Ce trebuie sa faca o bona si la ce salariu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu nu am ca nu-mi permit dar cumnata mea pentru 2 fetita da 4.000.000 lei prime de craciu, zi de nastere , paste, 8 martie... sta mai mult de 8 ore pe zi ( uneori 10), duce fetele la gradinita, le ia, le plimba prin parc, face cumparaturi si mai face si curat pe ici pe colo. Daca sterge geamurile, pune muraturi, face zacusca... cere bani. Acum depinde si ce vede la voi ca speculeaza terenul si profita ca o iubesc copii si cum este greu sa dai de o bona..
Bafta, si sa ai noroc de una buna.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgabriela spune:

FETELOR Briana are bronista, de sambata nu mai scapa de fenra , am fost de 2 ori la urgente (sambata si azinoapte) luni la medicul ei, luam tratament, augmentin, ventolin, supoz,. parac.si novocalmin si mucosolvant, tuseste pana vomita, este f. maraita.Azi noapte pe la 01 am mers la urgente tremura si er avanata(pt.prima data) avea peste 41 febra, ia dat vreo 3 1/2 seringi in vena, i-a prins vena doar a 3 -a oara, 2 le-a spart, urla, binenteles ca pe tata nu-l lasa inauntru, prostie, si cautam femeie sa stea cu ea pe timp de iarna, chiar daca m-am certat cu sotul meu, ca o ducem din nou la cresa! Eu sunt in medical sapt.aceasta dar .... Cat costa o femeie sa se ocupe numai de ea, de la 8 la 4.30.
Gabriela ne bagi si noua albumul?
adresa noastr cu poze:
http://community.webshots.com/user/cgabriela

SA AVETI COPII SANATOSI si voi la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gabriela, bona ar costa vreo 3-4 milioane. dar problema e sa o gasesti.

Imi pare tare rau pentru voi, prin ce treceti. Si noi am patit anul trecut, in primul an de cresa, cu tuse pana la voma si febra 40. Daca vreti sa o duceti iar la cresa incercati un tratament de stimulare a imunitatii. Noi anul trecut am mers din raceala in raceala. Toamna asta, bat in lemn, n-a racit decat putin, o singura data un 38.5 si fara tuse exagerata. Noi am inceput un tratament cu Ribomunyl pentru stimularea imunitatii si vad ca are efect. Puteti sa incepeti si voi, dupa ce se face bine. Intreaba medicul. Mie imi pare rau ca n-am stiut de el de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgabriela spune:

Ribomunyl i-am dat si eu dar suntem la prima luna cand iam dat 4 sapt la rand (4 zile cu 3 pauza) iar acum trebuia sa luam pt. luna a 2-a cand iei 4 zile si o luna pauza, pana la 6 luni !? Asa? Dar am luat Ribomunyl dupa faza cu pneumonia si microlitiaza renala1 Vom continua speram sa fie de efect macar pt. VIITOR! Am inceput si cu o tablera de SEPTILIN (de plante se da 6 luni) costa 155000 si contine 100 de tablete deci incercam, pt ca in final tot la crsa vom ajunge, pt ca deja plange dupa Velinca(sefa) si copii!
Va pup si MULTA SANATATE ! Nu am gasit bona, noi stam in Timisoara si pt. perioada asta cam greu, vom apela o matusa, mai batrana, dar ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Gabriela draga,

Fratele meu a avut bronsita cand era mic, plus astm bronsic si o groaza de probleme pe fondul asta. De aceea eu tin inca bine minte ce ii dadea maica-mea pentru ca ei s-au chinut cu el f. mult, pana pe la 18 ani, cand n-a mai facut crize si restul. In cazul tau, dupa ceea ce am vazut eu ca ai spus, da-i neaparat Bronhovaxon. Este un fel de medicament vaccin imunizant pentru tot aparatul respirator, este destul de scump si nu se da pe gratuit sau compensatoriu, dar face toti banii (vreo 600.000 doza pt. 3 luni). Si mai ales, daca zici ca are probleme mai des, da-i Imunobaby (se gaseste doar la farmaciile Help Net, alea cu plasture pe sigla) si neaparat Multisanostol, sirop de vitamine (eu stiu ca acum e aproape 300.000 sticla, dar cauta si stocuri mai vechi, eu am gasit cu 230.000.
De ce iti spun asta, pt. ca pustiul meu are 2 ani si 1 luna si eu l-am dus la 1 an si 10 luni la cresa, dar fiind slabit imunitar mi-a facut o chestie de trebuia sa-l internez in spital si am ajuns de vreo 3 ori la Urgente. El fiind un copil sanatos de felul lui. Asa ca, ne-am facut bine si dupa am intrebat de metode de imunizare, am luat sirop (2 sticle cu pauza 3 saptamani intre), am facut vaccin antigripal, ala de la Aventis Pasteur (2 doze la distanta de 30 de zile) iar acum mergem din nou la cresa si suntem fericiti si sanatosi.
Iti recomand mai ales Bronhovaxon-ul pt. ca se ia in fiecare an (sunt pastile-caseta) si nu mai ai probleme cu tot ce tine de respirator si chiar o.r.l.
Va doresc tot binele din lume si multa sanatate pustoaicei.

Annablue si Adita (1.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

sa va povestim si noi despre bone. Cand dennis a facut 2,1 ani si a trebuit sa plec la servici ca innebunisem de tot acasa, am gasit o bona tanara, o "amica" pe care o cunoscusem in parc cand avea grija de un alt copil.Ne-am inteles la 2 mil si in pricipiu era ok. Avea grija de bb si atat.Dar el plangea dimineata de-l auzeam de la usa blocului ca stam la 3.Dupa o luna si-a luat banii vineri si sambata seara m-a sunat barbatul ei ca n-o mai lasa...Am chemat-o de urgenta pe mama si am inceput cautarile de crese.Am gasit cateva si eram hotarata sa-l duc desi tati avea un fix cu paturile cu gratii..Dar bebe a facut o bronsita astmatiforma in sapt cu pricina si a trebuit sa-mi iau medical, iar varianta cresa a cazut.Printr-o colega de facultate am gasit-o pe Maia, care are 54 de ani si care a vrut sa vina tot pe 2 mil.Sunt super multumita de ea.Dennis nu mai plange dimineata, dimpotriva, weekendul asta mi-a spus sa plec la servici ca el sta cu Maia.La inceput avea doar grija de el, dar acum ii face si ceva papa la pranz, strange dupa el,il duce afara...Iar el e foarte bine.Faza cu bona zic eu ca nu trebuie generalizata...Mai exista si femei cu suflet mare care intr-adevar ne iubesc copiii si-i ingrijesc ca si cum ar fi ai lor.Sanatate si succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Si noi avem noroc de o bona tare buna. Am gasit-o printr-o cunostinta, are 42 de ani. Vine din aprilie la noi. Initial i-am dat 3.500.000 lei pentru 8 ore, pe urma i-am crescut programul la 12 ore (vine pe la 7.30 dimineata si pleaca la 19.00 seara) si salariul la 5.000.000. Il scoate pe bebe afara dimineata vreo 2 ore si dupa amiaza inca o ora (vara mai mult), ii da sa manance, se ocupa intens de el - colorat, explicat carticele, jocuri. Mai spala vase si uneori ii mai prepara ea ceva de mancare - cand nu am eu timp. Avand in vedere ca bebe e foarte foarte energic sant multumita ca am gasit o persoana care se descurca bine cu el. Nu i-am cerut niciodata sa faca menaj, pentru ca ar fi in detrimentul copilului. Eu stiu cel mai bine cum e sa faci si treaba si sa vezi si de copil...stres total.
El nu plange niciodata dimineata cand plec eu la servici !
Ingrid si Cristi 1 an si 9 luni

Mergi la inceput