M-am hotarat........adoptie(partea a-9-a)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Am vesti noi ! Ni s-a intors dosarul de la ORA. Ce ma nelamureste pe mine este faptul ca asistenta ne-a spus ca trebuie sa intre cu dosarul in comisie, care va fi peste doua saptamani. De ce mai trebuie sa intre in comisie oare, pentru ca eu stiam ca daca are acordul ORA dosarul trebuie predat la tribunal. Ma insel cumva?
Fetelor care a-ti trecut prin fazele astea ma puteti lamuri ! Oricum sunt fericita ca lucrurile se misca.

Sper sa auzim numai vesti bune!



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Noi am fost ieri la tribunal. A venit hartia buclucasa de la ORA si sentinta a ... "ramas in pronuntare". Adica totul este OK!!!!!!!!!!
Acum, teoretic, ar trebui sa asteptam vreo luna (!!!!) pana cand ni se redacteaza hartia de la tribunal cu hotararea, inca 17 zile pana cand devine hotararea irevocabila, apoi ni se redacteaza o noua hartie care exprima hotararea definitiva a tribunalului. Cu aceasta ultima hartie mergem la starea civila si facem cererea pentru schimbarea numelui - asta dureaza vreo 6 luni (!!!!!!). Si abia apoi inca o cerere de schimbare a prenumelui.
Birocratia asta este absolut INGROZITOARE!!!!!!!!!
Trebuie sa ne punem buzunarele la treaba si sa gasim cele motoare de care vorbea Silvia.
Silvia - curaj!!!!! Totul va fi bine pana la urma. Nu face planuri pe termen lung. Incearca sa te mentii preocupata numai de ziua de astazi. Asa iti va fi mai usor sa treci peste toate astea.
Va pupam,

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm
http://www.divertastore.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Ieri am fost din nou la micutl '' nostru '' .Dupa multe informatii contradictorii se pare ca au realizat ca este trebuie sa renunte sa ne sicaneze si ne-au anunta sa mergem sa-l vizitam in continuare . Asa ca aseara l-am vazut si apoi am luant niste caciulite , cele din spital ii sunt mari deocamdata . Azi si maine va merge bunica la el pentru ca mami are niste probleme , caci toate au venit odata . luni dimineata mergem s facem cererea de plasament .Si aici vor fi mici probleme din cauza veniturolor prea mari , dar sper sa rezolvam si asta intr-un fel sau altul . Doamne ajuta sa mearga totul bine , sa ia bine in greutate , ca sa il putem avea acasa in prima saptamana din aprilie . Va multumesc tuturor pentru sprijin .Si ati avut dreptate , asistenta sefa crea probleme , dar si noi tot la ea apelasem si este so sotia unui coleg de-al nostru , asta a fost surprinderea noastra cea mare . Surprinderea lor a fost ca pe mine m-a anuntat directia prea repede si nu au avut timp sa traga itele necesare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Oana ,bine ca ati trecut de faza cu tribunalul .Felicitari !
Esti sigura ca faza cu schimbarea numelui dureaza asa de mult ?
Noi avem niste prieteni la care schimbarea numelui copiilor a durat foarte mult ,dar asta din cauza ca au gresit prenumele fetei in hota rarea judecatoreasca . E descurajant daca intradevar dureaza atat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana, Silvia, ma bucur ca ati facut un pas in plus.
Ca si Briantis, mi se pare ca ar dura cam mult schimbarea numelui. Hai, o luna sa redacteze sentinta inteleg (desi ar trebui 1/2 ora), dar 6 luni certificatul de nastere....noi ce facem in timpul asta fara certificat? Zau ca nu cred ca dureaza atat, sper cel putin. Noi cand faceam socoteala cu asistenta am zis ca sper prin iunie sa fim gata si ea a zis ca se poate si mai devreme.
Oricum, azi am vorbit cu ea si a zis ca a luat avizul de la semnat si luni ne duce dosarul la ORA urmand sa ne anunte cand vine de acolo pentru a deschide apoi actiunea in instanta.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Eu chiar nu mai inteleg nimic!
Mie de ce mi-a spus asistenta ca trebuie sa mearga cu avizul de la ORA in comisie ? Luni am sa trec pe la ea si in prealabil am sa recitesc legea, de fapt legile. Cand mi-a spus ieri de comisie nu am intrebat- o nimic pentru ca am crezut ca s-a schimbat ceva, dar acum Cristina spui asistenta asteapta doar avizul ORA ca sa deschida actiunea in instanta.
Zau daca inteleg ceva!



