oameni care au abandonat un copil

oameni care au abandonat un copil | Autor: gabel

Link direct la acest mesaj

am aflat, acum un numar de ani, ca parintii mei, oamenii minunati care m-au crescut si mi-au daruit totul, nu sunt parintii mei naturali. Nu am trecut prin nici o criza de personalitate, dimpotriva, m-am simtit cea mai norocoasa fiinta din lume. Totusi, ma bate gandul uneori, ceva mai des de cand am devenit la randul meu mama, sa aflu mai multe despre oamenii care mi-au dat viata.
Cum poti afla asemenea informatii? Ce fel de restrictii sunt?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Cred ca primele informatii le poti afla de la familia care te-a crescut. De ce nu ti-ai cautat parintii atunci cand ai aflat?

Sa vezi ca sa prevezi, sa prevezi ca sa previi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabel spune:

Nu imi caut parintii! Parintii mei sunt langa mine si acum, asa cum au fost o viata intreaga, de cand aveam vreo doua luni adica. Ma intreb cum as putea sa-i gasesc pe cei care m-au conceput. In cazul in care o sa ii caut la un moment dat. Informatii vagi am de la mama si din fisa medicala. Daca ma hotarasc sa ii caut pe acesti oameni, nu as vrea sa afle si parintii mei. S-ar simti tradati, cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu as zice sa incerci sa-i rogi pe parintii tai sa te ajute. Pe tine te intereseaza strict informatia medicala (ce boli au avut cei care te-au conceput), eu asa inteleg din ce ai scris. Eu as zice sa le spui parintilor tai ca te intereseaza genele (pe care le-ai transmis si copilului tau) si ca tu nici nu vrei sa-i vezi pe oamenii aia, vrei doar o fisa medicala. Poate stiu totusi ceva. Nu cred ca exista restrictii legale, doar sa nu-i ranesti pe parintii tai, ca nu merita

Sorana si Monica (2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

M-am intrebat adesea ce va simti fata mea cand va afla ca-i adoptata (acum are 11 ani). Dar cel mai tare ma intreb ce te impinge sa vrei sa-i cunosti pe cei care te-au conceput? Si pana unde esti dispusa sa mergi? De exemplu, eu si sa vreau nu o voi putea ajuta, familia mamei sale naturale disparand pur si simplu, iar tatal este necunoscut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Viata e plina de secrete, nu?
Eu consider unul din cele mai frumoase lucruri sa adopti un copil.Mi se pare ca salvezi un om, ca ii daruiesti multa iubire, pe care probabil nu ar fi avut-o altfel. Asa e omul curios, cred ca de asta simti nevoia sa iti afli originile, dar parintii raman cei care au oferit toata dragostea lor.In rest, depinde de fiecare.

zepelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Tehnic, in noua lege se prevede astfel:
"ART. 52

(1) Adoptatorii vor informa copilul ca este adoptat, de indata ce varsta si gradul de maturitate ale acestuia o permit.

(2) Adoptatorii si adoptatul au dreptul sa obtina din partea autoritatilor competente extrase din registrele publice al caror continut atesta faptul, data si locul nasterii, dar nu dezvaluie in mod expres adoptia si nici identitatea parintilor firesti.

(3) Identitatea parintilor firesti ai adoptatului poate fi dezvaluita inainte de dobandirea de catre acesta a capacitatii depline de exercitiu numai pentru motive medicale, cu autorizarea instantei judecatoresti, la cererea oricaruia dintre adoptatori, a adoptatului, sotului sau descendentilor acestuia ori a reprezentantului unei institutii medicale sau unui spital.

(4) Dupa dobandirea capacitatii depline de exercitiu, adoptatul poate solicita tribunalului in a carui raza teritoriala se afla domiciliul sau ori, in cazul in care el nu are domiciliul in Romania, Tribunalului Bucuresti, sa-i autorizeze accesul la informatiile aflate in posesia oricaror autoritati publice cu privire la identitatea parintilor sai firesti.
(5) Instanta citeaza directia in a carei raza teritoriala se afla domiciliul copilului, Oficiul, precum si orice alta persoana a carei ascultare poate fi utila pentru solutionarea cererii si va putea admite cererea daca, potrivit probelor administrate, constata ca accesul la informatiile solicitate nu este daunator integritatii psihice si echilibrului emotional ale solicitantului si daca adoptatul in cauza a beneficiat de consiliere din partea directiei."

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Viata este, intr-adevar,plina de secrete. Am tinut secret nu de jena, ci pentru a nu suferi cea pentru care as muta muntii. Adoptia nu este buna numai pentru cei abandonati, ci si pentru cei care nu pot avea copii. De fapt, majoritatea celor care adopta se gandesc in primul rand la ei. Multumesc pentru extrasele din lege, precum si pentru cuvintele cere imi dau speranta ca ce am inceput se vatermina firesc, adica bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Te felicit sincer pt ceea ce ai facut, mai ales intr-o lume in care vedem tot mai mult cum barbatii lasa copii in urma fara sa priveasca macar inapoi (chiar nu inteleg chestia asta,am un coleg). Sigur se va termina totul cu bine pt ca nu oricine are noroc de cineva care "ar muta muntii".
Multa fericire si SARBATORI FERICITE

zepelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Este o minune sa cresti un copil conceput de tine sau infiat.Este minunat sa ai capacitatea sa iubesti neconditionat.Va felicit.Totusi cred ca ar trebui sa gasiti momentul sa-i spuneti adevarul fiicei,pt ca-i mai bine de la voi decat de la staini.

Mergi la inceput