zi de nastere la gradinita

zi de nastere la gradinita | Autor: april

Link direct la acest mesaj

In curind o sa fie ziua de nastere a fetitei mele si vreau sa i-o tin si la gradi. Ce ar trebui sa duc?? Eu m-am gandint ca suc si tort, dar ceilalti copii au dus ciocolatele mici. Tort oricum ii fac pt ca ii tin ziua cu copii prietenilor. Cum e mai bine sa fac la gradi? Tort sau cioco???
De doua ori tort imi pare cam ciudat. Dar astept pareri.

April & Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

La gradinita unde este copilul meu se obisnuieste ca zilele de nastere sa se faca cu tort si suc, chiar daca tort are si acasa. Mie mi se pare potrivit asa, dar depinde cum se obisnuieste la gradinita unde este fetita ta.
Oricum hotarasti este bine si fetita ta va fi foarte fericita. Deci LA MULTI ANI si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

la gradi la noi este asa:
-tort(neaparat de la cofetarie,cu certificat de calitate si garantie si nu cu frisca sau cit mai putina)
-suc
asta-i partea parintilor!
de la gradi sint cintarile,urarile si dansul de dupa!!!!!
sa stii ca-i tare fainut!
si la puii mici le placeeeeeeeee tare.
petrecere frumoasa si sa-ti traiasca fetita sanatoasa si fericita!
Andreea si eu


http://community.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Si noi am dus tort si suc la gradinita de ziua Ilincai (pe 8), si-o sa mai avem un tort si duminica asta, cand ne strangem s-o sarbatorim cu rudele si prietenii.
Consortu a zis ca-s exagerata, dar maimutei i-a placut mult ca i-au cantat colegii de la gradi "Multi ani traiasca", a suflat in lumanare si a primit cea mai mare portie de tort.
Vorbeste oricum cu educatoarea inainte si intreab-o ce i se pare ei mai potrivit (s-ar putea sa nu-i convina sa imparta tortul si sa urmareasca 15-20 de copii sa manance tot fara sa se murdareasca prea tare...)
La multi ani micii domnisoare si petrecere frumoasa!

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

shi noi tot cu tortu' am fost la gradi. un tort in forma de inimioara pentru ca mashinutza nu au putut sa faca. si i-am luat suculetz (frutti fresh din alea micutze, micutze) au fost super incantatzi.
aaah, shi la doamne (trei) le-am luat cate o cutie cu bomboane (incantate shi ele, of course)
beeeh, am avut tort shi acasa shi nu s-a suparat nimeni.

merry x-mas

gen, mamica doar de marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Neaparat intreaba educatoarele care e "obiceiul locului". (nu la toate gradinitele este acceptat tortul!). Pe de alta parte, daca alti copii au avut tort la gradi, fetita ta ar fi trista ca ea sa nu aiba (chiar daca oricum va avea la "cheful" de acasa)
Noi am ales varianta tort+suc de ziua lui (ca doar trebuia sa sufle in niste luminarele cind i se cinta "la multi ani", nu?) si ciocolatele Kinder+suc de ziua numelui. (doamnele de acolo in mod evident au apreciat mai mult varianta cu ciocolatele, e, intr-adevar, mai simplu, mai comod pentru ele).
Sa-ti traiasca fetita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

multumesc mult fetelor de sfaturi. am sa intreb educatoarea dar cred ca la tortulet ramanem.
multumesc si de urari.
sa ne traiasca toti pustii
my dear

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

April, la multi ani printesei!
Sa stii ca la gradi primesc numai tort de cofetarie cu certificat de calitate. Si chiar daca nu-i regula la voi, mai bine ai proceda asa, Doamne fereste de probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Ai grija sa intrebi inainte de unde poti aduce dulciurile. din cate stiu eu nu mai este voie de vreun an sa aduci decat de la cofetarie cu termen de garantie si certificat de calitate. Oricum, de obicei se practica suc si dulciuri, poate tort. Se vor bucura pustii nebunie si copilului tau i se vor face dedicatii . Am picat la cateva astfel de ocazii si iese haios se distreaza de minune. Poti incerca si varianta cu miniamandine sau minisavarine (le gasesti la kg pe la cofetarii), dar in cazul asta te orientezi in functie de nr de copii din grupa. La multi ani si sa-ti creasca mare si frumos copilasul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

Tort si suc la noi, tort cat mai "natural" si fara frisca.
In general copii se bucura foarte tare, la fel si sarbatorita/sarbatoritul.

1

Life is full of surprises, eat your dessert first!

Mergi la inceput