carmen
http://pg.photos.yahoo.com/ph/serban_grigoras/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Carmens, eu am fost in comisie vinerea trecuta. Norocul meu a fost ca am prins infiintarea ORA inainte de a termina eu cele 3 luni. Si asa ca eu am urmat traseul normal (cred), adica dupa cele 3 luni asistenta noastra face raport si propune avizarea incheierii adoptiei, aviz pe care il primesc in comisie la sectorul meu de domiciliu, apoi dosarul meu face pasul urmator si merge la ORA pentru avizare. Cred ca sarisei pasul comisiei de la nivel de sector/oras/judet sau cum e la tine cazul. Mie mi se pare firesc, avand in vedere ca ORA e organ superior sa dea avizul dupa sector.



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Rugaminte, mare rugaminte

Suntem noi pe forum si ne luptam in nestire cu morile de vant ale legislatiei.Avem copilul in incredintare deja de 3 luni si nimeni nu ma lamureste despre pasii urmatori.
1.Pe scurt ne poate spune si noua cineva ce acte si ce pasi urmeaza dupa incredintare?
Asistenta sociala este foarte relaxata, nu ne spune nimic si nimic din ce am citit eu pe forum nu a aparut in discutiile cu ea ci ii tot da inainte cu certificate medicale si cu o sa mai vedem dar ma mai anunta din cand in cand ca nu este OK. Noi am inceput pe legea veche.
2.Avem puiul nostru in incredintare din 3 dec. 2004 (legea veche). L-am gasit la sectorul 1 iar noi locuim in 3. Incredintarea este facuta insa de sectorul 6 caci acolo locuia maternala. Dar, au gresit numele nostru pe hartia de incredintare si mai grav este ca nu au emis o hartie de incuvintare a adoptiei. Acum Comisia respectiva s-a dizolvat, caci era pe legea veche , iar noua comisie nu mai are competenta sa emita acest accept. Bref nu am acceptul si toate sectoarele implicate ma asigura ca nu sunt de vina. Nimeni nu imi spune ce si cum pe mai departe. Stie cineva ce se poate face? Help!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Aiuras, ma pregateam sa te linistesc pana am citit insa faza cu greseala pe hartia de incredintare....si nu stiu ce pot sa-ti zic...
Daca incredintarea nu e in regula, tare mi-e ca in final te vor baga pe legea noua. Mai ales ca arunca pisica unii in curtea celorlalti, comisia nu mai e.... Zau ca nu stiu cum e in cazul asta si ma gandesc sa nu faca vreo figura si sa considere total anulata hartia aia, sau eu stiu....

Iti zic cum a fost "ordinea operatiilor" la mine si banuiesc ca si celelalte fete iti vor spune cum e la ele (pentru ca sunt unele diferente):
- pe 17 decembrie primesc incredintare de la Ilfov, unde gasisem pitica
- pe 20 decembrie o anuntam pe asistenta noastra ca avem dosarul, ne zice ca nu e nevoie sa il ducem pana dupa sarbatori dar ne pune sa dam declaratie la notariat ca vrem sa o adoptam si ca am luat la cunostinta de starea de sanatate (asta pe baza unui certificat medical emis de un anumit dr. la care ne-a trimis ea) dar asta cu conditia ca ambele acte sa fie pe decembrie datate....
- pe 18 martie, a-2 a zi dupa expirarea celor 3 luni am intrat in comisie pentru avizul favorabil (ne-a cerut doar adeverintele de la serviciu actualizate), tot la sectorul meu de domiciliu
Acum urmeaza ca dosarul sa mearga la ORA care sa-si dea la randul lor acordul si apoi in instanta. Ce-o mai fi nu stiu...

Dar, in caz ca nu ai citit patania mea, inainte de comisie cu o zi ne anunta asistenta ca pe declaratia notariala era gresita data si a trebuit sa facem drumul la notar sa schimbe data cu semnatura si stampila ca sa fie ok. Deci, cei de la 6 care au gresit numele vostru nu pot modifica oare la fel?



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

AM deschis partea a-10-a www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46056" target="_blank">aici. Va rog continuati acolo.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput