carnaval la gradi! tema? APA!!!

carnaval la gradi! tema? APA!!! | Autor: gianina-alina

Link direct la acest mesaj

am vazut ca sint o multime de persoane cu multa imaginatie si creativitate aici pe forum....
va rog sa ma ajutati si pe mine!
Andreea (trei ani si jumatate) are la gradi carnaval.ideea e super cool...se tine in fiecare februarie la inceput,copiilor le place de nu-i adevarat......
dar:tema acum este APA ce costum sa fac eu in acest caz?sirena, peste,alga marina???????????
ma apuca bitziul!!!
daca are cineva idei va rog sami spune-ti si mie!
cu multumirile in brate,
Andreea si eu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivonica spune:

Ce mistooo!Io as face-o meduza sau sirena ori broscuta ori ...floare cu frunza de nufar,acu depinde si de apa.Da si tu detalii,cam ce vrea educatoarea sa organizeze si tie cam ce ti-ar place sa fie puiuta ta...Apoi vorbim de costume,da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

pai ce vreau? nu stiu nici eu exact...
ideea cu nufarul e faina!
eu ma gindeam la un pinguin,ceva...
alta fetita e broscuta testoasa, una e sirena, un baietel e pirat!
ce vor educatoarele? orice legat de apa!!!!!!!!
deci....nici eu nu stiu mai mult!
Andreea si eu
da' un pinguin,cum ar fi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Trebuie sa stiu daca ai de unde sa-l cumperi sau il faci singura.
Daca il faci singurica cel mai usor este sa o faci sirena.Cum?E simplu.Pe o bluzita mulata ii pui un sutien(cel mai mic din cate exista).Sutienul il umpli de paiete,strasuri sau alte chestii stralucitoare.Coada i-o confectionezi dintr-o fusta.Trebuie sa fie o singura culoare de preferat culoarea bluzitei,lunga si cat se poate de satramta(adica sa nu se impiedice cand merge)iar la spate, ca o trena,sa se termine in forma de coada de peste.Poti desena pe ea solzi sau sa-i cosi din loc in loc paiete sau strasuri.P.S.La fustita te-ar ajuta mult o croitoresa.Succes.Sa ne spui cum a iesit!

Multa bafta!

Andreea Banica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

daca tot e fetitza , costumeaza-o in regina/zana marii :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

ideea e ca nu pot sa cumpar de fiecare data costumul,si mi-ar "place" sa-l fac...daca pot!!!
deci...cum sa o fac regina marii?
giani

ps. faina tare ideea cu sirena!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

pai confectioneaza-i o rochita albastra din satin cu trena, iar pe cap ii pui o coronita cu ...pesti, asta nu stiu cum s-o confectionezi poate vine cineva cu vreo idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivonica spune:

Pentru regina marii o poti imbraca in bluzita si strampi/pantaloni/fusta lunga,mai mulata,neaparat bleu,asa,vreo nuanta marina...Pe deasupra sa-i confectionezi din voal cat mai transparent,mai incolor, un fel de rochie lunga,nestransa in talie,cu maneci largi,eventual cu trena...Ar merge modelul acela de rochie cu voaluri suprapuse,de dimensiuni diferite,cu colturi asimetrice..stii de care zic?Daca nu,pe rochia simpla sa-i prinzi din loc in loc fasii tot din voal,mai lungi,mai scurte,sa dea impresia de curgator.Ai putea chiar sa-i lipesti nisip si sclipici pe rochita,in jurul gatului,la maneci,pe fasii si tot pe acolo sa cosi cate o scoica,o perluta,un pestisor,un fir de iarba din hartie creponata..Daca are parutul lung,sa-l modulezi spre varf in suvite cu gel,sa para ud..La gat,un colier bogat de scoici,...Pe cap,coronita din carton imbracat in staniol,ceva delicat,ca o broderie...Pantofiori( pe care nu-i mai folositi)vopsiti cu bronz argintiu...Poate avea voal si pe cap,prins peste coronita,lung pana jos la talpi.Daca ii faci "furca"de Poseidon,devine nu regina,ci... zeita marii.Cam asta...alegi si tu,te mai orientezi intimp ce lucrezi...Da'vezi sa nu fie deja vreo fetita regina marii ca rolurile astea se dau primele!Altfel,m-am mai gandit la nufar,cum spuneam,fir de papura,broasca testoasa(asta deja e,nu?),pinguin-toate simple.Te pup,mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

multumesc foarte frumos!
ivonica, esti tare draguta!si ai frat o imaginatie!!!!!!
cred ca o sa ramin la pinguin pina la urma....
regina sau zeita marii e luata deja, floare de nufar...era dragut dar cred ca pinguin e mai haios!
asta daca nu o sa apara altii....pinguini la orizont !!!
inca o data multumesc tare frumos!
sper sa revin cu pozeeee!
ceau si va pupacim cu drag,
Andreea si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Si mie-mi plac pinguinii. Cum o sa faci costumasul?
Daca te pricepi binisor la cusut, poti sa faci un costum de pestisor, caras-auriu din ala cu "voalauri". Daca vrei, iti descriu cum se poate face, chiar daca nu-i tocmai simplu.

Si-acum, ma iertati ca ma "lipesc" si eu peste subiectul asta cu vreo cateva intrebari: Cate serbari costumate sunt pe an la gradi? Daca nu va pricepeti la croitorie si nici timp nu aveti, cum va descurcati cu costumele? Cam cat costa un costum de cumparat? Se gasesc? Unde? Dar unul facut in casa? Dar unul pe comanda? Cam ce suma sunteti dispusi sa cheltuiti pe costume?
Va rooog, imi puteti da cateva raspunsuri?

Multumesc,
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

cite "carnavaluri" din astea sint?pai la noi sint 4(cite unul pentru fiecare anotimp) plus de Craciun si Paste...cind au scenete sau alte alea.
avind in vedere ca Andreea e doar de 1 an la gradi,am facut acasa costumele ...dar,nu-i smplu de loc, eu nu ma prea pricep la cusut, si cu rabdarea stau cam...prost!
de cumparat nu stiu daca se pot cumpara de undeva dar si daca as stii nu cred ca mi-as permite(eu sint unparinte singur cu un salar destul de mic)
am inteles insa ca exista la noi in Tm un loc de unde se pot inchiria. chiar azi sau miine(depinde cum pot fugi de la lucru) o sa merg sa vad ce au pe acolo...
cit sint dispusa sa dau pe ele(costumele) ? paaaiiiiii sa zic pina in 2-3 sute de mii...
si acum referitor la pinguini...
o sa fac un costumas(sper din suflet insa sa gasesc ceva de inchiriat)negru cu burtica toata alba...cu picioruse cu tot si cu minute, codita toate din ceva material negru....nu stiu foarte exact cum o sa fac "boticul" pinguinului....
va pupacim cu drag,
Andreea si eu

Mergi la inceput