Postul

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

nu stiu dar nu cred ca este foarte greu sa ti postul Craciunului ,mai ales ca se mananca mult peste ,aproape in fiecare weekend,si nu e numai asta,dar e bine de tinut pentru tine si pentru familia ta.
aseara de exemplu fiind numai eu si cu fetita acasa nu a fost foarte greu de pregatit masa .
pentru ea am facut gratar de pui cu piure (are doar trei ani)si pentru mine am facut niste pilaf si salata orientala .simplu nu?
si foarte bun.

sa auzim numai de bine

ramona si patricia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Mey,ce bine de voi ca tineti post,mie mi-e dor sa postesc,dar inca alaptez si duhovnicul mi-a dat dezlegare.Post usor si Doamne ajuta!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Si eu as vrea sa tin post, dar la mine in casa nu se poate.
Nu se gateste de post, mai gust din mancarea Oanei....
Imi pare rau ca nu pot sa tzin post, dar nu am ce face.
Cu 1 sapt inainte de Paste si de Craciun tzin post dar in rest....
In biserica nu am mai intrat de 3 sapta cand am fost la o nunta si atunci am iesit dupa 10 min ca mi se facuse rau.
Cred in Dumnezeu.
Nu prea ma rog, dar Ii multzumesc in fiecare zi pentru tot ce am.
Cred ca postul e bun ,mai mult, pentru purificarea organismului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Si eu gatesc separat pentru sot si copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

quote:
Originally posted by nastad

Si eu as vrea sa tin post, dar la mine in casa nu se poate.
Nu se gateste de post, mai gust din mancarea Oanei....
Imi pare rau ca nu pot sa tzin post, dar nu am ce face.
Cu 1 sapt inainte de Paste si de Craciun tzin post dar in rest....
In biserica nu am mai intrat de 3 sapta cand am fost la o nunta si atunci am iesit dupa 10 min ca mi se facuse rau. Cred in Dumnezeu.
Nu prea ma rog, dar Ii multzumesc in fiecare zi pentru tot ce am.
Cred ca postul e bun ,mai mult, pentru purificarea organismului.



Nici eu nu am tinut un post intreg pana acum. Insa de data asta vreau sa ma 'inving' si sa fac acest lucru. Cu gatitul e cam aceeasi problema, trebuie sa am grija ce mananc, sa nu gust din mancaruri interzise. Insa pana acum am reusit, nu e greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Mey,ce bine de voi ca tineti post,mie mi-e dor sa postesc,dar inca alaptez si duhovnicul mi-a dat dezlegare.Post usor si Doamne ajuta!

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


Irina, cum ai facut, i-ai cerut tu dezlegare duhovnicului, sau ti-a spus el direct ca ai dezlegare fiindca alaptezi? Intreb pentru ca si eu alaptez, nu am tinut posturile de cand am nascut si i-am spus duhovnicului, dar ca sa ma pot impartasi mi-a spus ca trebuie sa tin totusi 3 zile post. Stiu ca e putin , dar mi s-a parut greu pentru ca eu beau mult lapte de cand alaptez si atunci cand nu am baut m-am resimtit imediat. Adevarul e ca n-am prea stiut daca ar fi trebuit sa-i cer eu dezlegare sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Gabri,eu l-am intrebat pe duhovnicul meu cum sa postesc cand alaptez si mi-a spus ca alaptatul este o jertfa la Dumnezeu si trebuie sa mananc bine,ca sa alaptez cat mai mult.Am postit doar in ziua in care m-am impartasit,adica post negru pana la pranz ,dupa aia am mancat de toate.Dar depinde foarte mult de fiecare duhovnic.Eu parca as simti nevoie sa postesc,dar ma abtin,prefer sa nu fac de capul meu.Cel rau poate sa ne indemne la nevointe peste puteri,ca sa ne mandrim.Cred ca daca parintele mi-ar spune sa tin post,n-as mai fi in stare.Si eu tot beau foarte mult lapte.Dar inlocuieste in cele 3 zile cu lapte de sopia,eu il prepar singura in casa,daca vrei reteta imi spui.Doamne ajuta!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa putem tine postul!
Am si eu o intrebare...Am citit mai demult, tot aici pe forum ca daca vrei sa procreezi in post, sa concepi un bebe, nu este considerat pacat. Daca faci sex doar pt. placere, atunci, da, este considerat pacat...
Ma gandesc ca poate voi stiti mai multe despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

postul ar trebui sa fie si trupesc, preotii considera chiar ca e bine in aceasta perioada sotii sa nu doarma impreuna, pentru o mai buna infrinare.....dar cred ca cel mai bine intrebi un preot...

postul ar trebui sa fie atit de mincare, post trupesc, dar si post spiritual, in sensul ca ar trebui sa fim mai linistiti, mai putin vorbareti, sa ne plecam mai mult spre cele sfinte in aceasta perioada, in concluzie - sa devenim mai buni.

Postul adevărat este să te reții de la toate cele ce nu împlinesc o trebuință, ci aduc o plăcere. Să nu urmărești cele plăcute, ci cele de trebuință, zice Sf. Maxim Mărturisitorul. Însă condiția cea mai de preț pentru aceasta este ca postul să fie însoțit de sfințenia vieții
.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Din ce am citit eu pe la parintii Cleopa,Arsenie Boca si altii,stiu ca nu este bine sa concepi copii in post,deoarece,postul trebuind sa fie si de,acesti copii sunt o consecinta a neanfranarii parintilor si vor fi patimasi si neascultatori.Acuma cred ca depinde si de treapta pe care suntem fiecare,si de cum e sotul...Cel mai bine sa intrebi duhovnicul,caci el,cunoscand situatia ta sufleteasca iti va da sfatul cel bun.Doamne ajuta!Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput