Botezul - obiceiuri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by roandre

Fetelor vroiam sa va intreb daca trebuie sfintite cruciulitele de pus in piept? AEu le-am cumparat din magazin dar nasa spune ca trebuiau luate doar de la biserica. Eu imi botez fetita pe 26 oct, sambata asta. Voi ce stiti?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre



Cruciulita daca o ai cumparata o dai preotului la botez si atunci o sfinteste odata cu slujba de la botez, o binecuvinteaza si o poti pune la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor care ve-ti fii nase,
sa nu omiteti nici un obiect de imbaracaminte , mai ales la biserica. Ma refer la caciulite si papucei. Se zice ca dupa botez copilul se imbraca in haine noi din cap pana in picioare, deci nu trebuie omis nimic. Chiar daca acum fiind rece puneti peste hainute si un costumas mai gros de iarna, sa-i incaltati pe finutii vostrii si cu papucei.
A doua zi nu este chair asa de stricta treaba. Hainute noi, inseamna un body, ciorapei si un costumas cu sau fara caciulita deasupra cat sa stea in casa.
V-am spus astea pentru ca si eu am botezat in ferbuarie acest an un baietel si am mers la biserica si am intrebat preotul sa vad daca nu sunt alte obiceiuri pe aici si mi-a zis preotul sa nu uit ca hainele sa fie din cap pana in picioare, adica inclusiv, caciulite si papucei(probabil ca se mai uita aceste accesorii vestimantare)
Eu am dus si prospul pentru preot pentru ca asa ma vrut si mamica sigur uita.
Nu am mai luat crijma(panza aia alba) ci am inlocuit-o cu un prosop mare alb(neaparat) care este si mai practic .
Va dorest la toate succes, sa invatati Crezul, sa nu va planga finutii la botez si sa fiti nasici frumoase.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Am si eu o intrebare: care sunt indatoririle parintilor bebeului botezat fata de nasii de botez? Deci ce trebuie sa le cumparam si in general ce trebuie sa pregateasca parintii pt botez.
Va multumesc.

Denisa si bebica din burtica - 36 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Gata, am botezat minunea de fetita- MARIA ALEXANDRA ,
m-am descurcat desi eram emotionata toata si imi era sa nu scap BB din maini.La biserica au fost 3 fetite la botez in acelasi timp si daca m-am mai incurcat nu sa observat prea tare.Alexandra a fost cumintica si nu a plans deloc cand a fost botezata, dar nu i-a prea placut la imbracat ca nasa(eu) nu avea multa experinta cu imbracatul bebeilor asa ca a cam zdruncinat-o.
A fost un pic frigut dar am imbracat-o repede repede si a fost bine.
A doua zi la baita m-am descurcat de minune desi era prima baita ce o faceam unui bebe. Dar am norc cu finuta mea ca ii place la baie si nu a plans deloc.

I-am dus si o iconita sa ii poarte noroc in viata.




http://community.webshots.com/user/blanca_000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Blanca, sa-ti traiasca finuta, la cat mai multi finuti si de ce nu si un bb care sa faca fericita o nasica

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui codrut spune:

Si eu multumesc pentru informatii si sfaturi -- si de asemenea si nasica puiului meu care va fi botezat duminica!
Doamne ajuta si sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect postat de paxela, 15/01/2005, 13:12:15

buna fetelor

pe 5 februarie imi voi boteza baietelul si nu stiu ce obiceiuri sunt pt ocazia asta
mama zicea ceva de baita de a doua zi ca ar trebuii, argint, flori dar nici ea nu isi aduce prea bine aminte
iar nasii sunt si ei tineri si nu prea se pricep
ma puteti sfatuii si pe mine?



Alexa si bebe Silviu



raspuns postat de adameasca, 15/01/2005, 22:16:40

Pai nasii trebuie sa ia un rand de haine pt copil, o crasma (o panza de 1.5 m si o fasa destul de lunga, parca la fel). O lumanare si eventual o bijuterie. Baita se face in ziua botezului sau a doua zi, iar in apa se pun muulte chestii gen aur, ag, bani, pix, jucarii, grau, porumb, ciulini, etc. :)) Si dupa se unge copilul la incheieturi cu miere si untura, sa fie dulce si sa nu traspire. Asa zice traditia.

Ileana, lui Luca(2 octombrie 2003)

pozele noastre

poze noi



raspuns postat de bebe2004, 16/01/2005, 00:00:39

La botezul baiatului meu lucrurile au stat cam asa: nasii au cumparat hainute pt a-l scoate din biserica, o crasma, o fasa, iar in capatul ei a pus putin busuioc, un prosop de baie, lumanarea de botez. In cadita se pun bani de argint(cine are, nu neaparat nasa), petale de trandafir, miere, un ou, fulgi din perna, crasma in care a fost scos din cristelnita, iar lumanarea de botez trebuie sa stea aprinsa pe parcursul baii. Si sapunul tot nasa il cumpara. La sfarsitul ritualului care trebuie sa fie in aceeasi zi, dar nu mai tarziu de 12 noaptea sau a doua zi, apa din cadita se arunca a doua zi la radacina unui copac, iar mama copilului trebuie sa o spele pe nasa pe maini(ca la legatoarea de la nunta) si sa o stearga cu un prosop, ambele cumparate de mama copilului si date cadou nasei. In acest moment cineva o poate murdari pe nasa pe maini cu ceva( ca la nunta). In camera unde se spala copilul pot sta doar femei sau domnisoare, nu barbati.
Asa a fost la noi. Petrecere frumoasa.

Alexandru si mama (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

mesaj postat de Monique, 18/02/2005, 14:43:04

In Martie vom boteza (prima experienta !) baietelul unor prieteni(ortodocsi si noi si ei). Intrucat suntem novici nu prea stim care ar fi indatoririle nasilor ?

1. Panza alba (crisma)...la botezul feciorashului nostru mai mare (2a 10l) preotul doar l-a stropit pe capshor si ca urmare panza alba a fost doar un scutec de finet...suficient insa ! In religia ortodoxa se scufunda copilashul cu totul in cristelnita sau doar capushorul este usor stropit ? Panglica trebuie sa fie scurta (cum a fost la noi
) sau lunga (cum am citit aici pe forum, de lungimea crismei)? De fapt... ce semnificatie are panglica ?
2. Cine primeste copilashul in crisma: nasul sau nasa ?
3. Cine rosteste CREZUL : nasul sau nasa ?
4. Ce inseamna :"sa nu aduceti copilul in haine incopciate"...asa s-a exprimat preotul iar prietenii nostri n-au cerut alte detalii...iar noi suntem in ceata !...Copcii = capse ?!...
5. Sticluta cu ulei de masline de care trebuie sa fie ? Ce volum adica ?
6. Taxa de slujba de botez nu este una si aceeasi peste tot ? Am citit aici ca ar varia intre 500.000 si 4.000.000 lei. Si cum adica este o taxa oficiala si una...mai putin oficiala ?...
7. Deci copilashul se imbraca dupa botez cu hainele de la nasi ? (noi l-am dus la biserica in hainele de la nasi...)
8. A 2-a zi trebuie facuta baitza finului de cate nasa ?
9. Daruri : lantisor cu cruciulita sfintita in momentul botezului, bani ?
10. Ce altceva am omis caci sigur sunt o gramada de detalii pe care n-am reusit sa le cuprind aici ?...(lumanarea de botez cine o tine ?, cine tine copilashul in timpul slujbei ? mama ? nasa? nasul ? offf...sunt o gramada de intrebari...)

Multumesc,
Monique

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna spune:

Monique, eu am botezat de doua ori si pot sa-ti spun ce am luat eu pentru botez.

1.Panza alba – am cumparat 1.5 m si am luat si un prosop cu caciulita. Dup ce a fost cufundat copilul in cristelinita (la ortodocsi asa se face) mi l-a pus preotul in brate unde aveam panza si pe deasupra am pus prosopul. Panglica se ia alb cu roz pentru fetita sau alb cu albastru pentru baietel. De la magazin mi s-a spus ca trebuie sa cumpar 1.5 m. Panglica se leaga in timpul slujbei de lumanare (ce semnificatie anume are nu stiu) si taie preotul din ea o bucata care ramane la biserica, iar restul la lumanare.
2.Inainte de a incepe botezul – preotul intreaba cine este nasul copilului si acela primeste copilul.
3.Fiind nasa celor doi copilasi eu am citit Crezul (la nici unul din botezuri nu m-a pus preotul sa-l spun).
4.Haine incopciate din ce stiu eu inseamna haine prinse in copci.
5.Am cumparat o sticluta de ulei de masline de 250 ml (cea mai mica care am gasit-o), dar preotul nu a folosit din ea, spunandu-mi ca au ei ulei sfintit.
6.In mod normal taxa de botez ar trebui sa fie aceeasi peste tot, dar difera de la biserica la biserica. Separat de taxa oficiala, se obisnuieste sa dai bani la preot, dascal, etc.
7.Copilul se imbraca dupa botez cu hainele primate de la nasi.
8.Baita de a doua zi se face de catre nasa.
9.Despre darurile facute de catre nasi – ramane la aprecierea nasilor. Eu le-am facut cadou micutelor botezate de mine – cercei, imbracaminte si incaltaminte, carucior si bani.
10.Daca tu vei tine copilul, lumanarea va fi tinuta de sotul tau si invers.


www.mioriticromanesc.home.ro" target="_blank">Azara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Danna,


Multumesc mult pt raspunsuri !


Eu continui sa am o dilema : cine dintre cei 2 soti-nasi (noi adica) primeste copilul in crisma si citeste CREZUL ? Nasul sau nasa ? Ca doar amandoi suntem...nasi ! Deci...barbatul sau femeia ???


Mergi la inceput