curs pentru parintii care adopta?

curs pentru parintii care adopta? | Autor: angy

Link direct la acest mesaj

buna ziua!am inceput azi procedura pentru adoptie,adica atestat si ca noutate m-am lovit de un curs despre care nu stie nimeni nimic?ma poate ajuta cineva...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Unde te-ai lovit de acest curs? Noi nu am facut niciuna un astfel de curs. Daca spui ca ai inceput procedurile inseamna ca ai mers la DPC. Daca cei de acolo ti-au zis ca trebuie sa faci un curs ei trebuie sa-ti dea si celelalte detalii.



Cristina si Alexandra(30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Cand am adoptat-o eu pe Ana-Maria nu se organizau astfel de cursuri dar anul trecut prin aprilie, verisoara mea din Brasov a adoptat si ea o fetita si a urmat un astfel de curs organizat de DPP. Mie mi se pare un lucru bun acest curs si mai cred ca ar fi bun pentru toti cei care devin parinti, nu numai pentru cei care adopta un copil.
Este foarte greu sa fii parinte. Pentru orice meserie de pe lumea asta trebuie sa te scolarizezi, sa te califici cel putin "la locul de munca". Numai pentru "meseria" de parinte nu se face nici o scoala. Eu una m-am surprins de multe ori gandind ca mi-ar fi bun un curs de "formare parinti" pentru ca sunt cazuri cand te simti depasit si instinctul nu este suficient trebuind sa apelezi la "stiinta".
Eu acum am deviat un pic. La cursurile organizate de DPP te invata strict cum sa infesi, sa speli copilul, sa-i dai mancarica si cum sa-i spui ca este adoptat dar oricum sunt utile. Nu trebuie sa te sperii.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

Buna!Ma bucura faptul ca a mai auzit cineva de carsuri,problema mea e alta...cea de la adoptii a zis ca nu au primit concret ,adica norme ,ceva,si ca poate dura luni de zile.De aceea am intrebat daca in alt judet stie cineva ceva??Mai ales ca noi mai avem o fetita de 14 ani,dar nu m-ar deranja sa fac cursuri.Asta e dilema mea.Va multumesc ca ati citit ,eu sunt la inceput cu actele si am emotii mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Nici eu nu am auzit de asa ceva, dar cred ca mi-ar prinde bine, chiar daca deja stiu muuuuulte...!! sau mai bine asa:

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

Nu as insista daca n-ar depinde de asta obtinerea atestatului!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

apropo de cursuri pentru parinti adoptivi, si mie mi-au spus la fel, aici la Cluj. Dupa obtinerea atestatului, trebuie sa participi la niste cursuri.Mi s-a spus ca vor fi doar cateva mici cursuri,ptr pregatirea ta ca parinte.Trebuie sa te invoiesti de la job in aceea zi ptr ca dureaza vreo 5-6- ore/curs.Pe urma urmeaza teste cu un psiholog, etc.


MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

BUNA!Ma bucur ca mai stie cineva de curs.Intrebare,au spus ca se organizeaza intr-o perioada anume ,ca la noi au zis ca nu au norme noi venite ?Adica dupa noua lege.Multumesc de raspuns.Bafta!

Mergi la inceput