M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Rufus,s-a tot discutat despre momentului adevarului,insa putine au fost cazurile concrete povestite pe acest forum si asta datorita faptului ca marea majoritate a celor care scriem suntem parinti adoptivi destul de proaspeti si puiutii nostri au varste la care oricat ne-am stradui,nu cred ca am reusi sa-i facem sa inteleaga ceva.Eu sunt mamica unei fetite,Anca,in varsta de 1an si 7 luni si-mi doresc sa-i spun adevarul cat de curand posibil.De aceea cred ca ne va prinde foarte bine povestea unui tatic cu multa experienta si care are deja o adevarata "domnisoara".
Te asteptam cu poze ale Ioanei si cu multe ,multe povesti din viata ei,din prima clipa in care ati vazut-o si pana acum.Fiecare mic detaliu ,fiecare noua povestioara,reprezinta o bula de oxigen pentru toti aceia care inca mai ezita sa faca pasul adoptiei.

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

[quote]Originally posted by Rozi

A fost bolnavior saracutul, rino-faringita si nu mai stiu ce, ca a trebuit sa mergem la dr de familie de la policlinica, acolo unde a fost el inscris, cica nu-l putem schimba vreme de 3 luni, ori dr ala m-a umplut de nervi!

Rozi sa fiti fericiti alaturi de Victor! M-ai intereseaza-te despre schimbarea medicului de familie pentru ca noi am putut face acest lucru inca de cand o aveam pe Maria in perioada de plasament simplu si de-abia apoi a urmat perioada de 3 luni de incredintare in vederea adoptiei, din momentul in care a venit acasa. Nu ai o copie a certificatului lui de nastere sau codul numeric personal? Il scoti de pe listele medicului unde este inscris acum si apoi il inscrii la cine vreu tu. Se poate sigur dar este mai comod sa ti se spuna ca nu.
Pentru celelalte temeri, toate am trecut prin ele. Vei reusi cu siguranta si satisfactia este si mai mare cand vezi ca te-ai descurcat fara ajuor.
Succes!

Aissa, felicitari si nu iti face griji ca sigur vei reusi sa fii o mamica perfecta. Asa eram si eu in urma cu un an si uite acum am o adevarata domnisoara care asteapta prima serbare de Craciun la gradinita. Noi am fost mai mari dar ai sa vezi ce repede cresteti si voi.


& Maria (3,5 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe spune:

Rufus,citeste aici o poveste frumoasa http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36149
sper ca am copiat bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Aissa, nici o veste? Cum a trecut baitza? Cum a trecut prima noapte? Cum te simti tu? Ti-ai intrat in mana? Mai ai timp de ceva? (intrebare de prisos, dupa cat ai postat in ultimele 2 zile...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Rufus, bine ai venit! Mie imi pare bine ca vom avea si parerile unui tatic. Intrebai daca s-a discutat despre momentul in care ii vom spune copilului... Fetita ta e mare. Stie? Daca da, de cand i-ati spus, cum a reactionat? Mie personal nu mi-e frica de acel moment pentru ca nu intentionez sa-i ascund. Mai ales ca sper ca pana la urma sa fie 2 (primul in cateva luni, urmatorul peste 1 an-2).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor ce sa mai zic, scriu si eu scurt de tot, profit un pic de Tony care e de veghe "in lanul cu secara" si ca nu am apa de ceva vreme si nu prea am ce face in momentul asta.
Primele 2 bai au trecut cu bine ca i le-a facut mama, azi era randul nostru dar nu stiu ce s-a intamplat cu apa. Daca vine facem baita, daca nu o sa o lasam pe maine.
Prima noapte a fost foarte grea pentru mine. Ea s-a tot foit, a chiortait, miortait, partait si alte "it" si eu am facut abdomene ridicandu-ma din pat si asezandu-ma la loc. Nu am dormit aproape deloc si a 2-a zi am fost cam nauca. Asta pana pe la 4 cand a cam dormit pustoaica si mi-a dat si mie o pauza. Aseara am fost singurele noi 2, avea nasucul curatat de matusica (eu incerc dar nu ma pricep sa trag mucisorii) si a dormit bine mititica. Cam are dureri de burtica, nu plange dar se incordeaza si se inroseste toata. Eu cred ca i-am dat cam aiurea sa pape, in sensul ca am vrut sa fac asa cum mi-au zis de la spital ca papa 170 ml la ficeare 3,5 ore. Prin urmare, eu zeloasa, am cam fortat-o si cam imi da lapte inapoi. In plus, sunt inca neindemanatica si din graba de a o schimba cand da afara sa nu stea uda o misc cam repede cred si iar imi da si tot asa. Acum vad ca e si putin iritata pe la coate, gat si la linia pampersului, cred ca e prea cald in casa. Am lasat-o acum dezvelita ca nu se mai poate. Ma rog la Doamne Doamne sa ii dea ei rabdare cu mine si sa ma ajute pe mine sa ii fac ei bine, sa nu ii fac ceva rau. E micuta, dar cuminte, ducem un ochisor un pic aiurea (vedem ce se regleaza pana la un an), rade cand da lapticul afara si eu ma dau de ceasul mortii ca vomita fata. Cand o sa mai am vreme o sa pun si niste poze noi facute acasa.
Va pup si cand pot o sa mai scriu. Sper ca am fost cat de cat coerenta.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florypop spune:

Dragele mele nu am timp prea mult dar va spun pe scurt. Ieri l-am adus acasa pe Andrei, baietelul nostru. Are 7 zile si e o dulceata.


Suntem in al noualea cer.
Va urma.....:)

Va pup,
Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Sa va traisca Andrei, Flory si sa aveti o viata implinita! E cel mai frumos cadou de Mos Neculai care viata vi-l face voua si voi puiutului.



E cald si bine, brutarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Lasa, Aissa, ca o sa-ti intri in mana! Flory, felicitari! Sa va traiasca baietelul. Doamne, ce mic e! Dar o sa creasca. Si noi trebuie sa gasim bebeu, chiar mi-as dori unul atat de mic, dar mi-e teama sa nu am probleme cu mama biologica dupa aceea. La voi cum a fost? Mama lui esti sigura ca va semna declaratia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Bey, voi ma-nebuniti pe mine, in speta Flory, tace si face. Adica stiam si noi ca face dar chiar asa urgent? Sa fiti sanatosi toti trei, s-aveti parte numai de bucurii impreuna si sa va dea Dumnezeu si-o surioara la un moment dat. Acu' nu fii zgarcita, arata-ne si noua dulceata mica!
Aissa, hai ca greul a trecut, Alexandra e acasa si asta e cel mai important.Sa va bucurati unii de altii 1000 de ani, iar restul, nici o grija, se-nvata. E normal sa regurgiteze cate putin dar, n-o forta sa manance mai mult decat vrea, pune-i o bavetica atunci cand ii dai sa manance si pe urma chiar daca regurgiteaza putin nu-si uda hainutele, tine-o in sus dupa masa sa dea aerul afara. Nu te teme s-o "manevrezi" nici macar la baita, chiar daca pare fragila nu se "rupe". Dar ea chiar papa 170ml la 3 ore jumate? mi se pare destul de mult si des, drept ca fiecare copil e unic dar la fel de drept e ca si cucoanele alea cam exagereaza(din experienta spun) in plus laptele pe care-l primeau acolo nu e nici pe departe ca cel pe care-l dai tu acasa, in sensul ca nu respecta dozajul si e mult mai "transparent" asa ca era normal ca lor sa le fie foame mai des.
Hai mai povestiti si puneti si poze.
Rufus, bine-ai venit in mica noastra familie si daca vrei si ai timp povesteste-ne si noua, pana acum esti cel mai experimentat asa ca-ti dai seama ca suntem numai "ochi si urechi".


Pozele noastre

Mergi la inceput