Sexualitatea

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
Probabil ai observat si tu ca noi am cam acaparat subiectul si l-am transformat intr-un debate despre sexualitatea la adolescenti.

De asta am ales sa iti raspund aici .

Citat:
De fapt, ceea ce m-a provocat pe mine a fost faptul ca tu, din paleta larga de raspunsuri la topic-ul in care o fata cerea sfat (daca sa isi inceapa viata sexuala sau nu, virgina si adolescenta fiind...majoritatea i-au tinut galerie, impingand-o sa o faca,chiar si in conditiile in care fata nu era sigura de relatie; e usor sa iei decizii cand e vorba de pasarica alteia, si strugurii sunt acriiiii)...in fine, din toata aceasta gama de raspunsuri tu m-ai ales pe mine sa ma anunti ca sunt 'foarte exagerata' pentru ca am avut curajul sa povestesc cu sinceritate experientele mele si sa ii expun fetei posibilitatea (reala) de a regreta decizia.

Pe mine la fata respectiva m-a deranjat faptul ca nu si-a inceput viata sexuala din cauza parintilor desi avea peste 19 ani. M-a deranjat ca a acceptat asa o intruziune in viata personala. Si am sfatuit-o sa o faca cand simte ea nu cand zic parintii.

Ce m-a facut sa iti raspund a fost faptul ca povestea ta este oarecum particulara si nu cred ca e genul de experienta care se aplica oricui. Tie ti-a lipsit un tata adevarat si cred ca asta este motivul pentru deciziile tale. Nu ma intelege gresit, te inteleg si te respect dar nu cred ca poti aplica experienta ta la modul general. Ca sa-ti dau un singur exemplu, eu nu as putea sa-mi imaginez sa fiu interesata sexual de un barbat cu 32 de ani mai in varsta ca mine, asta l-ar face cu 8 ani mai in varsta decat tatal meu. Dar asta este din cauza ca eu am o relatie foarte puternica si sanatoasa cu tatal meu si nu am cautat genul asta de atentie cand am devenit interesata sexual. Experientele din viata noastra isi pun amprenta foarte puternic pe felul in care gandim si actionam. Tu ai laudat fata ca nu s-a culcat cu iubitul ei. Mie mi s-a aparut irelevant faptul ca a facut-o sau nu, m-a socat motivul: interdictia parintilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petronik spune:

waw..ce noroc au probabil fetele voastre sa discutati totul cu fetele voastre si sa nu fie nici o problema...eu daca as vorbi ceva cu mama...ea ncici nu vrea sa auda ca mi'as incepe viata sexuala...pe bune as vrea si eu o mama asa sa discut orice cu ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ErAs3R spune:

Toata lumea se intreaba de ce adolescentii isi incep viata sexuala la o varsta asa de frageda. Va spun eu cel mai simplu raspuns posibil: "De placere".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Si eu am o fetita mica si ma gandesc uneori de pe acum la acest subiect si modul in care va fi abordat la momentul respectiv...
Eu sau mai bine zis generatia mea am obs ca am fost crescuti oarecum mai pudic,nu prea se discuta acest aspect in familie.dar in ziua de azi altfel sta treaba,toate mijloacele mass media si nu numai prezinta acest "subiect "
Eu cred ca in ziua de azi adolescentii isi incep viata sexuala de curiozitate .


_

www.arentwenaughty.com/sex-toys-for-couples/condoms/" target="_blank">birth control condoms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Sserafioti, am salvat povestea ta...am fata de 11 ani care-mi spune ca simte ca intra la pubertate...a devenit mai nervoasa

Mergi la inceput