Criterii in alegerea unei scoli

Criterii in alegerea unei scoli | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Eu ma gandesc ca in alegerea unei scoli (atunci cand am alternativa) ar fi bine sa-mi stabilesc niste criterii cum ar fi :distanta, programul,profesorii,baza materiala,faima scolii, amplasarea, scoala generala/liceu...
Voi ce credeti ? Aveti si alte criterii ? Si..care credeti ca primeaza? E vorba de scoala pentru cei mici.
Astept parerile voastre.

Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Eu am ales drept principal criteriu: DISTANTA.
Am posibilitatea sa-l dau la o scoala de "top si de "fite", dar este f. departe de casa. Ar fi foarte obositor si pentru noi dar mai ales pentru copil.


Aurora, mami lui Vladut (6 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu am ales scoala in functie de PROFESORI,doresc sa faca carte(nu sa treaca,ca rata prin apa)mai ales ca primii 4 ani sunt de baza.
Aici si pune baza gramaticii si nu numai.
Scoala respectiva are si sala de sport,al punct important,in loc sa faca afara,in frig!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Pai daca te gandesti ca zilnic va trebui sa treci pe acolo, cel putin la inceput, atunci probabil ca distanta este un factor important. E drept ca urmeaza si discutia despre calitatea invatamantului, dar aici parerile sunt foarte subiective, asa ca va fi greu de hotarat daca pleci pe ideea asta. Eu as lua sigur in discutie dotarea scolii *ma refer dotarea la care are acces copilul, nu aia de fatada*, materiile suplimentare, daca are sau nu acces la programe de sport, calculator (aici discutabil ce fel de cursuri se fac, gratuite sau pe bani), ce materii optionale se predau (inca se mai predau materii imposibile si inutile prin anumite scoli). Partea practica este importanta (invatatoarea are talent in lucrul cu copiii, iese cu ei in aer liber, etc.) E greu, dar daca le iei pe toate pe rand, cred ca vei gasi cea mai potrivita solutie pentru tine. Multa bafta!

Mergi la inceput