La 18 luni la gradinita?!!

La 18 luni la gradinita?!! | Autor: Emilly

Link direct la acest mesaj

Buna mamici,

de ceva vreme ma bate gindul sa-mi duc mindretea la anu' cint o face un an jumate la gradinita.Cred totusi ca e cam devreme dar mai stiu ca se poate si mai repede.
Mamici cu bb-i la gradi de la ce virsta e recomandat, ideal pentru bb si mamica, sa-i ducem la gradinita?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!


poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Emily,

Yasmine a inceput sa mearga la daycare cand avea 18 luni. La inceput a marait ea, dar apoi s-a invatat cu copiii, a prins si limba fara probleme si acum e ok. Daca ai alte solutii pt. copil fireste ca e mai bine sa-l tii acasa, daca nu daycare-ul e o solutie. Asa ca multa bafta si lacrimi cat mai putine.

Cristina

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu am dus-o pe Diana la 1 an si 10 luni iar prietenii nostrii l-au dus pe Radu la 1 an si 3 luni... amandoi s-au adaptat foarte bine la cresa.

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Matei merge la gradinita de la 12 luni, au fost imprejurarile de asa natura ca a trebuit sa fac eu niste cursuri si nu am avut cu cine sa il las, dar si pana in ziua de azi regret ca nu am mai asteptat macar jumate de an. Imi este bolnav non-stop, a facut toate bolile posibile, si bronsita, si otita, si viroze, e suspect acuma si de astm. Deci, daca poti sa o tii acasa, tine-o cat mai mult. In privinta adaptarii, Matei inca mai plange dimineata cand il las, dar nu asa tare ca la inceput. Eu ma consolez cu gandul ca mai am 2 saptamani din cursul asta si dupa aceea voi mai sta acasa cu el macar pana in primavara.

Poze cu MATEI
Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Andrei merge la gradi de la 1 an si 9 luni (3 zile pe saptamana, 3 ore/zi). la inceput a plans si a protestat (cam 2 saptamani), dar n-am cedat :)). acum ii place si vrea sa mearga. cred ca de la anu' (dupa ce face 2 ani) o sa-l duc 5 zile/sapt.

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Draga Emilly,

eu l-am dus pe Sebastian de la 12 luni la cresa cate jumate de zi...de adaptat n-au fost probleme prea mari, plangea cinci minute in primele saptamani, dupa care doar se smiorcaia putin....ii placea ca se juca cu copiii si a facut multe progrese intr-un timp f scurt....dar, bineinteles ca exista si un dar, si noi ca si Carmen cu baietelul ei, ne-am confruntat cu probleme de sanatate, viroze nenorocite cu febra f mare, varsaturi etc...toata lumea imi spunea cand a auzit ca vreau sa-l dau la cresa ca o sa raceasca mult la inceput, dar nu am crezut ca-s asa de "grele" racelile lor..asa ca eu tocmai ce l-am retras si oi vedea ce o sa fac cu cursurile mele...

Nu ti-am scris ca sa te descurajez, ti-am spus ca din punctul de vedere al dezvoltarii lor e clar bine sa fie in colectivitate, insa daca ai posibilitatea de a mai amana un pic, n-ar fi rau...zici ca de la anul o sa o dai, mai bine incepe primavara sau vara, sa nu o duci iarna, in plin sezon de viroze si alte cele...

Andreea si Sebastian - 07.10.2003

http://community.webshots.com/user/andreeacc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri nu ma descurajati din contra vreau sa stiu cu ce v-ati confruntat voi.
La noi nu "arde", adica as putea sa mai stau cu ea pina la 2 ani jumate chiar mai mult, insa ca si voi ma gindesc sa ma apuc de ceva cursuri, sa incep sa ma misc si pentru mine.Dar daca e cu pretul sanatatii lui bb mai bine mai amin.
In carti zic unii ca bb e pregatit de pe la 3 ani sa-si schimbe mediu, bla, bla, bal...asa o fi??


Va pupicesc si astept parerile voastre in continaure! inca odata mii de multumiri!



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu zic sa astepti sa implineasca 2 ani, daca ai posibilitatea. Dupa 2 ani incepe sa se bucure de tovarasia celorlalti copii, inainte are mai multa nevoie de singuratate si de ingrijire personalizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Emilly, stiu ca stai pe langa mine, tu stii ceva gradinite prin zona ca noi nu vom avea de ales si v-a trebui sa ma intorc la servici din martie. Mi se rupe inima cand ma gandesc si as vrea sa stiu ca macar este pe maini bune la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa00 spune:

Eu l-am dus pe Paul la gradi de la 1 an si 2 luni.Avea un regim mai special , in sensul ca era o ingrijitoare (asiatenta medicala) care se ocupa doar de el si inca o fetita.
Acum are 1 an si 6 luni si cand il duc dimineata imi face cu mana cand plec.De mancat manca bine.Am capatat ceva raceli luna trecuta.Dar au trecut.In rest a invatat copilul sa mance la masuta, pe scaunelul lui, cu manuta lui ce i se pune in farfurie.
Cam asta este,
Numai bine
Alexa00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by codritu

Emilly, stiu ca stai pe langa mine, tu stii ceva gradinite prin zona ca noi nu vom avea de ales si v-a trebui sa ma intorc la servici din martie. Mi se rupe inima cand ma gandesc si as vrea sa stiu ca macar este pe maini bune la gradinita.



Buna codritu,

Eu am inscris-o pe Ilinca la 3 gradinite adica am pus-o pe lista de asteptate.Doua sunt in zona, una pe Harold, cred, oricum intersecteaza strada Harold aproape de gradi si una strada paralela cu Boul.Pierrefonds, nu-mi amintesc cum o cheama.
In jurul meu mai erau 2 gradi la care nu am pus-o pe lista ca nu s-a nimerit sa gasesc pe nimeni cind eram eu cu gaza la plimbare.
Oricum peste tot mi-au zis ca nu-mi pot promite nimic ca sa vedem atunci daca vor avea locuri si atunci am apelat si la metoda salvatoare si am pus-o pe lista de asteptare la matusa-sa dar in Cote-des-Neige.E super departe dar in lipsa de altceva o va duce sotul in drum spre munca si o va aduce.Citind atatea cred ca nu o voi da totusi la 18 luni oricum nu am job asa ca ce mai conteaza un an?

Tu in ce domeniu lucrezi, daca nu-i secret?poate imi dai si mie o ideie ca io habar n-am ce-o sa fac cind o sa fac

Numai bine!

Mergi la inceput