Test

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinkutza spune:

quote:
Originally posted by annie_xtreme

Gandeshte?





esti tare. Cred ca acesta e raspunsul corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:



Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by annie_xtreme

Gandeshte?



hai c-ai fost tare, Annie...



Ramonika si pisicile Vladutz Tigrutz Alina Bubulina Fetitza Maritza
Cei trei muschetari Bebelusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by Tzuni

Emma, cand ne dai si dezlegarea problemei?




Tuni hai ca ti-o dau eu,solutia, se bazeaza pe deductie logica, deci nu necesita "facultati".(pe care nici io nu le am sa fiu sincera :))))Ca sa poti urmari mai bine, parcurge deductia cu creionul si foaia:


Fiecarei case ii corespunde un vector de 5 componente:
1.culoare
2.natzionalitate
3.bautura
4.tzigari
5.animale
Acum, fiecare componenta a acestui vector de casa este apartzinator cate unei multzimi, fiecare cu 5 elemente (culorile pot fi rosu, verde, alb, galben, albastru; natzionalitatea poate fi britanic, danez, suedez, norvegian, german; si asa mai departe).
Deci noi trebuie sa precizam o matrice, un tabel cu cinci linii si cinci coloane. Fiecarei linii ii corespunde o casa, pe prima coloana sunt culorile, pe a doua natzionalitatzile, pe a treia bauturile, pe a patra tzigarile, pe a cincea animalele. Elementele fiecarei coloane trebuie permutate in asa fel ca sa "sune" cu ipoteza problemei. Deducerile le facem in trepte. Cand parcurgem un pas, informatziile sigure o sa le scriu cu litere mari (majuscule), apoi deducerile le completez cu minuscule. Sa ne fie mai usor tabelul nostru o sa fie matricea (cij) cu i si j de la 1 la 5. Cum ziceam c11, c21,...,c51 sunt culorile; c12, c22,...,c52 natzionalitatzile; etc. Prima casa e prima linie, la stanga ei e a doua casa (a doua linie), etc.
Din ipoteza cuprinsa in punctele a.-o. tragem pe rand concluzii:

Norvegianul sta in prima casa si sta langa casa albastra. Deci c12=NORVEGIAN si c21=ALBASTRU. Casa verde e la stanga casei albe. Deci c11#verde (prima casa nu e la stanga niciuneia) si c31#verde (casa a treia e la stanga casei a doua care e albastra). Deci avem doua posibilitatzi: A)c31=alb si c41=verde sau B)c41=alb si c51=verde.

Cazul A) c13=alb si c14=verde. Britanicul sta in casa rosie deci, c11#rosu (in prima casa sta norvegianul). Ramane pe aceasta varianta unica posibilitate ca c15=rosu si c11=galben. Rezulta ca c52=britanic. Din ipoteza avem (in aceasta ordine): c33=lapte (in casa din mijloc se bea lapte), c43=cafea (in casa verde se bea cafea), c14=Dunhill (in casa galbena se fumeaza Dunhill), c25=cal (cel ce are cal sta langa cel ce fumeaza Dunhill). Si acum sa scriem acest prim pas

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c11=GALBEN, c12=NORVEGIAN, c13=??????, c14=DUNHILL, c15=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c21=ALBASTRU, c22=??????, c23=??????, c24=??????, c25=CAL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c31=ALB, c32=??????, c33=LAPTE, c34=??????, c35=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c41=VERDE, c42=??????, c43=CAFEA, c44=??????, c45=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c51=ROSU, c52=BRITANIC, c53=??????, c54=??????, c55=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In continuare c13#bere (in prima casa se fumeaza Dunhill si nu Winfield), iar daca c23=bere ramane ceaiul ca sa fie sau c13 (casa norvegianului) sau c53 (casa britanicului), ori ni se spune ca danezul e cu ceaiul. Ramane ca ultima posibilitate c53=bere ! Mai mult, c23=ceai si c13=apa, pentru ca nu poate fi c13=ceai, acolo fiind norvegianul si nu danezul! Cum fumatorul de Winfield bea bere, c54=Winfield.
Cum danezul bea ceai, c22=danez. Pe de alta parte c24=Malboro pentru ca e vecin cu norvegianul care bea apa. Ramane germanul si suedezul la c32 si c42. Oricum ar fi ei, deja am dedus trei marci de tzigari (norve.cu Dunhill, danez.cu Malboro, britani.cu Winfield), stim ca neamtzul e cu Rothmans-din ipoteza, ramane pentru suedez PallMoll ceea ce e contradictoriu pentru ca el are caine si ni se spune ca fumatorul de PallMoll are pasare.
Deci cazul A) e contradictoriu. Ramane valabil :

