Dormiti/ati dormit in pat cu bebelushii dvs?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodica2008 spune:

in patutul lui de cand s-a nascut,doar cand a fost bolnavior sau cand a fost tati plecat mai facem nani impreuna.Eu zic ca este esential sa doarma singurel(daca conditiile o permit)siguranta ,igiena ,independenta.

Sunt mamica fericita a lui Andrei-Florin,15 aprilie 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoleta20 spune:

eu in primele zile l-am pus in patut,ma ridicam la fiecare alaptat,iar apoi il puneam la loc...pana intr-o noapte cand nush cum am reusit de m-am lasat cumva cu *** pe calcai,in tmp ce coboram din pat,si m-am lovit la epiziotomie,asa k ,cateva zile imi era ft greu sa ma misc,,,sa ma dau jos din pat si sa ma asez la lok...asa k de voie,de nevoie...l-am luat cu mine in pat...k sa nu imi trezesc sotul mereu...apoi am dat de gustul somnului dulce cu bebe langa mine...iar acum...am impachetat patutul...imi place la nebunie sa il stiu langa mine in pat,desi poate nu e corect,insa sunt sigura ca ,cu timpul va dormi in patul si in cameraa lui fara probleme,deocamdata ma bucur de respiratia lui pe obraz in fiecare noapte...iar despre somnul "imprastiat"...inainte,eu dormeam in tot patul...acum dorm pe rama de fier...dar dorm bine,pe bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu

Cristina +31 si Maria Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
"Uita raul, iarta mult si rabda mult." Arhm. Mina Dobzeu

http://bucuriaarteisauartizanuldebucurii.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gancamirela spune:

nu am dormit cu copilul in pat am stat un pic langa el in momentul cand era bolnav
din punctul meu de vedere copilul trebe sa doarma singur si sa aiba camera lui stiu ne sunt tare dragi si am face orice sa-l protejam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Am dormit si dorm in pat cu el. Acum cat mai pot, ca pe urma sigur cat de curand voi primi un: mamma esci! Adica mama iesi!

Siti eu anul trecut am fost la catvea sedinte la un psiholog si aia cu varf si indesat m-a sfatuit sa il iau in pat pe Alessio.Ca Alessio se trezea pe noaptea de jdemii de ori. Si eu de jdemii de ori ma dadeam jos din pat.



S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)
A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

in pat doar in caz de forta majora...deplasari..boala...etc



Mariuca acasa la buni 20.04.2010
cum s-a nascut broscutza mea
" Sunt o pana de vultur pe coama unui leu/
O crusta de sare sub unghia unui zeu..."
Sum,esse,fui-by me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karmen_ spune:

Cand Roberta era in burtica, si eu si sotul meu eram foarte fermi: bb nu va dormi niciodata cu noi. Cand am adus-o de la maternitate, vreo trei saptamani am incercat sa o culcam in patutul ei. Dar a intervenit ...soacra (primele trei luni am stat la ea, ca abia ne cumparasem apartamentul si era in renovare) Nu intelegea cum putem sa dormim fara ea A ajutat-o un pic si Roberta: o adormeam in brate sau la san si cand o puneam in patut, incepea serenada. Asa ca a plecat tati si a venit bb in patul mare.
Acum are un an fara cateva zile. Ea este invatata sa adoarma numai in pat, eu sunt invatata sa o privesc cand doarme, sa o simt langa mine. Nimic nu e mai relaxant pt mine decat sa o privesc cum doarme, iar cand vad cum zambeste in somn, pur si simplu, ma topesc. Imi pare rau,insa, ca nu am invatat-o la timpul potrivit ca patutul e locul ideal pentru somn. Acum e mare si mi-e frica sa nu cada din pat. La cele 44 de kg ale mele, ma sare rapid! Nu ne-am pus, insa, problema sa doarma in alta camera.Consider ca un bebelus are nevoie sa se simta in siguranta, sa simta ca cineva ii vegheaza somnul. La urma urmei, am conceput-o pentru ca m-am simtit pregatita sa vina pe lume, sa ma bucur de nazbatiile ei, dar si sa ma sacrific la cel mai frumos mod...sa o veghez noaptea (pana pe la 2-3 ani).Cand doarme altcineva cu ea (cateodata mai vine sora mea), eu dorm cu tati; atunci am senzatia ca sunt o pustoaica care s-a strecurat pentru o noapte in camera celui de care este indragostita

Carmen, mami de Roberta-Ioana
Roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

doar cat l-am alaptat in timpul noptii. adica.. doi ani jumate. Pe urma nu a mai fost nevoie, caci a dormit neintrerupt.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RHYANNA spune:

cand a fost bebelus a stat in pat dar de cand a facut 1 an doarme cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Numai in patutul ei de cand s-a nascut. Acum de cand avem si mai multe camere,doarme doar in camera si patutul ei junior.
Ea refuza sa doarma cu noi.
Am mers in concediu cu ea si imi spunea..mami,jos...adica sa ma dau jos din pat,sa doarma singura.
Avem noroc...asa e ea,nu am facut nimic special sa o obisnuim.


Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput