Credeti sau nu in D-zeu ?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by inaioana

quote:
Originally posted by Jocelyn

inaioana -eu vreau sa traiesc astfel chiar daca Dumnezeu nu ar exista...




Asta e cu totul alta treaba. Eu vorbeam celor care recomanda "pariul lui Pascal" ca argument pentru faptul ca ar trebui sa fi mai degraba credincios decat necredincios. Ceea ce mi se pare pe langa o ipocrizie si o afacere proasta la o adica.

Si eu cred ca traiesc mai conform principiilor binelui si iubirii de aproape decat foooooarte multi credinciosi, indiferent daca ortodocsi, musulmani, protestanti, evrei..etc (asta pentru ca asa imi vine nu pentru ca mi-as impune sau ca m-ar interesa religia mai mult decat dpdv cultural), asa ca sunt asigurata oricum si in caz ca exista!


Ioana 38 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici




eh, dar daca Dumnezeu nu vrea asta de la tine?:)) -adica sa te ghidezi dupa aceasta premisa, ca traind astfel (chiar si pentru asa iti vine), esti "asigurata"

daca ar fi sa alegi intr-o zi intre a crede si a nu crede cand "a crede" ar presupune sa fii ucisa si "a nu crede" sa traiesti, ti-ar fi mai usor sa alegi?


Some are born great, some achieve greatness and some hire PR officers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Joce, nu ma "ghidez" dupa asta, era o simpla gluma. Eu ma ghidez dupa ratiunea mea in privintza religiei si dupa "ratiune si simtire" in general. Atat. Ceea ce raspunde si la intrebarea ta. Nu am ce sa aleg, atat vreme cat nu am dovezi in nici un sens. Dupa parerea mea la credinta se ajunge ori prin ratiune (ceea ce personal mi-e imposibil dar unii pot, Toma d'Aquino a facut-o) ori prin revelare si mie nu mi s-a revelat nimic pana acuma.


Daca e ceva..va anuntz imediat, pe cuvant!


Ioana 38 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

NU!

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

inaioana, stiam ca e gluma :))

Dar poate ca intr-o zi va trebui sa alegi... zic si io

Some are born great, some achieve greatness and some hire PR officers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Si noi credm in dumneze, sunt sigura ca fara ajutorul lui nu am fi realizat atatea lucruri importante pe care le avem si sunt convinsa ca ne va ajuta si de-acum inainte. Mai sunt convinsa ca si puiul nostru drag este un dar nepretuit trimis de el.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Inaioana, io astept sa ne anunti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Mai era un topic pe aici, de ce sunteti atei sau asa ceva, inceputul e de toata jena, dar continuarea merita citita, poate face cineva un link ca io-s incompetenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57162&whichpage=1&SearchTerms=de,ce,sunteti

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58112&whichpage=1&SearchTerms=de,ce,sunteti

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58112&whichpage=1&SearchTerms=de,ce,sunteti

quote:
Mai era un topic pe aici, de ce sunteti atei sau asa ceva, inceputul e de toata jena, dar continuarea merita citita, poate face cineva un link ca io-s incompetenta


ha ha ha doino, vezi ca io am lasat mesaj chiar la inceputuri

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

faza:
vine un client cat eram io in pravalie si ma saluta: "Hristos a inviat"
n-am ce face si-i raspund: "asa cica, nu-mi dau cu parerea"
el: "aaaa, sunteti de alta religie"
io: "nu, sunt atee"
el: "inteleg, faceti parte dintr-o secta"
io: "nuuuuuuu, suuuuuuuunt ateeeeeeee"
el: "da, am inteles, credeti in alceva"
io: "nu dom'le, nu cred in nimic"
el: "adica, aveti alta credinta, am priceput, baptista cumva?"
io: "dom'le, daca ziceam ca-s agnostica te bagam in ceata, asa-i?"
el: "a? ce-ati zis?"
io: "adevarat a'nviat"

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Hihihi...Adusca, exista lucruri care nu pot intra in sfera de intelegere a tuturor. O ruda a lui Traian socata si nedumerita rau de faptul ca fiica-mea nu e botezata la 2 ani (wow) imi zice :
"Dar trebuie botezata neaparat, e bine pentru ea, etc.
Si eu ii spun politicos: "Stiti, noi am hotarat ca e mai bine sa isi aleaga singura religia sau nu, la varsta discernamantului."
"Da, continua ea, e foarte bine, interesant, dar trebuie botezata si apoi poate sa aleaga ce vrea!"
Io: "Noi nu suntem credinciosi (zic sa nu o bag in ceatza cu agnostici) asa ca nu avem motive sa o botezam intr-un rit sau altul."
La care ea imi da replica finala, lovitura de gratie lasandu-ma fara raspuns: "Eeeeee, cum sa nu fiti credinciosi!?!!?? Sa nu mai spui asa ceva!!!!"

Adik totul pana aici.."asa ceva nu exista!". Punct!

PS Eu sunt aproape convinsa (in paranoia mea) ca rudele lui barbate-miu care oricum ma iubesc ca sarea-n oki pot sa jure ca de fapt sunt intr-o secta ceva, ca altfel "nu se explica"... Buhuhuuuu!


Ioana 38 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput