Dormitul in camera parintilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dorm inca in camera Giuliei, chiar daca nu se trezeste decat dimineata. Mi se pare inca prea mica sa o las singura. Cand va implini 6 luni, fiecare in camera ei

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

dorm cu fetita in pat la ea in camera. sper sa pot curind sa o obisnuiesc sa doarma singura, dar adevarul e ca se foieste f. mult noaptea si se dezveleste, iar eu sunt linistita daca stiu ca e invelita. Mai mult, daca face febra in timpul noptii sunt linga ee. Altfel cum? Eu sa dorm linistita si ea saracuta sa sufere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina I spune:

Din pate dorm cu copilul in acelasi pat. Probabil ca imi este mie greu sa dorm fara el.Ata ete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu sunt de acord, are camera ei si asta e.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada biris spune:

Brianna a dormit singurica in camera ei de la inceput. Doar primele 3 zile dupa venirea acasa am culcat-o langa mine. Am venit din spital cu disjunctie coccigiana si nu ma prea puteam misca de durere. Dar am mutat-o repede ca asa e bine chiar daca m-am chinuit putin. De la 2 sapt doarme toata noaptea. Nu manca noaptea nici cand era sugar. A fost noroc. Poate pt ca nu am alaptat-o (la 3 zile am ramas fara lapte-durerile de la coccis au oprit lactatia).
Dar nu se trezeste noaptea decat daca viseaza ceva si oricum adoarme imediat inapoi.

Dimineata vine langa mine si ne uitam impreuna la TOM si JERRY dar cand se culca stie ca ea are camera ei MINUNATA si mami cu tati au camera lor. Ea le spune "camea ta miana" (camera ta brianna)si "camea ta mami" (camera ta mami) si considera ca minunata ei camera e cu adevarat minunata si este A EI. Daca exista posibilitatea, e bine ca un copil sa aiba camera si spatiul sau. Ii confera individualitate si in plus, intimitate. Locul lui la fel de important in familie (un statut de om important - dezvolta si simtul proprietatii). Uneori, daca nu-i convine imi spune sa ies afara din camera ei.

Au fost cateva tentative pe la un an si 10 luni de a schimba "domiciliul" si tare ma bucur ca am fost ferma si nu m-am lasat induplecata de o fetisoara smechera.
Uneori spune ca o fura tziganul (de unde o fii aparut ideea) dar ii spun ca nu o fura nimeni si ca , in plus asta e casa noastra si nu intra nimeni daca nu vream noi si mami cu tati au grija de ea. Sigur faptul ca seara incuiem usa are greutate mai mare
Mamica Briannei (2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrb spune:

E interesant subiectul
Baiatul nostru are 10 ani si mai vrea si acum sa doarma cu noi, uneori o si face,
iar fata 3 ani a avut patutul lipit de al nostru pana nu de mult si acum i-am mutat patutul lange cel al fratelui si dorm impreuna, uneori noaptea mai vine si ea la noi.
Nici noi nu ne induram sa stam fara ei, dar sunt constienta ca nu e bine pentru ei si nici pentru viata de cuplu, asa ca alegem varianta mixta.
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Copilul meu se trezeste de multe ori pe noapte. II dau ceai, il iau in brate cand plange tare, dar nu dorm cu el.
E o lipsa de igiena, si-apoi sotul meu ar fi cam parasit. Nu e corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Alex are 5 ani si pana acum 2 luni a dormit cu bunica in pat .
Acum l-am luat cu noi , i-am amenajat camera lui insa ii este frica sa stea pe intuneric . Stam cu el pana adoarme , ii citim povesti , discutam apoi mergem in camera noastra si ii lasam aprinsa o lampa de veghe. Chiar daca se mai trezeste peste noapte face singur pipi la olita de langa pat .
Uneori,cand viseaza urat vine si ma trezeste - il linistesc si il duc inapoi in patul lui.

Initial a dormit singur ,de cand ne-am intors de la spital pana la 7 luni dar am facut greseala sa-l dezobisnuiesc luandu-l in patul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu sunt de acord.



paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Sarbatori fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irugescu spune:

nu dorm in camera Marei..sau cel putin ma staduiesc!
Si asta este cred o incercare dificila mai ales ca inca se trezeste de cel putin 6 ori pe noapte..si are 2 ani si 4 luni!
Ioana

Mergi la inceput