Se poate?

Se poate? | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Se poate infia un bb nedorit direct din maternitate?
Am fost recent si am vazut bbii abandonati- mi s-a facut o mila imensa si dupa 10 minute am plecat pentru ca m-a umflat plansul.
I-as fi luat pe toti acasa!!
Am inteles ca "mamele" care nu-i vor de obicei spun ca n-au ce face cu ei.
Se pot face formalitatile legale de infiere direct din spital, cu acordul mamei? Sau trebuie sa astepti intai ca mama sa-i paraseasca... sa se formalizeze abandonul... sa stea in spital citeva luni... apoi in casa de copii citiva ani... si sa supravietuiasca sau nu?

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Elise,

Procedurile de adoptie sunt ceva mai complexe si presupun urmarea catorva etape. Din nefericire, majoritatea copilasilor abandonati in maternitati nu au clarificata situatia juridica si nu sunt adoptabili. Citeste daca vrei cateva dintre subiectele de la aceasta sectiune a forumului si poate vei reusi sa te lamuresti cum merge treaba. Daca-ti doresti sa faci pasul acesta (corect ar fi fost sa scriu daca va doriti) Primul demers ar fi o vizita la Directia pentru Protectia Copilului unde vi se vor explica pasii si procedurile.

Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Q, doar o lamurire: nu e clarificata situatia juridica daca mama dispare si il lasa acolo.
Dar daca mama este acolo si ea ar fi de acord cu adoptia?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Mama naturala (parintii naturali) trebuie sa dea doua declaratii: Una in fata lucratorilor sociali, de incredintare a copilasului in grija statului (ceea ce nu-i chiar acelasi lucru cu abandonul... dar tot cam pe-acolo) care are termen de revenire de 60 de zile si o alta declaratie in fata instantei judecatoresti, cum ca este de acord ca bebelusul sa fie adoptat (adoptabil). Astea sunt prevedirile noii legislatii pe care eu nu o stiu prea bine. Tot la DPC poti afla mai multe raspunsuri. Si, sigur, mai corecte. :)


Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

multumesc !

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Elise, noi am gasit-o pe Alexandra cand avea 20 de zile si era in maternitate. Mama ei nu mai era acolo dar nu era nici disparuta sau necunoscuta. Dar a trebuit sa asteptam sa treaca termenul legal pentru a se lua declaratie pentru consimtamant in vederea adoptiei (ca se considera ca in cele 60 de zile cat saunt acum, 45 cum au fost la noi, mama e lauza si "nu are toti boii acasa"), iar apoi a trebuit sa mai asteptam si ca acest consimtamant sa devina irevocabil. Acum, cu legea noua sunt si mai multe de facut. Poti teoretic lua un copil acasa in plasament dar pana la a termina adoptia sunt multi pasi.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Deci poti sa iei bbul acasa inca din maternitate, in plasament?

2 - daca copilul devine "adoptabil" in justitie, mama are vreun cuvint de spus - adica -l poate incredinta unei anume familii, sau pur si simplu devine "al statului", care stat il incredinteaza cui considera de cuviintza?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Exista posibilitatea plasamentului intr-o familie sau la asistentii maternali pana la clarificarea situatiei juridice. Din pacate, chestia asta include un oarecare procent de risc motiv pentru care este la latitudinea DPC daca aproba sau nu (de ex. pa DPC sector 5 nu se incurajeaza plasamentul). Dupa ce copilul devine adoptabil, familia naturala (parinti, bunici, unchi, matusi, frati...) nu mai are nici un cuvant de spus. Pe vremea cand se discuta proiectul noii legi s-a pus problema ca familiile la care copii si afla in plasament (asistentii maternali) sa aiba prioritate la adoptie, renuntand astfel la calitatea de asistenti maternali si la drepturile salariale ce decurg din asta si urmand sa treaca prin aproape aceleasi proceduri ca restul familiilor adoptatoare. Nu stiu in ce formula a fost inclusa chestia asta in noua lege sau daca se pune in aplicare.


Q


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Qsar de sectorul 5 m-am lovit eu din plin ca, altfel, pe risc, o luam mai devreme acasa. Asa ca a trebuit sa fac drumurile la Buftea sa o vad si sa "ma rog" de dr sa o mai tina sa nu o dea la un centru. Dar pe de alta parte, atunci cand am luat-o stiam ca nu mai exista (aproape) nici un risc sa se "intoarca" mama.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput