M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Cristina, eu cred ca esentialul s-a realizat dc si-a dat consimtamantul! Mai ai putintica rabdare, totul va fi bine! luminita mama alexutei
Nu stie nimeni nimic de Rozi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pe 2 decembrie luam fetita acasa!!! Mai am 2 saptamani de asteptat, de pregatiri... Acum pot spune ca vad un orizont si sper sa nu mai apara nimic care sa ne impiedice. Tineti-mi pumnii va rog!

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Salutare fetelor!!!Ma bucur sa va vad iara.Eu nu am internet acasa deci va scriu pe banii firmei...Zilele trecute am fost in medical(incercam sa-mi gasesc un serviciu mai bine platit..., pe care nu am reusit sa-l gasesc dar o sa reusesc eu pana la urma).Asa ca nu am mai avut placerea sa citesc mesajele voastre care mie imi dau o nota de optimism.
Felicitari aissa pt. vestea buna!!Iti tin pumnii si cred eu cu atatea persoane care iti tin pumnii nu are cum sa-ti mearga prost..
Eu nu am ce sa va povestesc pt. ca deocamdata nu am demarat operatiunea "bebit"...Asa ca eu o sa intru cu legea noua.Am auzit si prin alte parti expresia legea veche legea noua...fetelor care este diferenta intre legea noua si cea veche?Care este diferenta?Ce se modifica?
Sper sa nu ma prinda sefa mea...cu putin noroc in curand o sa pot sa va scriu si de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Am utat sa te intreb xerxe, mi-ai raspuns ceva de "cic copil" Ce este asta?Cred ca nu sunt pusa la punct cu legislatia in vigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by aissa

Pe 2 decembrie luam fetita acasa!!! Mai am 2 saptamani de asteptat, de pregatiri... Acum pot spune ca vad un orizont si sper sa nu mai apara nimic care sa ne impiedice. Tineti-mi pumnii va rog!

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic



Iti tin pumnii si Doamne ajuta!!!
abia astept sa ne povestesti!

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

st

quote:
Originally posted by kkk

Am utat sa te intreb xerxe, mi-ai raspuns ceva de "cic copil" Ce este asta?Cred ca nu sunt pusa la punct cu legislatia in vigoare.



CIC=concediu ingrijire copil

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Diferenta consta in faptul ca nu mai poate fi adoptat un copil sub varsta de 90 de zile, acum 75 de zile, iar cei pana in 2 ani de zile pot fi adoptati mai ales de rude.
Nici o masura de protectie pt un copil nu va mai fi luata fara acordul scris al parintilor, dc acestia nu sunt de acord cu adoptia va fi f greu de realizat;
In cazul in care acestia nu sunt de gasit, nu sunt de acord cu masura desi neglijeaza/abuzeaza copilul etc. tb dovedit in fata instantei ca este rea vointa. Dc instanta este de acord ca este in interesul copilului sa se gaseasca o familie adoptatoare, in special in familia extinsa a copilului, aceasta va incuviinta deschiderea procedurii adoptiei interne, valabila un an de zile; Dc in acest termen nu s-a gasit o familie aapta sa adopte instanta solicita DPC refacerea procedurii, cautarea familie etc...
Leguitorul vrea sa sprijine familia biologica sa-si mentina copiii in familie, iar veniturile reduse sa nu mai fie motiv de abandon, dar....De asemenea vrea sa determine adoptatorii sa aiba in vedere si copiii de varste mai mari (peste 3 ani), care sunt deja in sistem.
Nu tb insa sa va speriati! Eu cred ca vor fi multi copii adoptabili, inca o buna perioada de timp!luminita mama alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Xerxe,povesteste-mi si mie,te rog ,cum decurge ancheta sociala post adoptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kkk spune:

Bine cu asta chiar ca m-ai speriat putin!Nu m-ar deranja ft. tare sa adopt un puiut mai marisor peste trei ani, iubesc foarte mult copii si mi se pare crud doar pt. faptul ca sunt mai mari sa ramana in orfelinate parasiti.Cu toate astea mi-as fi dorit foarte mult sa trec prin toate etapele vietii copilului meu!
Sunt convinsa totusi ca o sa existe un sufltel si pt. noi...
Ai putea sa-mi dai un sfat? Stiu si eu... cand ar fi ultima zi cand as putea sa-mi depun dosarul pt. legea cea veche?Asta este primul pas nu? Eu ma gandeam sa fie casa aranjata si din acest motiv amanasem totul.Am refacut instalatia sanitara si am spart ceva pereti...Am cumparat materialele si tot ce trebuie pt. reparatii si zugraveala iar acum astept pe cumnatul meu sa vina cu o echipa sa zugraveasca.Imi este teama ca or sa vina cei de la protectia copilului si o sa vada toata nebunia asta.
Aaaa si inca ceva,ce te face sa crezi ca vor fi inca multa vreme copii adoptabili?
Multumesc foarte mult pt. raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

kkk, pentru a prinde legea veche ar trebui sa reusesti sa intri in incredintare in vederea adoptiei anul acesta. Adica sa depui cerere, sa obtii atestatul sa gasesti un copil adoptabil (sa aiba consimtamantul dat si sa fi trecut 30 de zile dupa aceea) si sa prinzi o comisie pentru incredintare anul acesta. La noi a durat 1 luna si o saptamana numai de la depunerea cererii pana la atestat. Nu e regula, dar oricum nu cred ca o sa obtii atestatul mai repede de 1 saptamana - doua. Si apoi cautatul....
Sincer, daca ai de gand intr-adevar sa prinzi legea veche, mi-e teama ca e cam tarziu, dar nu imposibil.
Oricum, daca stai pana termini de zugravit.....

Alexandra

Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput