Baby Sitting in Japonia

Baby Sitting in Japonia | Autor: diana321

Link direct la acest mesaj

Fetelor vin co o noua intrebare si curiozitate ,simt ca ma cam lasa puterile , bebitul meu e foarte energic , eu il cresc singura ,nu am prea mare ajutor , de accea m-am gandit ca trebuie sa ma recuperez si eu cumva , candva . Acum bebitul are noua luni dar simt ca nu mai pot , am niste cearcane si tot timpul sunt obosita .Este si foarte razgait , pur si simplu imi sare din brate , in patut nu vrea , in premergator se plictiseste , acum nici in carucior nu mai vrea , e mofturos , i-am pregatit tot felul de meniuri, dar mananca putin si apoi stramba din nas . Pe zi ce trece e tot mai greu , nu mai sunt nici calma ca inainte , cred ca oadata o sa-mi cedeze si nervii . Vraeu sa-mi i-au o mica vacanta cand ma intorc in Jp la sot , dar fara bebelus bineinteles , cum as putea angaja o bona acolo pentru cateva zile ? Aveti vreo idee.? Sotul meu nu se pricepe in cazul asta eu nici atat .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Buna
si al meu baietel este ca si al tau ,nu se joaca singur,nu vrea sa faca nimic singur desi el are 15 luni acum,orice face se plictiseste.Si eu sant obosita si plictisita ca si eu sant ca si tine nu vine nimeni sa mi-l ia din brate nimeni ca nu am pe nimeni pe aici asa ca de multe ori il iau si il pun in masina si-l plimb si atunci sant si eu linistita si el la fel
Cat despre bona ce sa zic?eu nu as avea incredere in japonezele alesau sa zic si de americance de ce nu incerci sa-ti chemi parinti acolo?sau dal la o gradinita ca asta le lipseste lorCOMPANIA ALTOR COPII sau daca crezi ca poti(eu nu as putea)trimitel in tara pentru 1 luna
succes
paaaaaaaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iga spune:

Si eu sint in aceasi situatie,fetita mea are 10luni si este foarte energica,in plus sint si gravida(gemeni),ea vrea numai in brate ...ce mai ,stiti si voi povestea;dar sfatul meu este sa nu lasi copilul pe mainile japonezelor.Ai vazut si tu cum i-i tine cu piciorutele goale,capul dezgolit,pe vremea asta!Eu nu a-si face-o.De ce nu inviti pe cineva din familie sa te ajute 3luni,ptr.inceput????????Ar fi mai de incredere si ti-ar prinde bine si tie!Gambate!Ada si robe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:



quote:
Originally posted by iga

.;dar sfatul meu este sa nu lasi copilul pe mainile japonezelor..
ada


Cind va veni vremea sa-i dati la gradinita ce o sa faceti?




Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sora2001 spune:

quote:
Originally posted by iga

[quote] sfatul meu este sa nu lasi copilul pe mainile japonezelor.Ai vazut si tu cum i-i tine cu piciorutele goale,capul dezgolit,pe vremea asta!Eu nu a-si face-o.


ada

ce sa-i faci japonezii astia sint mai "non human" ei ,iar noi romanii ,suntem al dracului de human.


Ema's si Richard-Sora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana321 spune:

Draga Tiara iti raspund cu intarziere sincer am si uitata de subiect , fata mea imi scot copilul destul de des in parc , asta nu tine de mofturile lui care le face acasa . Crezi ca daca il scot in parc gata am rezolvat problema? NU .Tu ai copii ? Sotul meu intradevar este mai delasator , el imi spune ca japonezii nu solicita asemenea servicii de aceea GAMBARIMASU! Sti si tu doar ca asa sunt dumnealor ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana321 spune:

TIARA sa nu mai postezi in nestiinta de cauza , in primul rand nu sti tu cat de des imi scot copilul iar in al doilea rand soacramea este bolnava , este internata , am scris ca nu este nimeni sa ma ajute imi cresc singura copilul , citeste mai cu atentie mesajele si apoi postezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Sa-mi dau si eu cu parerea, hop!
Este foarte de inteles ca esti obosita si ca simti ca nu mai poti! Eu altceva nu inteleg: daca spui ca bebi al tau este asa de mofturos, ai curaj sa-l lasi cu cineva cateva zile? Adica cu cineva pe care copilul nu cunoaste?
Al doilea lucru pe care nu-l inteleg, si am vazut ca este "boala romaneasca" Nu trebuie sa fii japoneza sau suedeza ca sa tii copilul cu capul descoperit! Daca in casa este o temperatura potrivita, de ce sa-i pui copilului caciula? Eu i-am pus fetei caciulita numai dupa baie, ca nu o puteam usca cu phoen-ul, si nu mai sunt nici japoneza si nici copilul n-a patit nimic. Asa ca nu mi se par corecte sfaturile cum sa nu ai incredere in japoneze!
Eu cat a fost fata mica, n-am avut curaj sa plec, si chiar cand am angajat bona, am stat o perioada in paralel, azi eu, maine sotul meu, ca sa se acomodeze copilul.
Tu mergi in Japonia de tot, acum? Eu n-am putut sa-mi las copilul la 300 de km, dar la 8.000?? Adica Romania / Japonia? Nici pentru o luna.
Daca mergi ca sa ramai, gasiti pe cineva care sa va ajute, sa vine in intampinarea dorintelor voastre, chiar daca este Japoneza, sau altceva...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandra20 spune:

anca,iga cred ca vroia sa zica,ca afara ii lasacu capul gol si nu numai vara ci si acum...eu am vazut copilasi imbracati fffff subtire in luna asta iar parintii cu pulover sau geaca....since3r nici mie nu-mi prea place felul lor de a-si creste copiii...

diana nu stiu ce sfat sa-ti dau dar tot ce pot sa-ti zic e ca te inteleg...multa putere si de acum inainte ..GANBATE...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sora2001 spune:

@diana,incerca la "azukeru" sau ma rog cum se zice ,vezi ca-i scump ,si de ce ptr,ca-s particulare aceste "day care protection",intereseaza-te la prefectura sau de unde apartii tu.

Ema's si Richard-Sora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

quote:
Originally posted by diana321

TIARA sa nu mai postezi in nestiinta de cauza , in primul rand nu sti tu cat de des imi scot copilul iar in al doilea rand soacramea este bolnava , este internata , am scris ca nu este nimeni sa ma ajute imi cresc singura copilul , citeste mai cu atentie mesajele si apoi postezi.


MAi fata,nu te mai agita atita ca faci riduri.MA intreb cu cine seamna copilul?MOfturi.
MAi sunt fete care isi cresc copiii singure si nu se mai vaita atita.
Nu am stiut de soacra-ta ,amanuntul asta nu l-ai impartasit cu nimeni pina acum.Sunt fete care pur si simplu nu vor sa apeleze la socrii .CA mine de ex
Cit despre sotul tau se pare ca nu prea se intereseaza de copil daca nu se "pricepe" sa dea un tel in stinga si in dreapta sau sa caute in ziar etc.Sugestia se pare ca face rau la unii asa ca ma abtin .
Ai grija de tine si incearca sa iei o decizie inteleapta,"fata mea".

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput