DIN CANADA IN AUSTRALIA/NZ...???

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

quote:
Originally posted by perceneige

Buna Oz!
Ma bucur ca am gasit pe cineva care ne impartaseste din experienta lui, ce se intampla prin Australia.
Si noi suntem unii din romanii, rezidenti canadieni , care am primit Viza de Australia si vrem sa venim acolo. Speram ca va fii mai cald si speram ca vom rezolva si cu joburile cat de repede posibil, mai ales ca vom avea si o burtica de aproape 7 luni in momentul aterizarii. Am scris si mesaj pe privat dar se pare ca nu functioneaza cum trebuie forumul acesta.

Iti multumim pentru detaliile pe care esti atat de amabila si ni le dai despre Australia.



Mesaje Private nu poti trimite pt moment cat timp esti in perioada de proba. Dupa perioada de proba, trebuie sa activezi Mesajele Private din meniul din stanga intrii la rubrica Mesaje Private si urmezi pasii indicati.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

As vrea si eu sa stiu cum se obtine viza de australia din Romania.Se da obligatoriu in afara de interviu si examen de limba engleza?

Noi momentan am depus actele pt emigrare canada si asteptam invitatia la interviu...vroiam sa mai avem o alternativa!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos


Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Gabi, mergeti linistiti in Canada, ca pt. Australia e f. greu. In primul rind, actele de studii trebuie trimise la ei pt. echivalare. Poate mai ai de dat si niste examene, cine stie... E taaaare complicat!

Bafta!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by gabid

As vrea si eu sa stiu cum se obtine viza de australia din Romania.Se da obligatoriu in afara de interviu si examen de limba engleza?


rezidenta australiana nu se obtine usor dar merita
in primul rand trebuie sa-ti faci punctajul sa vezi daca ai vreo sansa, punctajul nu se face usor, depinde de varsta, meserie, nivelul englezei, experienta. Daca faci punctajul atunci trebuie sa iti recunosti meseria pe care aplici, iei legatura cu corpul profesional, vezi cerintele si faci echivalarea. In momentul in care ai echivalarea si IELTS-ul poti aplica pentru emigrare. interviu nu se da dar testul de engleza e obligatoriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nu cred ca ar fi o problema cu punctajul pt ca si pe Canada avem destule puncte,avem si vechime...problena este engleza si IELTS-ul...Si in Canada dupa ce ajungem ca sa ne recunoastem studiile din Romania trebuie sa aderam la ordin , sa sustinem niste examene...


Eu nu prea stiu meseriile cautate acolo...amandoi suntem ingineri de industrie alimentara cu 10 vechime in domeniu.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos


Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by gabid

Nu cred ca ar fi o problema cu punctajul pt ca si pe Canada avem destule puncte,avem si vechime...problena este engleza si IELTS-ul...Si in Canada dupa ce ajungem ca sa ne recunoastem studiile din Romania trebuie sa aderam la ordin , sa sustinem niste examene...


daca faceti punctajul pentru Canada nu inseamna ca il faceti si pentru Australia, daca te intereseaza vezi la www.immi.gov.au . pentru Australia macar unul din voi trebuie sa-si recunoasca studiile INAINTE de-a depune dosarul de emigrare, daca nu face punctajul atunci amandoi, dar nici asa nu-i sigur ca faceti punctajul. engleza este obligatorie, de fapt recunoasterea la ingineri presupune 3 referate despre activitatea profesionala, si aveti nevoie de 6 IELTS pentru a aplica la corpul profesional si o engleza buna ca sa puteti face referatele. oricum, nu inteleg cum vreti sa plecati intr-o tara vorbitoare de engleza fara sa stiti engleza , in cazul asta Canada e o alegere mai buna pentru ca in Australia nu se dau ajutoare sociale de nici un fel si daca nu stii limba nu ai sanse la job.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

M-am lamurit!

Cred ca este mult mai greu decat in Canada!

Va multumesc!

O sa mergem in Canada unde speram sa fie bine si pentru noi si pentru fetita...a fost pur si simplu o intrebare din curiozitate pt ca am vazut destule persoane interesate da Australia...

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos


Gabi si Moni 4 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Acuma vin si eu din urma (inca recuperez cu cititul)...

Noi sintem cetateni americani, scoli (liceu si facultati) facute in USA. Am vrea sa ne mutam in Australia dar nu am vrea sa ne schimbam cetatenia (pentru copii as vrea sa pastrez o portita catre America).

Ce sanse avem? Sa ne cautam contracte? Eu lucrez in constructii la Risk Management iar sotul meu lucreaza in UPS (acum este sofer dar are multa experienta manageriala in UPS la Loss Prevention - poveste lunga de ce conduce si nu sta la office).

Orice idee si sugestie ar fii binevenita.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perceneige spune:

Draga Ocebin!
Daca a-ti reusi sa gasiti un job in Australia, procesul de emigrare ar merge mai usor; am prieteni care au plecat in Australia cu job, si procesul de emigrare a durat 6 luni doar.

In legatura cu cetatenia. America este mai speciala; Trebuie sa te interesezi, in cazul in care obtii alta cetatenie, americanii te obliga sa renunti la cea americana? Australia este o tara care accepta sa ai alta cetatenie. Noi ne-am interesat pentru Canada si de aceea stim cate ceva.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perceneige spune:

Ma alatur lui Oz, si pot spune ca procesul de emigrare spre Canada este una; iar procesul spre Australia este alta.

Dar sa stiti ca nu este imposibil, daca indepliniti conditiile (aveti experienta si studii in domeniu, limba engleza pusa la punct, si bani pentru acte si procesarea in sine)totul ar trebui sa mearga bine.

Noi aveam medicalele facute in Romania pentru Canada, dar in acelasi timp dadeam Ielts, faceam dosar de echivalari pentru Ingineri in Australia. Si inainte de a ne urca in avion spre Canada, cu 15 zile am dat drumul dosarului spre Dimia. Deci nimic nu este imposibil; am facut medicalele si am primit Viza de Australia, aici in Canada.
Varianta sa ai o alternativa, pentru cei care pleaca din Romania este buna, de ce nu?

Va doresc multa bafta si sa fiti hotarati si fermi in ceeace va doriti cu adevarat.

Mergi la inceput