Cine are grija de parinti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iris77 spune:

este o intrebare ce implica mai multe din variantele propuse de dvs. pe noi (eu si fratele meu) parintii ne-au crescut sub "sigla" "va avem nu pentru ca la batranete sa ne dati o cana de apa" ci pentru ca sa ne bucuram de voi. sper sa nu ma intelegeti gresit imi iubesc enorm de mult parintii dar ei ne-au crescut oferindu-ne o "independenta-dependenta" de ei (daca ma pot exprima asa). si in mod special mama. mama care din pacate in momentul de fata nu mai este printre noi, a fost o persoana (desi noua ne place sa spunem in continuare ca ea este inca prezenta) deosebita.avea o intelepciune aparte, de o blandete rar intalnita, o persoana cu un simt al umorului extrem de dezvoltat si cu o tarie de a lupta cu viata enorma.ne ghida deseori dupa o zicala inventata de ea (atunci cand dadeam piept puternic cu viata) zicandu-ne "lasa mama, ca nu a murit el Stefan cel Mare in atatea batalii, asa ca o sa iesim si noi din batalia asta in vre un fel sau altul invingatori".
eu zic ca si noi avem grija parintilor la fel cum si ei au grija noastra, chiar daca noi la randul nostru suntem parinti. iubiti-va parintii, bucurati-va de prezenta lor pentru ca atunci cand nu vor mai fi langa voi sa nu ramaneti cu regretul in suflet ca atunci cand traiau nu v-ati bucurat unii de altii.
iris77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Eu nu concep sa aiba altcineva grija de parintii mei in fara de mine!
Toata viata au muncit ca sa ne sprijine si au fost si sunt trup si suflet pentru noi ...cum sa ii abandonez?? Doamne fereste!
Dar fiecare.... cu felul lui de a-si iubi parintii.



http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;19/st/20060606/k/f170/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Cred ca in viatza asta tot ce avem mai de pretz,sunt oamenii de langa noi, familia,parintii,copii,fratii...De multe ori, realizam abia dupa ce nu-i mai avem.O sa am grija de ei cu toata puterea mea! e ceea ce simt,din iubire, nu din datorie, si e o promisiune a mea catre fratele meu....care nu mai este.

Corina si Mihai Alexandru (12.05.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Eu am avotat pt. 2.Da, imi iubesc parintii, desi tatal meu a plecat dintre noi acum 4 ani.Si consider ca eu tre' sa-mi ajut mama si fratiorul.Desi sunt departe de ei, ii sun incontinuu, le trimit bani(cand pot), si cand mergem in concediu, tot timpul le ducem multe cadouri.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mildi spune:

Optez pentru primele 2. Nici nu concep sa nu am grija eu de parintii mei pentru ca ii iubesc. Ei au facut totul pentru mine pana acum. M-au ingrijit si mi-au oferit intotdeauna tot ce era mai bun in viata. Acum e momentul sa ii rasplatesc pentru tot ce au facut ei si ce fac in continuare. Si acum ma mai ajuta . Sunt niste parinti adevarati.
Ildi si daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns celsi spune:

eu,cu toate ca nu merita pt ca ma dat afara din casa ca mam casatorit cu sotul meu si eram grvida in 4 luni si de suparare era sa pierd sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

deocamdata ma ajuta tot ei pe mine, dar sper ca intr-o zi sa le pot oferi tot ce merita, sa ii pot ajuta si rasplati pt tot ce au facut pt mine!!!
categoric : foi fi alaturi de ei, ii voi ajuta si voi avea grija de ei EU!!!!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Eu nu mai am decat mama!! Care este departe de mine si de sora mea!! E singura... nu e bine!! Dar ea nu poate trai la bloc iar noi nu avem suficient de multi bani sa cumparam o casa pe pamant in capitala...Ea are o casa maare, frumoasa...dar din pacate in urma vanzarii nu ar obtine suficient de mult pe ea... ar trebui sa vindem atat eu cat si sora mea plus mama ca sa ne cumparam ceva la curte aici!!! Destul de complicat!! Ma gandesc cu groaza ca mama e singura/ imbatraneste iar noi suntem la 150 km de ea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Am raspuns, pentru ca-i iubesc, dar asta, pentru ca asa consider. Realitatea, insa este ca se descurca mai repede singuri pentru ca suntem departe unii de altii, iar ei destul de indaratnici.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Deocamdata sora mea se ocupa de ei. E bine ca inca se mai pot descurca desi mama e bolnava. Dupa ce va pleca sora mea , noi vrem sa ne mutam la ei, sa facem o casa noua acolo si sa ii ajutam.

Acum mergem des la ei, ii mai ajutam si cu bani sau cu produse, si cu prezenta noastra. Si toate astea din iubire eterna si din datorie si pt ca asa este normal si crestineste.

Oare cum se simt cei care sunt departe de casa si stiu ca au parinti batrani si bolnavai acasa? Cred ca e groaznic!!!

Crinutz codita de maimutz


"What a piece of work is a man! How noble in reason, how infinite in faculties, in form and moving, how express and admirable in action...the beauty of the world" (W. Shakespeare)

Mergi la inceput