Cazul B) c41=ALB si c51=VERDE. Cum in prima casa sta norve. ea nu poate fi rosie deci ramane unica posibilitate ca c31=ROSU si c11=GALBEN. Fara dubiu acum putem spune ca c32=BRITANIC si c53=CAFEA. Sa le scriem:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c11=GALBEN, c12=NORVEGIAN, c13=??????, c14=DUNHILL, c15=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c21=ALBASTRU, c22=??????, c23=??????, c24=??????, c25=CAL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c31=ROSU, c32=BRITANIC, c33=LAPTE, c34=??????, c35=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c41=ALB, c42=??????, c43=??????, c44=??????, c45=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c51=VERDE, c52=??????, c53=CAFEA, c54=??????, c55=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ni se spune ca fumatorul de Winfield bea bere. Cum in prima casa se fumeaza Dunhill, in a treia se bea lapte iar in a cincea cafea, raman casele 2 si 4, si in una din ele e perechea bere/Winfield.
Daca c23=bere si c24=Winfield atunci ramane ca c42=danez si c43=ceai (ni se spune ca danezul bea ceai) - ceaiul NU poate fi la norvegian! Ramane c13=apa la norvegian, ori cum fumatorul de Malboro are vecin ce bea apa, asta ultimul (norvegianul) are un singur vecin, ce fumeaza Winfield si NU Malboro. Deci c23=bere si c24=Winfield e contradictorie. Ramane unica posibilitate ca:
c43=bere si c44=Winfield. Mai departe c23=ceai si c13=apa (ceaiul nu poate fi la norvegian). Mai departe e joaca: c22=danez (danezul bea ceai). Cum cel ce fumeaza Malboro sta langa cel ce bea apa, c24=Malboro. Germanul fumeaza Rothmans si ramane sau c34 sau c54 e Rothmans iar in casa 3 sta britanicul, deci ultima posibilitate e c54=Rothmans si c34=PallMoll. De aici c52=german si ramane c42=suedez. Acum animalele: Stim ca c25=cal, suedezul are caine deci c45=caine, cel ce fumeaza PallMoll are pasare deci c35=pasare, iar fumatorul de Malboro sta langa cel cu pisica, adica c15=pisica.
Am aflat pana acum:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c11=GALBEN, c12=NORVEGIAN, c13=APA, c14=DUNHILL, c15=PISICA
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c21=ALBASTRU, c22=DANEZ, c23=CEAI, c24=MALBORO, c25=CAL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c31=ROSU, c32=BRITANIC, c33=LAPTE, c34=PALLMOLL, c35=PASARE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c41=ALB, c42=SUEDEZ, c43=BERE, c44=WINFIELD, c45=CAINE
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
c51=VERDE, c52=GERMAN, c53=CAFEA, c54=ROTHMANS, c55=??????
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In mod evident pestii sunt la nemtzalau...

pa :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:

Prima casa galbena, norvegian, bea apa, are pisica, fumeaza Dunhill.
A doua casa albastra, danez, bea ceai, are cal, fumeaza Marlboro.
A treia casa rosie, britanic, bea lapte, are pasare, fumeaza PallMall.
A patra casa verde, german, bea cafea, are pestisor, fumeaza Rothmans.
A cincea casa alba, suedez, bea bere, are caine, fumeaza Winfield.


Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmmaT spune:

Slakje

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by EmmaT

Slakje

Emma



??????????????zi si mie ce-i de ras sa rad si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

hehe demult am facut testul asta.si tare feicita am fost cand am gasit raspunsul.



poze noi
iubirea mea
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by devylla

hehe demult am facut testul asta.si tare feicita am fost cand am gasit raspunsul.



poze noi
iubirea mea
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina




Da? Cum l-ai rezolvat?
Alina.

Mergi la inceput