M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Flory, acum am vazut si eu pozele cu Andreius! E frumusel foc baietelul vostru! Sa fiti sanatosi si fericiti impreuna! Nici nu stii cat ma bucur pt tine, a meritat toata asteptarea si tot efortul, e un dulce!

tuturor!

Victoras - motoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Thea, constituie un impediment daca nu ai casa. Se poate si daca stai cu chirie, dar trebuie sa ai contract incheiat cu proprietarul si, nu stiu sigur, dar mi se pare ca acesta trebuie sa dea o declaratie cum ca timp de nu stiu ce perioada nu va intrerupe contractul cu voi, ceva de genul asta. Trebuie sa intrebi mai sigur la DPC de care apartii.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Thea,
1. Bine-ai venit pe la noi :))

2. Noi am fost in acesata situatie. Locuim in Bucuresti, cu chirie. Nu este nici un un impediment dar mai trebuiesc facute cateva formalitati in plus. Nu-i mare lucru. Aveti nevoie de contract de inchiriere legal valabil plus o declaratie notariala din partea proprietarilor in care sa se specifice ca sunt informati despre intentia chiriasilor de a adopta un copil si ca nu vor intrerupe unilateral contractul pana la incetarea procedurilor de adoptie. In cazul contractului de inchiriere este obligatorie viza de resedinta (flotant).

3. La un alt subiect, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37301" target="_blank">Sunt timida... , am explicat cativa dintre primii pasi ai procedurii de adoptie, asa cum a functionat ea pana acum. Dupa intai ianuarie 2005, lucrurile se schimba pentru ca intra in vigoare noua legislatie, pe care o gasesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38255" target="_blank">aici.

Succes,
Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Buna dimineata!
Cristina si Q multumesc mult pentru informatii. Noi vom incepe procedura anul viitor si probabil va trebui sa tinem cont de prevederile noi legi. M-ati mai linistit, mai ales ca noi avem domiciliu stabil pe adresa respectiva, iar anul viitor gazda ne va face un testament prin care ne va lasa noua apartamentul dupa ce ea nu va mai fi, cu conditia sa o ingrijim.
Am sa citesc noua lege pentru a ma informa mai bine.
Toata admiratia mea pentru voi, pentru toate, pentru caldura pe care o oferiti.

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Alo, alo! Nu mai povesteste nimeni nimic? Ce minunatii au mai facut copiii vostri?

Nu mai stiu, mai sunt fete care inca nu si-au gasit bb-ul? Parca nu...

Un apel catre proaspetele mamici: spuneti si voi cum va adaptati la noua viata! Povestiti cum se poarta cu voi copilasii

Uite, incep eu: nu stiu daca v-am povestit, dar Victoras a fost intai racit, din cauza multor medicamente a facut diaree, am invata sa fac mucilagiu de orez si supa de morcov , apoi i-a trecut. Dar n-a durat mult si s-a constipat. Am rezolvat-o si pe-asta. Pe urma ma certa toata lumea ca de-aia e marait si plangacios, ca l-am invatat in brate. Pai cum sa nu-l iei in brate, daca suferea saracutzul? Sunt curioasa daca ati avut si voi probleme de-astea sau sunt eu o mama neglijenta

P'orma: la inceput nu prea varsa deloc, chiar m-a surprins. Acum insa.. valuri de lapte, uneori si dupa somnul de dupa masa, plus salivatie puternica; o fi de la suzeta?! Cat este normal sa verse?

Noi am inceput, la sfatul medicului (apropos, stiti un pediatru in zona Mall?) sa-i dam cate o lingurita de suc de mar, dar atat ca diversificare (desi i-am dat si supa cat a fost bolnavior). La ce varsta se incepe diversificarea alimentatiei?

Eu acum sunt superfericita, doarme aproape toata noaptea, ii fac baie, il conectez la sursa de lapte , il legan in brate, adoarme si se mai trezeste la 5:30 - 6:00!! Sunt fericita!! Apropos, nu stie sa adoarma singur! Oboseste, se enerveaza si nu mai are stare. Il tin strans in brate si-l legan si cu greu adoarme. Am incercat sa-l als singur sa adoarma, dar in afara de enervarea si mai mare si de plansete, n-am obtinut nimic. Doar ce l-am luat in brate, l-am leganat si a cazut in somn!

