Cum vi se pare viata in Japonia? (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dan_jp spune:

Daca vreti sa ajutati cu putin victimele recentului dezastru din Asia SE ,100yeni fiecare call la
0990-53-5000 ,detalii la http://www.tv-asahi.co.jp/doraemonbokin/
Numai de pe fix linie NTT ,nu merge de pe mobil ,PHS sau IP phone.


//Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pengunica spune:

Buna tuturor si La multi ani!
Noi am fost de revelion la Nagashima Park cu tot personalul clubului...a fost frumos mai ales ca am fost 25 de romance si un roman iar restul pana la 30 japonezi...cel mai mult ne-am distrat in autocar unde am mancat ,baut bere si cantat ,normal ca manele de imi Dupa numaratoarea inversa am fost la onsen si la un templu in Nagoya,am ajuns acasa la 7 dimineata franti de oboseala dar totusi distrati....
Multa sanatate tuturor si un nou an fericit si plin de impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iga spune:

Noi am fost in bar la fete (barul nostru),am mincat sarmale,salata de vinete si multe altele ce au gatit fetele,am facut jocuri,am dansat,apoi am venit acasa ca a adormit.Si uite asa a mai trecut un an....Un an nou fericit tuturor! http://community.webshots.com/user/robe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Fetelor,unde sunteti?

http://community.webshots.com/user/ayumi118

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Samuricelor unde sunteti mey?
ce se intampla de nu mai scrieti deloc?



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37862" target="_blank">A fost odata...Fat-Frumos din LACRIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Chiar ca sa facut liniste. Am sa va pun si eu o intrebare pt mamicile care si-au dat copii la cresa sau gradinita? Chiar toti copii sant tinuti in piciorele goale? fetita mea a racit rau de tot din cauza ca mi-a tinut-o desculta, doar in 2 zile de cand am dat-o imediat mi-a racit. Cand m-am dus sa o iau de acolo avea piciorusele ca o vanta, tare ma suparat cand am vazut-o asa si binenteles ca sensei mi-a dat peste nas asa e in Japonia copii trebuie sa fie tari de mici. Nici nu stiu ce sa fac, nu as mai duce-o nici o secunda. Am povestit unei prietene, si ea mi-a raspuns: cu voce tare si nesilita de nimeni: Lasa fata asa e bine sa fie copilul tare. Dar un copil la 2 ani jumate eu cred ca e foarte fragil. Si sa nu exagerez prea tare sa nu credeti ca sant atat de disperata ca e doar o raceala si atata tot.Dar mi-a facut temperatura 38.5 si tuseste si varsa in acelasi timp.Spune-ti si voi ce credeti sant eu disperata sau ei sa nu mai zic ceva de rau.

dol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliana spune:

Cu intirziere dar nu mai am timp de nimic va doresc tuturor un an plin de impliniri si fericire . Bun venit fetelor noi . eu am nascut in decembrie o fetita de 3,500 si acum chiar ca nu mai am timp de nimic . Puteti sa-mi spuneti si mie de ce plinge mai mereu chiar daca este schimbata si satula .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

dolphin9913 imi pare rau de fetita ta.Sper sa se faca bine repede!Nu stiu in ce masura pot eu sa dau sfaturi dar am vreo 3 prietene care au copiii aici la gradinita si se plang de acelasi lucru ca si tine.Una dintre fetite(3 ani)deja s-a obisnuit si isi scoate singura sosetele pe unde este.Poate fetita ta e mai sensibila.De ce nu incerci sa gasesti pe cineva sa aiba grija de ea...asa cum vrei tu.Nu stiu...vin si eu cu idee.Insanatosire grabnica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana526 spune:

ELIANA toti bebelusi plang , pana la aproximativ 3 luni asa o sa te chinui , nopti nedormite , nervi stransi cu carul, cearcane etc . Trebuie sa ai rabdare de fier , eu ce am patit cu Ericutul meu nu as vrea sa mai trec prin asa ceva .Nu generalizez , depinde si de bebel . Eu il mai lasam sa si planga dupa ce ma asiguram ca nu mai are nevoie de nimic. in maternitate imi spuneau sa nu-mi fac griji ca este "shigoto".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nshiro spune:

Fetele, am revenit!!!!!!
LA MULTI ANI tuturor si va multumesc de urarile facute de ziua mea....
Dolphin, imi pare rau tare de fetita ta dar daca urmeaza sa fie crescuta si educata aici in Japonia asa e mai bine pentru ea... Nu stiu daca stii dar in scolile de aici nu este aer conditionat in salile de clasa, iar copiii nu au voie sa stea imbracati in geci la ore... In timp ce eu am 3 pulovere, un sacou si suman si tot tremur de frig, bietele fete, tremura si ele ce-i drept, insa dansele nu poarta decat uniforma (fusta si bluza) si sosete... nici macar dresuri.... Ca sa nu mai spun ca eu daca se face putin curent sau frig, imediat imi curge nasul pe cand sotul meu de exemplu nu are absolut nimic.... Si in general toti copiii mici care i-am vazut pe aici erau cu mult mult mai subtire imbracati decat mine.... si raciti fiind, cu muci la nas tot subtire erau imbracati , cu burta si cu picioarele goale.... Probabil e trecerea prea brusca acum la fetita ta, dar ai sa vezi ca e spre binele ei....

Mergi la inceput