"Perlele" copiilor nostri 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Carina mea(3,9ani) care turuie si turuie de nu stiu cum de n+o doare gura, auzind+o socru+meu o corecteaza ( facuse un dezacord), la care fata cu sictir"eiii,a-i fi tu destept".M-a uns la inima.

Facuse o pozna, am certat-o,si normal eram suparata pe ea.Alintatura vine la mine sa ma imbuneze:
- Mamica scumpa si pupaturi,mangaieri,si iar "mami scumpa"
Mami nimic.
-hai tu mamica scumpa,zi-mi si mie fetita scumpa.
Eu nimic.Si vine replica fiica-mii:
- Tu mamica de fetita scumpa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Io cu Bogdanelu la calculator, facem un puzzle, baiatu-i la mine-n bratze concentrat la piese cin ma pocneshte sranutu kiar linga urekea lui Il tot vad cum se scarpina shi se shterge in ureke, cre ca ajunsesera p-acolo nejte stropi, shi incep sa rid, el tace, se scarpina shi dupa frun minut mi-o trinteshte: Nu e funny deloc, sa shtii!

Nu shtiam acu ce-i asha de amuzant in baie am uitat usha deskisa, ca rideau amindoi de mama focului, cin colo, Juli era cu miinile in vasu de wc, shi Bogdanelu tot tragea apa, ca sa aiba Juli cu ce sa se balaceasca

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David ii zice lui strabunica lui de 80 de ani:
-Sa fii cuminte!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
David (best of...), tati si mami

A venit toamna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

quote:
Originally posted by iren

Azi iar la poezii, zicem Catzelush cu paru cretz:
-Catzelush cu paru ketz/fula latza din cotetz/.../shi l-am pins cu latza-n gula...sta nitzel shi se hotarashte -nu, cu suzeta-n gula! Bogdanelu adora suzeta, mai ales p-a sora'sii, shi nu intzelege cum cineva poate-avea altceva in gura decit suzete

Shi inca o faza, dar nu a noastra, ci povestita de o prietena a carei amica are un plodutz de fro 4 ani, shi care-au mers la teatrul de papushi (in Ro). Acolo, o poveste cu un lup care face rautatzi shi e prins, iar oamenii care l-au prins intreaba copiii cum sa-l pedepseasca, un pitic striga "sa-l batem cu batzu!", altu "sa-l legam de un copac!", la care plodutzu tipei se ridica shi striga foarte hotarit "sa-l bagam in pi.da ma'sii!!" ...saraca maica'sa nu shtia pe unde sa se ascunda

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.



Ireeen, mor, nu mai poooooot!

Sanzi, si de-al tau mor draga, da' ce-au cupiii astia, mey?

Hai sa vi le zic si p-ale Sofiei mele (nu se ridica la inaltimea galagiei, dar merg, ce sa zic...)

La mare mergea cu tati pe o scurtatura spre hotel, dar nu mai stiau pe unde sa o ia. Sofia: "E o pierdatura..." (o scurtatura pe care te pierzi)

I-am dat un melcusor din nisip, mic de tot. Ea: "Vaaaai, ce scoiculitza micutza si... uratzica!"

Vede smileyurile de pe DC: "Ia uite, ce bilutze mititele si dragalashe! Ia uite, iepurashiiiiiii, lasa-ma pe mine sa dau sa vad io iepulashii!"

Intr-o dimineata iidau orez cu lapte, proaspat adus de mamaie. Seara mancase tot orez cu lapte, facut de mine, ca avea niscai probleme uc burta. Cica: "Da' ce ma, tu-mi dai mie numai olez?"

La desene:
"Mami, stii cum il cheama pe baietelul asta?"
"Nu"
"Seli"
"Nu stiu numele asta"
"Nu e pe lomaneste"

"Ma duc... in aplopiele"
(hahaha, ne distram noi)
"cine ti-a zis asa?"
"Folin"
"Florin?"
"Da"
"Cine e Florin?"
"Un baietel mai male camine, e la scoala"
Da unde e Florin?"
"E la scoala"
"Da de unde il cunosti tu?"
"Dintl-un magazin"
!!!!!!

In baie, vorbea singura, suparata:
"Osa-mi tlag de pasalica si o sa-mi fac o putulica si o sa-mi fac si un oulet etc."

Dupa ce i-am facut observatie ca se poarta urat cu Filip si el o iubeste, se duce si-l strange in brate: "Dagostea mea, ubitu meu, foalea mea, felicilea mea..."

La gradi in prima zi, cand a vazut ea ca nu mai plecau parintii, tot aveau ceva de vorbit:
"Hai plecati odata, ca noi vlem sa ne jucam!"

Filip s-a repezit ieri la mana ei. O intreb: "Te-a muscat?" "Nuuu m-a muscat, m-a pupaaaat" si se stramba asa dragut cum numai ea stie.
Mai am, dar acum nu la mai tin minte. O sa le mai scriu alta data.


bebe si puii:

Trageti cu ochiu'
Poze de la Ploiesti (august)
Acasa, inainte de mare
Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

-Ce ai facut azi la gradinita???
-Am intrat cu capul in nisip!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi si David
David (best of...), tati si mami

A venit toamna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofiabebe spune:

Stiti ce e... "castelu' lu' Ciuni"?

Ei, ei?

Cand era pitica zicea "Ciuneleasa" in loc de Cenusareasa, apoi a ridicat-o la gradul de "Ciuneseleasa", asa ca... Ciuni=Cenusareasa, dar prescurtat. Dar asta era... "pe vlemuli", cum zice ea.

bebe si puii:

Trageti cu ochiu'
Poze de la Ploiesti (august)
Acasa, inainte de mare
Ziua lu' Sofia
La mare la Neptun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mi-am adus aminte de una comisa de Juli, nu e perla, da e pozna
Ma trezesc io dimineatza, Juli ia-o de unde nu-i! doarme cu mine Linishte in casa, ma duc io pish, pish sa vad unde-i ploada, shi-o gasesc...linga ushitza de la coshu cu gunoi, cumintzicaaaa foc! O iau in bratze shi ma paleshte un damf de ceapa de mai sa cad din picioare! Dupa o clipa de blocaj imi dau seama de unde provenea motivu damfului: din gunoi, unde aruncasem c-o seara-nainte nejte ramashitze de ceapa...
Se vede c-are origini sanatoase, de prefera ceapa la micu dejun in loc de lapte cu cereale...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Bogdanelu azi lalaia cintecu lui preferat: Iepurash, dragalash/.../shi s-a dus colo sus/ s-a ascuns dedesubt, face supica nauntru

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annie_xtreme spune:

Iren, asta cu ceapa, sa stii ca ii o chestie. Mama mi a povestit cum tot asha, m-a cautat panicata intr o zi (inca nu mergeam pe picioarele mele) si m a gasit in balcon fix cu capu in sacu de ceapa din care morfoleam cu pofta si ..cu tot cu foi . Pumpaciuni pentru coca mica

Si mi a mai placut asta a lui sofiabebe (mai mult a lui bebe :D)

"Dupa ce i-am facut observatie ca se poarta urat cu Filip si el o iubeste, se duce si-l strange in brate: "Dagostea mea, ubitu meu, foalea mea, felicilea mea..."
Tareeeeeee fetele astea. Stiu cum sa ..hah..."atenueze conflictele"

Pup la toti copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Annie, da tu macar le haleai din sac...acu io stau shi ma gindesc care-i cea mai buna varianta, sa le maninci din sac cc cu tot cu coji, sau curatzate, da din gunoi?

Am uiat sa pup pe Sofia dulcica, m-a terminat la faza cu putza shi outzu

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput