caut bona/au pair pt a veni in Austria

caut bona/au pair pt a veni in Austria | Autor: klavier

Link direct la acest mesaj

Catre cei interesati!

Dat fiindca am de pregatit lucrarea de diploma si am mult de invatat / studiat, am decis ca cea mai buna solutie ar fi sa gasesc pe cineva care sa vina la noi in Austria - 15 km departare de Viena - si sa ne ajute.

Ce ne dorim:
- o domnisoara/doamna care sa aiba experienta cu copiii; (ai nostri au 3 ani, respectiv 11 luni)
- nefumatoare
- calma, cu rabdare, cu dragoste de copii, vesela, cu initiativa si spirit de observatie, flexibila (avem un program foarte neregulat), deschisa catre lucruri noi si care sa poata accepta o eventuala critica constructiva
- carnet de conducere ar fi un plus, dar nu este neaparat necesar
- limba germana ai fi de ajutor pentru bona si timpul ei liber, dar nici asta nu e neaparat necesara, dat fiindca e vorba de o familie in care vorbim romaneste acasa.
- stare buna de sanatate

Serviciul ar consta in preluarea - intr-un procent cat mai mare - al indatoririlor mele din gospodarie si cu copiii, teoretic ca. 10 ore zilnic, cateodata mai mult, cateodata mai putin. Vor fi destul de putine ore in care voi lipsi efectiv de acasa (ca. 5 ore de 2-3 ori pe saptamana), dar in restul timpului am nevoie de cineva care sa imi creeze 8 ore zilnice de incuiat in camera si invatat /studiat.
Printre indatoriri s-ar numara curatenia zilnica, uneori gatit, uneori dus/adus copilul de la gradinita, plimbat celalalt copil, respectiv pe amandoi cand trebuie, calcat; numai cand sunt plecata de acasa hranitul, spalatul si culcatul copiilor.

Vom face un program aproximativ, ca sa stim ce si cand asteptam unii de la altii.

Ce oferim:
- 250 € / luna - timp de trei luni. Primele doua saptamani sunt de proba - in caz ca nu ne potrivim ne despartim in termeni amicali. In caz ca ne intelegem foarte bine exista posibilitatea prelungirii cu inca trei luni.
- locuinta si mancare (exista o camera disponibila la o vecina de a noastra care nu locuieste acolo in timpul iernii - este prea batrana ca sa mai faca foc cu lemne. in caz ca lucrurile merg nemaipomenit se poate aranja o mutare intr-una din cele doua camere ale noastre.) (mancarea e la discretie - impreuna cu noi)
- posibilitatea vizitarii Vienei in timpul liber - care va fi de o zi pe saptamana (respectiv doua jumatati de zi)
- telefon mobil pe durata sederii la noi
- invitatie pentru intrarea in Austria
- plata asigurarii medicale (incheiata in Romania)
- posibilitatea invatarii / aprofundarii limbii germane
- contactul cu cultura si mentalitatea austriaca
- know-how in ceea ce priveste viitoare posibilitati de studiu in Austria
- bonusuri in functie de caz

Cred ca aceasta experienta poate fi frumoasa si productiva pentru toti.

Ne dorim o persoana care sa ne fie aproape ca un membru al familiei pentru aceste trei luni, in care sa avem incredere totala si care sa fie cu trup si suflet alaturi de noi. Bineinteles ca si noi oferim acelasi suport moral si material.

M-as bucura sa primesc raspunsuri insotite de o mica biografie, scrisoare de intentie, date de contact si eventual poze si recomandari pe adresa mea de mail: apaler@gmx.at .

...si ar fi nemaipomenit sa gasim pe cineva care sa poata veni urgent, chiar de saptamana viitoare. (examenul meu e in ianuarie...)

Multumesc,

Adriana

Adriana (10.11.1979) + Adriana jr (21.09.2001) + Andrei (6.01.2004) + Dragos taticutzul (7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Adriana, mai e valabil anuntul? Tocmai am aflat ca ar fi interesata de post menajera patronilor mei (o tipa deosebita, ti-ar placea precis).

gabi & alisia (2,2 ani)

Mergi la inceput