Super vaccinuri

Super vaccinuri | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

http://pediatrics.about.com/library/weekly/aa122202a.htm

Rezumat:
Vaccinurile de conceptie mai moderna combina intr-o singura doza mai multe vaccinuri.
Combinatii care sunt deja disponibile pe piata:
Comvax - combina HIB si Hepatita B
TriHIBit - combina DTaP si HIB
Twinrix - Hepatita A si Hepatita B
Totusi, exista cateva limitari: TriHIBit-ul nu poate fi utilizat decat ca a 4 a doza din seria de vaccinari lunare. Twinrix-ul este aprobat doar pentru po****tia in varsta de peste 18 ani.

Cea mai noua combinatie este Pediarix si a primit aprobarea FDA. El va fi disponibil in curand. Combinatia este intre DTaP, Hepatita B si Polio inactivat. Acest vaccin se poate da in locul celor 3 doze separate, in programul de vaccinare pentru 2, 4 si 6 luni. Beneficiul este ca in loc de 9 intepaturi, vor fi numai 3.
Efectele secundare raman aceleasi ca si la vaccinarea separata.

Detalii gasiti in articolul de la linkul de mai sus.
Multa sanatate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Si noi i-am facut lui Adélie INFANRIXQUINTA, care este DTP+HIB (contra difteriei, tetanosului, tusei convulsive, poliomielitei si HIB)


UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (6 luni raspoimiine!...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Si noi am facut bebeluselor(mamicile din München)Infanrixhexa care e impotriva difteriei,tetanosului,tusei convulsive,poliomielitei,HiB si hepatitei B.

Vaccinul costa 58 euro o doza(am facut pina acum 3 doze)si e suportat de Casa de Asigurari iar doctora zice ca e cel mai bun de pe piata.
Sanatate muulta!
Alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

super vaccinurile ne fac copiii supercopii:-)????glumesc....da ,sunt preferabile celor obisnuite ca si-asa e un chin sa te duci cu ei la dr. sa-i intepe de atatea ori...noi am facut ROR-ul mult disputat cu catva timp in urma-si cred ca si altele.da' tre sa ma uit pe carticica ca n-am memorie de elefant...

Pupici

Ortansa-de 2X mamica va doreste:
Un An super-super-super....

Mergi la inceput