Ca progrese: rade (dimineata la 6 si cand e in forma), vorbeste mult (mai nou si cu jucariile si cu pozele de pe pereti), parca a mai crescut, abia astept primavara sa-l scot la soare, ca e alb ca branza!

A inceput sa-si studieze mainile, apoi sa le guste, de picioare inca nu s-a prins ca are ce face cu ele , e fericit cand il dezbrac pt baita, trebuie sa ai laptele pregatit cand il scoti din apa, ca urmeaza plansete!! (ca sa ma exprim bland!).

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa, si stiti ce-am descoperit? E stangaci!!! Haha!

Hai va pup ca ma duc sa-i spal lucrusoarele!

Victoras - motoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Rozi, vad ca esti mamica in toata regula, te descurci de minune, tine-o tot asa!Pupici!

Diana a fost la serbare la gradi, aseara: rand a fost foarte multa lume, bunici, parinti, rude... sunt in grupa peste 20 de copii...
fetitele au fost imbracate in rochite albe sau fustite cu bluze albe si beteala argintie pe cap si baietii in costume de mos craciun...
cine era alftel... ghiciti sigur, Diana, care nu a mai apucat beteala argintie de la gradi pentru ca noi am ajuns un pic mai tarziu decat ceilalti si ea era singura negatita ... ne-am imbracat repede si i-am pus pe ca o palarie alba de voal, va dati seama ca era ca o printesa... o sa vedeti pozele cand le vom face (nu avem aparat digital ci clasic).
a incepu serbarea, a venit mosul si s-a asezat langa bradut, copiii stateau intr-un careu in forma de U.
au inceput sa spuna fiecare poeziile si Diana a fost printre primii care au spus, a spus-o foarte frumos... dupa care a inceput forfoteala (numai ea)... adica ce facea fata mea in timp ce ceilalti stateau cuminti pe scaunele si asteptau sa le vina randul:
- facea cu mana la lume
- se ridica si se aseza
- isi ridica fustita pana sus
- se ducea la tati, care era pe margine, sa il pupe, a facut asta de trei ori, in timp ce lumea se stramba de ras
- se agata de beteala fetitelor
- si cel mai des isi aranja palaria, ca m-a inebunit si pe mine si pe doamne cu palaria, chiar mi-au zis ca mai bine nu i-o puneam...
- a inceput sa strige ""uite-l pe Radu", prietenul ei mai mic care venise de la cresa sa o vada...
Si uite asa au cantat si au recitat cam o ora si ceva...
si apoi le-a dat mosul cadouri la fiecare (o papusica si cateva dulciuri, ca am cotizat putin)... am facut poze cu doamnele si copiii si in final am plecat acasa obositi de parca trasesem la jug....

Fetita mea este Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Siiiiigur, Daniela, ma descurc de minune, oare toti copii se imbolnavesc asa, dau dintr-una in alta? Zi-mi ca e asa si accept si eu ca ma descurc (pana la "de minune" cred insa ca e cale lunga ).

Abia astept sa vad pozele, sa vad cat de frumoasa s-a facut Diana ta! Sa nu ne uiti!

