Lege adoptii 2005

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Pe masura ce o sa mai vad cum decurg lucrurile si in cazul in care o sa te mai intereseze, o sa te tin la curent cu eventualele posibilitati.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Din cate stiu eu, chiar daca si-ar face domiciliul in Romania, trebuie sa stea aici o perioada lunga de timp. Ar trebui sa suporte acelasi regim de "control" sa-i spunem ca si noi, adica sa fie in tara nu numai pana termina adoptia (perioada de obtinere a atestatului + perioada de incredintare in vederea adoptiei care este de minim 3 luni), iar apoi trebuie sa fi monitorizat 2 ani. Nu stiu sigur daca cei 2 ani sunt obligatorii sa mai fi in tara, am vazut ca una din fete a aplicat pentru Loteria vizelor in interiorul acestor 2 ani, dar...esti inca controlat. Poate e insa doar teoretic, trebuie cercetata aceasta posibilitate.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Liliana, chiar te rog, daca apare orice modificare, sa ma tii la curent.


Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivi.vio spune:

Poate va ajuta:legislatia necesara pentru adoptie
1. Constitutia Romaniei
2. HGR 1434/2004 Privind atributiile si Regulamentul-cadru de organizare si functionare ale Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului
3. HGR 1437/2004 Privind organizarea si metodologia de functionare a comisiei pentru protectia copilului
4. HGR 1440/2004 Privind conditiile si procedura de licentiere si de inspectie a serviciilor de prevenire a separarii copilului de familia sa, precum si a celor de protectie speciala a copilului lipsit temporar sau definitiv de ocrotirea parintilor sai
5. HGR 1441/2004 Privind autorizarea organizatiilor private straine de a desfasura activitati în domeniul adoptiei internationale
6. Legea 18/1990 pentru ratificarea Conventiei cu privire la drepturile copilului
7. Legea 272/2004 Privind protectia si promovarea drepturilor copilului
8. Legea 273/2004 Privind regimul juridic al adoptiei
9. Norma metodologica de aplicare a Legii nr. 273/2004 privind regimul juridic al adoptiei
10. Ordinul 177/2003 Privind aprobarea standardelor minime obligatorii pentru telefonul copilului, standardelor minime obligatorii privind centrul de consiliere pentru copilul abuzat, neglijat si exploatat, precum si a standardelor minime obligatorii privind centrul de resurse comunitare pentru prevenirea abuzului, neglijarii si exploatarii copilului
11. Ordinul 21/2004 Pentru aprobarea standardelor minime obligatorii privind serviciile pentru protectia copilului de tip rezidential
12. Ordinul 27/2004 Pentru aprobarea Standardelor minime obligatorii privind serviciile pentru protectia copilului de tip rezidential pentru copiii cu dizabilitati
13. Ordinul 35/2003 Privind aprobarea Standardelor minime obligatorii pentru asigurarea protectiei copilului la asistentul maternal profesionist si a ghidului metodologic de implementare a acestor standarde
14. Ordinul 69/2004 Pentru aprobarea Standardelor minime obligatorii privind managementul de caz în domeniul protectiei copilului
15. Ordinul 88/2004 Pentru aprobarea Standardelor minime obligatorii privind centrul de consiliere si sprijin pentru parinti si copii
16. Ordinul 89/2004 Pentru aprobarea Standardelor minime obligatorii privind centrul de primire în regim de urgenta pentru copilul abuzat, neglijat si exploatat
17. Regulament cadru de organizare si functionare a Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului
18. Regulament de organizare si functionare a Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.doc
19. Hotararea 56 din 16 decembrie 2004, privind infiintarea DGASPDC Mures.doc
20. Hotararea 58 din 16 decembrie 2004 privind reorganizarea Comisiei pentru Protectia Copilului.doc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

merci vivi

livia daca mai esti pe fir: subiectul de la aspirante despre proiectul de lege despre reproducerea umana asistata este aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32899

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popluky spune:

Salutari! Sunt nou in forum si am vazut ca se discuta despre adoptii, am dori daca se poate, sa aflam cum se poate gasi familia naturala a unui copil dat spre adoptie (este vb de sotia mea), care a fost adoptata in anul 1984 de catre o familie din C-ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pentru asta ar trebui sa ia legatura cu DPC Constanta si sa solicite acolo ca doreste sa-si cunoasca originea.Sunt mai multe etape de urmat. si mai ales teebuie cautata familia biologica si intrebata daca si ea doreste sa cunoasca copilul pe care l-a dat.
Succes!





Mami de Razvan(07 martie 2004) si de
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput