E-mail catre Mos Craciun

E-mail catre Mos Craciun | Autor: pika-pika

Link direct la acest mesaj

Acum cateva zile mi-a venit o ideea.Am pus-o pe hartie cum m-am priceput eu mai bine.As vrea sa o luati ca un cadou de Craciun pentru voi si copii vostri scumpi.Sper sa va placa!Craciun Fericit!!!!








ACTUL I
Scena I
Mami si David intra pe usa infrigurati.
Mami(isi scutura haina de zapada):Brrrr!Ce frig!!!Hai sa ne descaltam repede si sa mergem in camera la caldurica!Azi impodobim bradul de Craciun,ce zici?
David:Da,da,da...Si ii scriem lui Mos Craciun?
Mami:Sigur ca da!Intai am sa fac o ciocolata calda sa papam cu un pic de cozonac,ok?
David(in timp ce mami il ajuta sa se descalte):Mami,anul asta as vrea sa-i scriu eu singur lui Mos Craciun....pot?
Mami(gandindu-se ca pe zi ce trece are din ce in ce mai putina nevoie de ea):Singur,singurel?(impacata cu ideea)Daca tu crezi ca poti...vei putea(il pupa cu drag pe frunte)Hai,acum,fugi in camera ta!
Se aude soneria!
Mami(deschide):Buna!
Tati(o pupa):Buna!
Tati(in drum spre bucatarie):Si David?
Mami:In camera lui!Astazi impodobim bradul!
Strabat un hol lung si ajunsi in bucatarie Mami se pune la treaba...prepara ciocolata calda,taie cozonacul pe care il pune intr-o farfurie mare,colorata...Tati se aseaza la masa si din cand in cand ciuguleste din cozonacul de pe masa.
Mami:Stii ce vrea sa faca azi?Vrea sa-i scrie singur lui Mos Craciun!Nu-mi vine sa cred ca are 7 ani!Ce repede trece timpul!!!
Tati:Eu sper sa nu-i ceara un cadou prea costisitor!
Mami:Eu sper sa nu ceara ca acum 2 ani sa fie pilotul unei nave spatiale de pe Marte!Anul acesta nu a fost chiar asa de cuminte ,asa ca ii putem taia destule de pe lista...
Tati:Sigur ca da.Oricum ideea a fost a ta asa ca nu ai de ce sa te plangi...(rade cu pofta)
Mami:Hahaha...sa vezi ce am sa rad eu cand o sa te imbraci tu in Mos Craciun!
Mami si tati se saruta in timp ce cade cortina.

Scena II
David doarme.In colt un brad de Craciun lumineaza camera intai in rosu...apoi verde...galben...albastru...Mami sta la calculator.
Mami(in soapta,cauta):Sent....sent....MosCraciun...a rond...ahaaa....Draga Mos craciun,anul asta iti scriu singur,singurel.Acum sunt mare,vezi?Mami mi-a spus ca daca nu sunt cuminte nu o sa primesc toate cadourile pe care mi le doresc,dar tati a spus sa cer cat mai multe ca sa ai de unde sa alegi.Asa ca,anul asta as vrea un Play-Station,o masina de politie teleghidata,o chitara ca sa cant si eu ca tipul ala la care se uita tati mereu,o cutie de scule si multe,multe dulciuri.Mai vreau sa te rog sa-i aduci si lui mami un cadou si daca se poate si lui tati.Sa stii ca au fost cuminti,au grija de mine si ma iarta cand gresesc.Am auzit-o eu pe mami cand ii spunea lui tati ca ar vrea un parfum,dar nu mai stiu numele,stiu doar ca zicea tati ca e prea scump;iar pe tati cred ca l-ar face fericit o alarma pentru masina.Te astept Mos Craciun!!!Cu drag,David!
Mami se uita spre patutul unde doarme David!
Mami(se ridica si se duce la pat):Puiul mami,mai trebuie sa inveti cateva reguli de ortografie.Mosul oricum e mandru de tine!
Il inveleste mai bine si il mangaie cu drag pe capusor,stinge luminile bradului.Se face intuneric.Cade cortina.


Andromeda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

ACTUL II
Scena I
Mami trebaluieste vesela prin bucatarie.Desi de jur imprejur este destula mobila,are loc sa se desfasoare.Niste colindatori se aud din ce in ce mai departe,se amesteca cu rasete de copii....incet,incet dispar.Se aude soneria,mami apuca repede cosul cu fructe,nuci si covrigi si fuge spre usa...Tati si David intra posomorati ca dupa o zi grea de munca.
Mami:Heiiii....Credeam ca sunt colindatori!Dar daca imi cantati poate primiti si voi ceva.(suprinsa)Dar ce e cu fetele astea?(se apleaca catre David)Azi vine Mosul...nu cred ca vrei sa te gaseasca asa,nu?
David raspunde doar pentru ca stie ca trebuie sa-i raspunda lui mami:Daaaa...Pot sa ma duc in camera mea?
Mami:Sigur....?!David pleca abatut spre camera lui.
Mami(il intreaba din ochi pe tati):?!Ceva nu e in regula...
Tati:Vino!Iti explic imediat..
Cei doi se afla din nou in bucatarie.Se aseaza unul in fata celuilalt la masa din mijlocul camerei ca la un interogatoriu de politie.Mami este foarte atenta.
Tati,incepe:Pe la pranz,dupa ce am facut cateva din cumparaturi,m-am gandit sa ne oprim un timp in parc sa mancam cate un sandwich.Acolo ne-am intalnit cu cativa prieteni de-ai lui David.In timp ce eu stateam de vorba cu mama lui Robert,David a venit nervos carte mine si m-a intrebat:tati,nu-i asa ca Mos Craciun exista?In urma lui a venit si Robert catre mama lui cu aceeasi intrebare.Iar mama lui Robert i-a raspuns imediat:Vai,dragule dar esti destul de mare acum.Doar stii ca astea sunt doar povesti pentru copii!...Robert a inceput sa rada de David,iar David ma privea pe mine ca pe un dusman.L-am luat imediat de mana si am plecat spre masina cu gandul sa repar cate ceva,numai ca David nu a vrut deloc sa vorbeasca cu mine.Abia am reusit sa aflu ce s-a intamplat.Se pare ca vorbeau despre ce cadouri vor primi anul asta si David i-a spus lui Robert cum i-a scris el singur lui Mos Craciun.Banuiesc ca s-au contrazis o vreme pana cand David s-a hotarat sa ma intrebe pe mine.(ofteaza scurt)Acum trebuie sa simta tradat de noi doi,umilit de catre Robert si mai ales cu o iluzie frumoasa distrusa.
Mami isi i-a pozitia ganditorului cu capul intre maini.Dintr-o data izbucneste:Unele femei nu stiu sa-si educe copii.Probabil ca asa au fost ele educate!!!Daca eram eu acolo,i-as fi spus cateva...
Tati(incearca sa o calmeze):Nu trebuie sa gandesti asa!Fiecare are dreptul sa-si creasca copilul cum doreste si cum crede de cuviinta.Apoi,David nu va trai pentru totdeauna langa tine,el trebuie sa infrunte si lumea de afara.Acolo nu toti sunt buni,nu toti gandesc la fel si nu toti vor fi mereu de acord cu ceea ce spune David.
Mami:Ufff,ai dreptate...Eu ma gandesc doar prin ce trece acum David.Probabil ca ma crede o mincinoasa.Numai eu am fost cu ideea asta...
Tati:Lui David ii va trece,este doar o lectie dintre multe altele pe care le va avea de invatat.Iar tu ,sunt sigur ca daca vorbesti cu el vei rezolva totul.
Mami(optimista):Mmm,da!Hai sa punem cadourile la brad.De dimineata voi vorbi cu el.
Tati se ridica de la masa si aduce cateva cutii de diverse marimi si culori,frumos impachetate.
Mami(razand):Si care este pentru mine?
Tati:Hmm,sa vedem...Tu care crezi?Eu nu mai imi aduc aminte...
Cade cortina lasandu-i pe cei doi razand ca doi copii fericiti care-si primesc cadourile de Craciun.


