Asociatia parintilor adoptatori

Asociatia parintilor adoptatori | Autor: stef

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti adoptatori, vin cu o veste excelenta. Ne putem constitui intr-o asociatie prin care ne putem rezolva problemele noastre specifice.
Fundatia Holt Romania a castigat finantare pentru acest proiect (este fundatia prin care eu am adoptat copilul meu).
Scopul acestei asociatii este foarte nobil. El presupune:
- sa putem transmite noi, parintii adoptatori, celor din jur, ce a inseamnat aparitia unui copil in viata noastra, astfel incurajand si alti parinti sa faca acest pas important;
- putem organiza intalniri, tabere, concursuri prin care copii nostri sa cunoasca si alti copii adoptati,usurandu-le astfel integrarea in societate;
-putem schimba legea adoptiei care din 2005 devine si mai dificila.
Chiar daca toate acestea vi se par irealizabile, cu incredere si dorinta vom reusi.
Daca sunteti interesati va pot da mai multe detalii.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

fireste ca sunt foarte interesata; vin cu o propunere: sa deschidem filiale in tara, ce zici? eu sunt f dornica sa ma implic; astept detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Contati si pe mine, astept detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Si eu astept detalii si cat voi putea va voi ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Cu draga inima!!

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Stef, este OK ce propui, dar nu cred ca ai nostrii copii adoptati au nevoie de ceva special pentru a se integra in societate! Nu au nici un handicap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Rufus, nu copiii au handicap, ci o parte a societatii.
Probabil ca stiti deja cam care este parerea multora despre adoptie, cum privesc copiii adoptati, cum ii trateaza
Cred ca mai degraba aici trebuie lucrat, la mentalitatea oamenilor si la educatia lor...
Stef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Interesant!!!!
Detalii....???

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.webshots.com/user/oana_mm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Probabil ca eu am avut noroc, lumea din jurul meu priveste cu simpatie adoptia. Dar s-ar putea sa aveti dreptate, tot ce nu este "ca toata lumea" trebuie ca-i de rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy spune:

Buna!Cum putem noi sa schimbam o lege!Vreau amanunte concrete.Aveti dreptate lumea are pareri impartite despre copii adoptati,si pro dar mai mult contra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Ma bucura initiativa formarii unui astfel de grup pe care il vad util nu numai in modificarea acestei legi "neprietenoase" dar mai ales pentru consilierea noastra, a parintilor in problemele de ordin emotional si psihic cu care ne putem confrunta. In plus este bine sa aratam ca suntem o forta si sa iesim "la lumina" aratand ca adoptia este un alt aspect normal al vietii.
Astept relatiile promise!

Mergi la inceput