Victoras - motoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bine Rozi ca le mai speli rusinea fetelor. Pai frumos din partea voastra sa fiti asa secretoase? Inainte erati zilnic aici, acum nimic.
Rozi, nu-ti face probleme, totul se-nvata, din mers. E normal sa regurgiteze putin dupa masa dar daca vomita mult si se-ntampla mai des poate ca ar fi mai bine sa-l vada un dr. In privinta diversificarii, eu as zice sa nu te grabesti, dupa patru luni poti incepe sa-i dai cate ceva, sistemul digestiv e inca prea "fraged" si-apoi are toata viata inainte, sa tot manance. Unele pareri spun ca ar trebui sa-ncepi cu cereale fara gluten, apoi legume si abia in final fructele, asta ca sa nu se obisnuiasca de la inceput cu gustul dulce al fructelor si sa refuze mai apoi legumele. La noi a mers foarte bine schema asta. E inca mic sa "stie" sa adoarma singur dar poti incerca sa-l inveti incet, incet. Il pui in patut, il mangai, ii vorbesti incetisor, eventual ii canti ceva(chiar daca esti afoana) si-apoi treptat micsorezi timpul pe care-l stai langa el. Altfel, el va deveni dependent de leganatul in brate iar tu o sa ai nervii tot mai fragili. Si mei e ceva care la mine a functionat perfect la amandoi, rutina in programul lor. Ei au nevoie de o stabilitate, sa "stie" ce urmeaza, drept pt. care eu cu amandoi am fost f. rigida in ce priveste programul lor. Ore fixe de masa, de baie si de somn. Nu conta cine era in casa, ei isi urmau/urmeaza programul. Astfel, eu pot spune ca sunt fericita mamica a caror copii se culca seara la 19,30-20 David si la 20,30 maxim 21, Laura. Fiecare merge in patutul lui, pupam de noapte buna si-nchidem usa, toata lumea-i multumita.
Apoi, cu iesitul afara, probabil va mai amintiti ca David a fost prematur de 2 kg., nascut la mijlocul lui octombrie. La inceputul lui noiembrie l-am adus acasa si de-atunci in fiecare zi l-am scos afara, indiferent cat de frig era, exceptie zilele cu ceata sau ploaie/umezeala. Imbracat cu o salopetica ori pantaloni si bluzita, deasupra o salopeta de iarna, intreaga, o singura caciula pe cap, invelit cu o patura mai grosuta, niciodata cu fular la gura. Desi a avut si polipi, n-a fost niciodata macar racit pana acum. Cu Laura am inceput sa mai avem probleme de cand a mers la gradi, in colectivitate.
Ei, hai ca m-am cam intins cu povestile. Numai bine va dorim. A, sa stiti ca am mai pus poze noi.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Rozi, ce-i cu pagina ta? nu pot sa mai vad pozele, speram c-ai mai pus unele noi.

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Abia asteptam o noua infuzie de poze, Lili!!!! Chiar aseara am intrat si am incercat sa-i arat mamei cat de frumosi s-au mai facut copii tai. Astazi am si reusit!!!

Rozi - curaj!!!! Nu te speria inainte de vreme!!!
Eu merg cu Eric la doctor tocmai in 1 Mai. Prefer un medic foarte bun decat unul aproape. Si vine si acasa daca asta vrei. Dar daca vine acasa costa mult.
In ceea ce priveste diversificarea ... si mie mi se pare cam repede. Eu am inceput cu Eric abia dupa 4 luni. Si culmea bebele meu a intrat direct pe piure de fructe la borcanele. Sucurile nu mi le-a acceptat pana acum vreo luna - la 6 luni, adica. Treaba cu varsatul nu mi se pare in regula. Dar, incearca sa diferentiezi regurgitatul (o cantitate mica, cat un scuipici - ca sa ma exprim mai delicat - sau cantitate mai mare = voma). Daca numai regurgiteaza nu-i problema! Toti o fac!! Poti incepe ca la masa de seara sa ii dai ceva cereale. Dar cauta bine si vezi ce i s-ar potrivi. Eu am inceput cu Crema de Aroz de la Hero, de exemplu.
Nu-l mai tine atata in brate!!! Nu-l mai adormi in brate!! O sa faci treaba asta pana la 5 ani daca asa il obisnuiesti. Se gasesc in magazine balansoare cu spatarul reglabil. Poti sa cumperi unul din asta si sa il lasi acolo sa adoarma si apoi sa il muti in patut. Sau, mai bine, aplica metoda lui Lili.
Si scoate-l neaparat afara. Cate o jumatate de ora sau o ora, fara fular la gura daca nu bate vantul. Infofoleste-l ca pe tine. Nu mai mult!! Daca tie ti-ar fi cald sa stii ca si lui ii va fi!!
Mai scriu si maine daca mai vrei.
Va pupam,

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput