Pedeapsa la gradinita

Pedeapsa la gradinita | Autor: magdala

Link direct la acest mesaj

Ajutoooor!
fetelor, am o mare dilema.

Azi de dimineata cand o duceam pe scumpa mea la gradi, mi-a spus ca "doamna i-a dat cu cartea in cap ei si unei colege".
Amandoua au aproape 4 anisori,97-98 cm si sunt la grupa step-by-step.

Acum eu nu prea stiu ce sa fac, ea este foarte cuminte in general, si foarte linistita, dar ma gandesc ca probabil nu a fost atenta si din aceasta cauza s-a intamplat ce s-a intamplat... Dar nici nu mi-a convenit ca a fost lovita-mai ales in cap; poate este prea mult spus si doar a fost atinsa putin- dar chiar si asa, ma deranjeaza.
Mi-a spus scumpa mea ca atunci cand sunt obraznici sunt pusi la coltul de rusine, ceea ce mi se pare corect, mai ales ca acasa nu este lovita deloc, ci trimisa in camera ei drept pedeapsa cand este obraznicuta.
Voi ce parere aveti?
Eu as vrea sa iau atitudine, dar nici n-as vrea dupa aceea sa se razbune cumva pe copil.
Astept sfaturi si parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Nu sunt de acord cu astfel de pedepse!!!!
Cum adica sa-i dea cu cartea-n cap???!!!
Pai ei sunt educati in asa fel incat sa gaseasca metode sa-i atraga pe copii asupra a ceea ce trebuie sa faca.
Pai daca i-am tranti si noi de cate ori fac cateceva care nu ne convine sau care nu corespunde cu modul meu de gandire???
Pai i-am face tzandari de la inceput!
Zis sa te duci si sa vb. cu educatoarea si sa-i spui ca ar trebui sa ia alte masuri. Daca nu te vei duce nervoasa si ii vei explica "frumos" ca te deranjeaza sa-i dea cu cartea in cap atunci nu cred ca ar avea motive sa se razbune pe copil.

Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Din pacate deja e vineri, iar saptamana viitore nu o mai vad deoarece va fi in tura de dupa amiaza si o va lua bunica sotului de la gradinita. Sper sa fie doar o situatie izolata si sa nu se mai repete, dar sunt extrem de suparata din aceasta cauza si chiar nu stiu ce voi face, caci sa-i si spun dupa o saptamana, parca mi se pare cam tarziu.
In plus scumpa mea are si tendinta de a exagera, dar ma gandesc ca totusi nu mi-ar spune asa ceva daca nu s-ar fi intamplat, mai ales ca mi-a si aratat-o pe cealalta colega a ei care ar fi patit la fel.
O sa vedem ce o sa mai fie.
Iti multumesc pentru suport liliac1.
Ma gandeam ca poate exagereaza scumpa mea, dar nu mi-a mai spus pana acum asa ceva, si copiii spun ce vad si aud, nu?
Am sa va tin la curent cu ce am facut.

la mamici si bebiti.
mami Magda si scumpa Rafaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Mey fetelor,

Haideti s-o luam cu binisorul. Nu zic ca nu se poate intampla ceea ce spune fetita ta, magdala, dar inainte sa te duci c-o falca-n cer si cu una-n pamant (caci ai dreptul s-o faci, fara discutie), asigura-te ca nu a fost o joaca sau altceva, descoase-o pe fetita, sa-ti spuna exact cum a lovit-o educatoarea cu cartea, da-i o carte sa-ti arate tie, intreab-o va jucati, era suparata pe tine si pe colega ta, ati facut ceva nazbatii? Asta ca sa-ti dea tie o imagine cat mai clara cu putinta asupra contextului. Eu lucrez cu copii de gradinita, ma scot si pe mine din pepeni de multe ori, insa niciodata nu am recurs la pedepse fizice, eventual ii exclud de la lectie, ii pun sa se aseze pe "scaunul care calmeaza". Uneori ii trag de maneca, sau ii tin de mana cand o iau razna pana isi dau seama ca ceva nu au facut bine si se calmeaza, ii pun cu mainile la spate sau pe masa, in fine, metode sunt, dar pe de alta parte sunt si tot felul de jocuri care pot fi interpretate altfel de catre copii, chiar tu ai spus, magdala ca fetita ta are uneori tendinta sa exagereze, si nu din rea-vointa face asta, te asigur, ci pentru ca in memoria ei "evenimentul" respectiv nu se pastreaza exact cum s-a intamplat, ci ea ii da semnificatii, ceea ce e perfect normal.
Eu zic sa o descosi intai pe ea inainte sa ai o confruntare directa cu educatoarea.

scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Fara suparare, indiferent daca se jucau sau nu, sa dai copilului cu cartea in cap mi se pare inacceptabil!!!! Mi se pare foarte normal ca sa aiba o discutie mama copilului cu educatoarea si sa-i spuna ca nu accepta lovirea copilului, sub nici o forma. De fapt, exista si o legislatie privind lovirea copiilor, nu? Daca a gresit, copilul poate fi pedepsit (excluderea de la o acttivitate, pusul la colt, stat in picioare, bulina neagra...), dar nu lovit!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna fetelor! Am vorbit cu scumpa mea, si mi-a si aratat cum i-a dat educatoarea cu cartea in cap, a tinut-o chiar si deschisa ca dansa.
Acum nu conteaza cat de tare i-a dat sau nu,( sunt sigura ca nu i-a dat tare) , dar acest gest nu imi convine, mai ales in cap. Acum nu prea stiu cum sa reactionez daca imi va spune ca nu este adevarat. Ce sa-i zic?
Eu am vazut-o odata cum a bruscat o fetita atunci cand aceasta plangea dupa tatal ei, si m-am ingrozit. Pai daca ii face asa ceva fetitei mele, la cat e ea de fragila, brrr. Acum nu vreau sa credeti ca sunt rautacioasa, dansa este probabil o buna educatoare, si cei mici stiu ca sunt cateodata atat de .... ca-ti vine sa te urci pe pereti, dar nu sunt de acord cu pedeapsa fizica din parte lor, cred ca asta e la latitudinea parintilor.
Pupici la mamici si bebiti.

Mami Magda si scumpa Rafaela.

Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput