Nasterea in Iasi

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

De bine ce-am intrebat, dau singura raspunsul... Tocmai mi-a spus o prietena care a nascut acum un an la Elena Doamna, ca se practica si epidurale. Ea a preferat sa nasca fara anestezie, insa a vazut o mamica care nastea cu epidurala si spunea ca nu isi putea controla contractiile, prin urmare nu impingea eficient.

Vad ca aproape numai OZN-uri aud despre Elena Doamna, in timp ce despre Cuza Voda numai de bine... Vreau si eu sa-mi stabilesc un medic la care sa merg... oscilez intre Carauleanu si Grigore... Si despre dna dr. Zamfir am auzit foarte multe lucruri bune. Nu stiu ce sa fac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kittutza, Am sa-ti spun din experienta mea, si apoi te las pe tine sa hotarasti. Dupa nastere am stat intr-un salon la CV cu inca 3 mamici, 2 din ele erau la dr. Carauleanu. Eu m nascut cu dr. Grigore. La mine D-na dr. a venit zilnic, chiar si cand avea liber, pt ca are cabinet langa spital si cand mergea sau se intoarcea de la cabinet, mai trecea si pe la mine. Din fericire nu am avut complicatii, nu aveam nevoie de nimic dar numai faptul ca venea si se uita la noi mi-a facut f bine. Dr. Carauleanu in schimb a venit 1 sg. data la vecinele de salon, inainte de a le face biletele de iesire. O fi buna, nu zic nu, nu o cunosc personal.
Sa va povestesc ceva hazliu de la CV. De 8 martie toata lumea era in sarbatoare , toate asistentele primeau flori, si noi da trebuia sa le ascundem ca sa nu faca bebeii alergie (mai mare prostie n-am auzit), ma rog, eram si noi mandre ca era ziua noastra. In ziua aia vine la noi in rezident arab, si poarta ca o cizma. Si asa eram cu capsa pusa ca unele asistente sunt atat de ... nu mai zic cum, incat de ajunsese de cadrele medicale. Si ne-am pus toate din salon si i-am facut un scandal! Stiti ce facuse individul? a transcris toate tratamentele de cu o zi inainte, chestii pe care nu le mai luam, de fapt nu prea mai luam nimic ca trecuse greul. S-a enervat si el dar a vazut ca avem gura mare si a plecat. Oricum, gresise, eram noi mamici cu hormonii dati peste cap, dar si el era vinovat. Apoi nu l-am mai vazut:)
Una peste alta, CV este curat si bun de nascut, dar cadrele sunt la fel ca peste tot: unele buna dar altele... bleah! Eu zic ca mai conteaza si la dr. esti si cat te baga in seama, ca daca vine si vede ca ceva nu e in regula le mai spune asistentelor cate ceva, altfel... nica.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Cristina, multumesc pentru raspunsul atat de prompt si detaliat. Stii cumva daca se fac epidurale la Cuza Voda? Tare as vrea sa avanseze si Iasul nostru drag din acest punct de vedere.

Cat despre asistentele de la Cuza Voda... s-ar putea sa fie buba, pentru ca eu m-am certat in doua ocazii cu ele. Doua dintre prietenele mele s-au aflat internate la Cuza Voda, una pentru extragerea (chirurgicala) a steriletului, iar cealalta nascuse cu cezariana. Cu ambele, asistentele s-au purtat destul de aiurea, desi cotizasera la greu. Asistentele au facut niste greseli flagrante, pe care nu le voi mentiona aici, iar eu m-am dus cu o falca-n cer si alta-n pamant sa le pun la punct... Dupa ce am terminat sa-mi expun punctul de vedere... calm, hotarat si documentat... au devenit din zmeoaice niste biete oitze. Asa ca sa le fereasca Dumenzeu sa faca cum s-ar spune "nasoale" in ceea ce ma priveste pe mine personal, cand o fi!

