DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Am uitat sa raspund la 2 intrebari: 1) ce diplome avem: DVM, PhD 2) ce studiez acum: diploma in Drug Development Bye!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Inca ceva...aoleu...m-am ramolit de tot...dar promit sa fie ultimul mesaj in seara asta...
Dupa cat timp v-ati adus parintii? Pentru mine e esential sa o pot aduce pe mama cat de repede posibil...din cate mi-ati spus, conditiile sunt mult mai avantajoase decat aici. Eu sunt copil unic si mama e singura, deci ar fi mult mai usor...
Acum este in vizita, cum am spus, si i-am tot prelungit viza aia cu tot felul de motive - ba am nascut, ba mi-am luat job si nu aveam loc la garderie etc etc In final am depus actele pentru sponsorizare dar dureaza 3-4 ani...si ce e prost e ca nu are asigurare medicala. De asta mi-e cel mai frica, Doamne fereste...
Am inteles ca ar fi trebuit sa-i fac in primele 30 zile de cand a intrat in Canada, dar nu am stiut...Va pup!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Koky,
hmmm...situatia voastra e mai complicata. De venit in Australia puteti veni cu contract de munca mai ales daca sunteti cetateni canadieni, exista ceva aranjamente din astea intre tari. Problema este ca primiti rezidenta temporara si nu permanenta, iar la cetatenie pot aspira numai cei cu 2 ani de rezidenta permanenta. Chiar daca primiti un contract aici si va mutati, ca sa obtineti RP trebuie sa faceti punctajul si sa aplicati la fel ca restul lumii. Pentru medicii veterinari recunoasterea profesionala este dificila, consta dintr-un examen scris si 11 probe practice, dar fara experienta clinica la fata locului nu sunt sanse prea mari. Asta pe langa costurile mari pe care le presupun examinarile: 2000 dolari examenul scris, 5000 examenul practic la care trebuie sa treci 8 din cele 11 probe, fiecare proba picata se reia anul urmator cu 1000 dolari bucata, daca nu treci 8 probe din prima reiei tot examenul. Sansa voastra ar fi sa faceti ceva scoala fie in Canada (o calificare de pe lista), fie daca ajungeti cu contract de munca aici, abia apoi puteti aplica la RP. Nu puteti aplica la RP daca nu aveti o calificare listata acolo si recunoscuta de corpul profesional. Nu stiu exact dar daca ajungeti cu rezidenta temporara nu primiti asigurare medicala, nu primiti nici un ajutor si trebuie sa platiti scoala copiilor (aprox 8000 dolari/an/copil).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mey, iaca imi treziti si mie pohte cu subektu' asta! Am fost in Sydney si imprejurimi acum doi ani, n-am stat decat zece zile, mi-a placut enoooorm, auzisem eu multe lucruri faine despre Oz si ma asteptam sa fie mishto dar, asa cum spune adimercedes, a intrecut toate asteptarile. Chiar mi s-a parut cel mai fain loc din lume de trait, din cate am vazut eu pana acum. Nu ma bag sa vorbesc de oportunitati pe piata de munca, facilitati oferite de stat si altele de acest fel, pen' ca nu shtiu despre ele decat din auzite. Dar asha ca feeling, din cate mi-am putut eu da seama din postura de turist, wow Deocamdata ma multumesc cu ideea ca traiesc in "the second best place" dupa Sydney ca zona in care locuiesc acum se aseamana in mai multe privinte

Laurici, daca vrei trimite-mi un PM cu e-mailul tau sa-ti dau link la un album de poze (albumul nu poate fi accesat decat printr-un cont de e-mail).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchid spune:

Australia este cea mai minunata tara din lume cu cea mai fantastica,,,,,,,,,,,,,,,,,,, clima!
Mai vreti si alte superlative?
si OZ pentru cum ai descris situatia de aici.


Doar o mica modificare " some state schools are very good and and employ very good teachers - I am one of them "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pork spune:

La capitolul clima parerile sunt impartite...mie nu-mi place soarele ucigator si intensitatea luminii din Au si NZ dar ma rog. Intr-adevar multa lume din UK de pilda vrea sa emigreze in Au sau NZ unii raman ilegal ca si boschetarii nostrii prin Europa...tre sa aiba motive serioase sa o faca. Au mai da si cetatenia in 2 ani spre deosebire de NZ in 3 iar acum pt cei nou veniti in 5.
Eu va sfatuiesc sa nu emigrati nicaeri pana nu va gasiti joburi sigure, respectiv contracte...la locul demunca iti petreci jumate din viata, si e practic decisiv pt felul in care traiesti. EU am venit din NZ in Ro pt locul de munca nu pt bani. Daca emigrati in Au sau NZ fara job riscati sa aveti surprize neplacute, mai ales in NZ. Si repet...clima din Au sau NZ poate sa fie mai greu de suportat mai ales in anumite zone decat cea din Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

La orice ora as da Canada pt Oz.Am rude in Oz si am fost de 3 ori, numai vara si cel mai mult am stat in Melbourne.unde clima este super, asemanatoare romaniei cu diferenta ca vara caldurile mari nu dureaza mai mult de 2 zile poate dupa care este mai racoare si serile sint chiar racoroase.Iernile cu minime de 12-15 grade si ceva ploi dar soare.
ca rezident temporar ai dreptul la asigurare medicala si au si copiii dreptul la scoala.Asta stiu sigur de la amicii de acolo.
casele?mult mai ieftine ca in Europa si de toate felurile si modelele.Dobinda este mica si viata asa de ieftina ca nicaieri(si am umblat ceva) nu am vazut mai multi parinti singuri cu case proprietati.Statul incurajeaza prorpietatea privata si chiar ca firt owner primesti un procent din valoarea casei, adica citeva mii bune!!!
daca vrei sa inchiriezi, gasesti la tot pasul unde vrei si ce vrei, blocuri nici nu sint de fapt in tara aia ci numai case si verdeata!
in europa stai ani la rind pt un contract de prima mina si apt de multe ori este scump si vai de el.
o tara de care te poti indragosti cu oameni extrem de liberi si de veseli care vorbesc cu oricine pe strazi si in tramvaie si sar sa te ajute.
Nu locuiesc in romania de mult si m-as muta miine in Australia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Si eu as (voi) merge in Australia...dar numa` in vacanta !!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Va ceream poze...intre timp mi-a trimis cineva un site cu poze mortale din Australia...poate vreti si voi:
http://www.wills-world.com/Portfolio/Photography/Travel/australia/Sydney/sydney_main.htm#link2
Bye!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mai, frumos rau pe acolo la voi fetelor ....mai-mai ca m-ar tenta o vacanta acolo ....oare la cat s-ar ridica o vacanta concret din Canada? Ceva informatii, link-uri, ceva ? Sa ma trezesc la realitate ziceti? Multam,

Cristina

noi

Mergi la inceput