Care sunt semnele fizice ale anemiei la bebe 6 lun

Care sunt semnele fizice ale anemiei la bebe 6 lun | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

Se poate constata paloare sau ce anume poate indica anemie?
Lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Si Dennis a avut anemie la sase luni si eu habar n-aveam.Doctorita de familie ne-a recomandat o analiza a sangelui care a confirmat diagnosticul.I-am dat doua luni ferrum hausman.Semne fizice clare nu stiu daca exista, dar probabil ca observi tu ceva in neregula daca pui intrebarea asta.Il alaptezi pe bebe exclusiv la san sau ii dai formula? Pentru ca laptele praf contine si fier si atunci nu ar trebui sa-ti faci probleme...Eu il alaptam pe Dennis si eu sunt putin anemica de cand ma stiu...Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nu il alaptez, bea Humana 2 acum, mai inainte a baut Humana 1, insa mi se pare ca avea palmitele si talpitele mai rosioare decat in prezent, asta-i tot, si ma intrebam daca ar fi posibil sa fie un semn de anemie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Fa-i o hemograma - nu-i traumatizant pentru bb, il inteapa doar in degetel. Asa ii afli valoarea hemolobinei si in functie de asta ii dai sau nu fier.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Ar putea fi paloare, lipsa poftei de mancare, ..
Ceva cu pozitia splinei, .. - nu vreau sa zic prostii => pediatrul stie cel mai bine.

Daca aveti dubii, o analiza a sangelui va va dumirii.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Primele semne ale anemiei sunt senzatiile de oboseala.Fiind micut oricum doarme mai mult,dar la anemie este obosit cam tot timpul si devine mai palid.
Fa-i hemograma cum a spus cineva mai sus,il inteapa doar in degetel.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

pediatra mi-a recomandat sa-i fac o analiza a sangelui deoarece bebe era cam palid la controlul de la 9 luni. totusi bebe nu a fost anemic, era palid (cred eu) caci peste cateva zile i-au iesit 3 dinti deodata.

Mergi la inceput