PS: Mai voiam sa va intreb ceva... de doamna doctor Popa Lavidia stie cineva ceva... a nascut cineva cu ea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

vad ca au inceput sa apara mesaje si despre Iasi! Eu subscriu si va spun ca daca mergeti la un prof. dr. renumit, riscati sa nasteti cu doctorul de garda! tocmai fiindca nu are timp! eu m-am mutat la d-na Dr. Irina Ciupilan si este foarte draguta. am vazut ca a scris si ellinia despre ea. imi explica f. multe despre sarcina, are timp pentru mine, mi-a dat nr. de celular ca sa o pot suna, conditii care nu le aveam anterior!Asa cum am zis, voi naste la Cuza. Acum fac cursuri Lamaze (la Elena Doamna)si toate celelalte mamici vor naste la Elena D. Cursurile sunt foarte utile si interesante pentru cele care vor sa nasca natural, se dac cu d-na Nechita care e foarte draguta si simpatica. La Elena Doamna mamicile stau cu copilasii in salon, ceea ce mi se pare cel mai frumos! Nu stiu cum e la Cuza! am aflat inca un amanunt: la Elena Doamna nu sunt dusuri! cam dificil dar asta e Romania! nu avem ce face, trebuie sa defilam cu ceea ce avem!
Cenia si 31 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

apropos de anestezie epidurala: eu stiu ca se fac la Iasi. chiar mi-a fost recomandata de o cunostinta care a facut la Cuza Voda. O sa intreb doctorita mea, sa vad daca se fac sau nu, pentru o confirmare oficiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cenia, ma bucur ca mergi la dr, Cipilan. O prietena foarte buna a nascut cu dumneaei acum un an si jumate o bomboana de fetita! Si s-a nascut prematur la 32 de saptamani, cezariana trebuia sa fie, pana la urma a nascut normal si nu au fost probleme, le-a dat drumul imediat din spital. Pastreaza si acum legatura cu d-na dr. si ori de cate ori are vreo problema sau vrea sa faca pur si simplu un control merge direct la maternitate. E o persoana deschisa cu pacientele, le explica amanuntit ca sa inteleaga. Succes!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittutza spune:

Cenia, te-as ruga sa te interesezi daca se fac sau nu epidurale la Cuza Voda... m-ar ajuta foarte mult pentru o sarcina pe care planuiesc sa o am in viitor. Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Eu nu sunt din Iasi, insa stiu pe cineva care a nascut in vara la Iasi cu dr. Mocanasu si a nascut cu trusa de epidurala. Deci se face, probabil depinde de dr.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

quote:
Originally posted by kittutza

Cenia, te-as ruga sa te interesezi daca se fac sau nu epidurale la Cuza Voda... m-ar ajuta foarte mult pentru o sarcina pe care planuiesc sa o am in viitor. Multumesc mult.

Kittutza



Kittuza ,la Cuza Voda se face sigur epidurala,dar trebuie sa vorbesti cu medicul care iti va urmari sarcina.
O prietena de-a mea a nascut acum aproape doi ani cu epidurala,deci cu siguranta se face si acum.
Il voi intreba si eu pe Dr.Onofriescu daca pot face cezariana cu epidurala si cum aflu iti scriu.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

"[quote]Originally posted by kittutza
PS: Mai voiam sa va intreb ceva... de doamna doctor Popa Lavidia stie cineva ceva... a nascut cineva cu ea?[/b][/maroon]"

Nu am auzit lucruri prea bune. O prietena a mea, care e acum in 8 luni, a fost la inceput la ea. Cica s-a purtat dragut, dar, din cate mi-a povestit, nu si-a dat prea mult interes sa-i explice unele, altele, desi ii dadea bani de fiecare data. Dar o chema la consultatie in policlinica pt studenti si era ereu aglomerat, intrau mai multe persoane in acelasi timp... in fine. Iar cand prietena mea era in luna a sasea a auzit de la o cunostinta a ei care este asistenta la ED si care i-o recomandase pe doctorita, ca dna Popa a facut nu's ce boacane (cica i-ar fi murit mai multi bebei in ultimul timp, dar nu stiu sigur, ar putea fi doar un zvon) si nu mai era lasata sa asiste la nastere. Si cica nu le-ar fi spus gravidelor pe care le avea, iar pe cele care ajungeau la termen le trimitea atunci la altcineva sa nasca. Dar banii pe toata sarcina ea ii lua.
Prietena mea s-a mutat de la ea imediat ce a auzit la doctorita Popovici, de care chiar nu am auzit nimic.

http://community.webshots.com/scripts/editPhotos.fcgi?action=viewall&albumID=252449314

Mergi la inceput