Andromeda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Actul III
Ultima scena
Se ridica cortina!Toata scena e luminata de un soare puternic de dimineata ce intra printr-o fereastra a camerei lui David.In cealalta parte patul lui David,intr-un colt bradul de Craciun.Cateva jucarii in dezordine pe podea .Mami intra impiedicandu-se de bucatele dintr-un trenulet,le ridica,aproape le arunca bolborosind intr-un sertar multicolor de langa masa calculatorului si se aseaza pe marginea patului.
Mami(pupandu-l pe David):Buna dimineata!Daca mai stai mult in pat o sa incep sa deschid cadourile fara tine.
David(somnoros):Ce cadouri?
Mami:Cum ce cadouri?!Cadourile de Craciun!
David:Cine le-a adus?Ca Mos Craciun nu exista!
Mami:Mi-a povestit Tati ieri ce s-a intamplat in parc.Mos Craciun nu este doar o poveste pentru copii.Uite,eu...inca mai cred in Mos Craciun.Chiar daca nu il vezi,el exista aici(arata catre pieptul lui David)in inima ta.Tu stii?Acum opt ani,de Craciun eu am aflat ca o sa am un baietel.Tu ai fost cadoul meu de Craciun.Poate nu primim cadouri de la Mos in fiecare an,dar tu esti cel mai frumos cadou pe care il puteam primi.Si tu ma faci fericita in fiecare zi!
David(sare de gatul lui mami):Si tu esti cadoul meu,mami!
Mami:Ii poti scrie Mosului in fiecare an.Cineva va fi acolo si va citi mesajul tau.Si poate chiar primesti ce ai cerut...Asta daca ai fost cuminte!!!
David(cu ochii spre cadourile de la brad):Acum pot sa deschid?
Mami(intinde obrazul):Dar nu inainte sa ma pupi!
David o pupa in fuga si-i sare din brate.Amandoi se duc la cadouri,in timp ce intra si Tati in camera.
Tati:Ce harnicuti sunteti astazi!V-ati trezit devreme!(catre Mami,mai mult in soapta)Ii plac cadourile?
Mami:Cred ca da!E nerabdator sa le vada.
Tati:Asta e un semn bun!
David cauta printre cadouri:Asta e cel mai mare.Asta primul!!!
Mami(in apuca pe David de mana):Hai ia-l cu tine in sufragerie!Poti sa-l desfaci in timp ce eu prepar micul dejun.
David insfaca cateva cadouri de sub brad.Unul ii cade din mana,incearca sa-l ridice dar ii cadul altul mai mic din brate.Tati vine ca un erou in ajutorul copilului,culege unul dintre cadourile cazute.Intre timp David iese de mana lui Mami din camera,in urma lor iese si Tati.Cade cortina.
THE END


Andromeda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Foarte frumoasa povestea,la un moment dat mi-au dat lacrimile,gandindu-ma la David care a primit asa o "veste",dar ce bine ca mami a gasit o cale de a schimba un pic finalul.

O astfel de "veste" poate schimba copilul si el sa simta,ca noi,parinti lui,suntem de fapt niste MINCINOSI,ca poate tot cea fost pana atunci,a fost doar minciuna;sa faca sa-si piarda increderea.

Si noi parinti credem in Mosul cel bun,tocmai ca este atat de darnic,dar oare daca mitul nu ar exista,care ar mai fi farmecul???

BRAVO mami ca ai reusit si de data asta!

SARBATORI FERICITE tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Frumoasa povestea,multumim!
Craciun fericit si tie si intregii familii!


Alina & Dragos (2,5 ani)
pozici
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:



Oana D
Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:




Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu este deja acolo.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Ma bucur mult ca v-a placut!Multi pupici!Craciun fericit!

Andromeda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Cat de frumos !

Sarbatori Fericite !

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Foarte frumoasa sceneta! Multumim!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia zbintuita
va ureaza un Craciun Fericit!

Poze cu noi

Mergi la inceput