Sexualitatea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Descantec, m-au trecut fiorii citind mesajul tau. La 12 ani astfel de dileme, copiii s-au schimbat de cand am terminat eu scoala se pare, din pacate eu nu m-am schimbat, ce o sa ma fac peste 8 ani cu un copil de 12 ani? Instinctiv, o sa ma port cu el ca si cum as fi eu la 12 ani, dar se pare ca nu e asa, ca ei la 12 ani au alte probleme, atunci cum, ca daca il tratezi ca pe un copil mai mare, te aventurezi, risti sa crezi ca el intelege mai multe decat poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by descintec


Intrebare: cum pregatim fetele pentru asa ceva. Dar baietii?



Spunandu-le sa faca doar ceea ce vor si simt, indiferent ce le spun baietii. Si daca vor fi parasite pentru asta probabil ar fi fost parasite si daca ar fi facut ceea ce au fost rugate sa faca.

Iar baietilor sa nu santajeze niciodata iar daca se intampla sa fie refuzati sa stie sa accepte fara sa condamne.

"Doar baietii sunt de vina, fiindca seara pe aleeei, ei spun ca dragostea-i de vina, iar noi credem ce spun ei. Doar baietiii...oooo...numai baietii ... oooo"
Va amintiti careva melodia asta? Sau eu sunt babeta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Adela99

Spunandu-le sa faca doar ceea ce vor si simt, indiferent ce le spun baietii. Si daca vor fi parasite pentru asta probabil ar fi fost parasite si daca ar fi facut ceea ce au fost rugate sa faca.



Dar cum le spunem? La ce varsta incepem? La 10 ani? La 12? La 14?
E bine sa initiem o discutie "serioasa" sau sa pandim momentul in care sa aruncam un sfat?
Ca inteleg ca nu e bine sa asteptam pana intreaba, poate nu isi fac curaj sa ne intrebe, poate nu ne considera destul de deschise. Chiar as vrea sa va intreb, copiii vostri adolescenti discuta cu voi despre aspectele sexuale? Adica, au initiativa?

Legat de varsta la care fetele isi incep viata sexuala, cineva mi-a povestit ca a participat la un studiu facut pe fete din 8 clase de scoala generala din Romania, clasele a saptea si a opta. Doar 2 s-au declarat virgine! Asta era cam acum 4-5 ani. Vroiau sa faca studiul si la clase de liceu, dar dupa rezultatele din scoala generala, au renuntat.
Pai daca m-ar fi sarutat un baiat in clasa a saptea, cred ca as fi lesinat. Oare fetele se maturizeaza mai repede acum, sau au doar acces la mai multe informatii decat aveam noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

quote:
Originally posted by casandra
[brLa 12 ani astfel de dileme, copiii s-au schimbat de cand am terminat eu scoala se pare, din pacate eu nu m-am schimbat, ce o sa ma fac peste 8 ani cu un copil de 12 ani? Instinctiv, o sa ma port cu el ca si cum as fi eu la 12 ani, dar se pare ca nu e asa, ca ei la 12 ani au alte probleme, atunci cum, ca daca il tratezi ca pe un copil mai mare, te aventurezi, risti sa crezi ca el intelege mai multe decat poate...



Nu cred ca ccc copiii s-au schimbat sau ca sunt altfel decat am fost noi. S-a schimbat poate peisajul, s-a usurat accesul la informatie, la mijloacele contraceptive etc; curiozitatile, instinctele si impulsurile eu cred ca sunt aceleasi ca pe ... "vremea noastra".
Ah, poate ca s-au schimbat parintii, in sensul ca sunt mai lipsiti de prejudecati vizavi de educatia sexuala :))))

Copiii sunt copii, unii se dezvolta fizic mai repede, unii mai incet. Noi, parintii, trebuie sa ii observam si sa le observam interesele si sa comunicam cu puii nostri cat mai deschis si sa ii facem sa inteleaga (sau sa nu uite) ca, daca cineva le vrea binele pe lumea asta, atunci acel cineva suntem in primul rand noi.
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by Donia

quote:
Originally posted by Adela99

Spunandu-le sa faca doar ceea ce vor si simt, indiferent ce le spun baietii. Si daca vor fi parasite pentru asta probabil ar fi fost parasite si daca ar fi facut ceea ce au fost rugate sa faca.



Dar cum le spunem? La ce varsta incepem? La 10 ani? La 12? La 14?
E bine sa initiem o discutie "serioasa" sau sa pandim momentul in care sa aruncam un sfat?
Ca inteleg ca nu e bine sa asteptam pana intreaba, poate nu isi fac curaj sa ne intrebe, poate nu ne considera destul de deschise. Chiar as vrea sa va intreb, copiii vostri adolescenti discuta cu voi despre aspectele sexuale? Adica, au initiativa?


Vorbesc doar din experienta, din pacate n-am citit cartea recomandata de descintec (inca, incerc s-o gasesc), eu am "profitat" de fiecare moment, inconstient (acum cand ma uit in spate)si probabil instinctiv. ca de pilda cand ne uitam la un film, discutii despre prieteni, prietene de ale mele, de ale lui ... De la ce varsta? Nu cred ca am avut in cap varsta ci fiecare situatie in sine ... Nu cred nici ca trebuie sa asteptam sa ne intrebe, poate nu o fac, dar cred ca observam pe ei ca vor sa intrebe, ca se gandesc la ceva, si apoi punem noi o intrebare care duce la o discutie care dupa parerea mea nu trebuie sa fie prea "serioasa", ci mai bine mai multe discutii mai marunte care pana la urma acopera tot spectrul. Asa cum deja de la patru ani vorbim cu ei despre pedofili, cu toate ca nu le spunem chiar pe nume dar ii avertizam sa nu mearga cu strainii si nici chiar cu persoane cunoscute in cautarea unui catel ratacit in padure, sau mai stiu eu ce...asa putem discuta cu ei si despre sex si sa stie ca sexul e ceva frumos si nu rusinos (chiar daca nu te casatoresti cu cel cu care debutezi, sexul nu e sport ci un fel de ati manifesta dragostea, deci o faci cu o persona pe care o iubesti(la momentul respectiv).
Apropo de sport, aici de pilda se practica (la varste un pic mai avansate - 20-23 ani) sa ai un partener numai pentru relatii sexuale, pana gasesti pe cineva cu care vrei sa extinzi relatia (fenomen intalnit de fapt la toate varstele, dar nu incep direct cu o relatie de genul asta).

Al meu vorbeste cu mine despre sex (nu neaparat despre sex ci mai mult relatii, sentimente deci implicit se ajunge si la sex), ia initiativa discutiilor, nu a inceput viata sexuala, nu are o prietena stabila, e doar la stadiul de simpatii trecatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Adela99

quote:
Originally posted by descintec


Intrebare: cum pregatim fetele pentru asa ceva. Dar baietii?



Spunandu-le sa faca doar ceea ce vor si simt, indiferent ce le spun baietii. Si daca vor fi parasite pentru asta probabil ar fi fost parasite si daca ar fi facut ceea ce au fost rugate sa faca.


Adela ai dreptate. Spunandu-le. Nu o data, de doua ori, de mii de ori, cu exemple daca se poate. I-am luat Mariei o carte saptamanile trecute. Dramele adolescentei, George Mihaita. Scrisori ale adolescentior, adresate lui pe vremea cand era redactor la revista Salut. O carte dura, am ezitat daca sa i-o dau sau nu. Pana la urma i-am dat-o, dar stau langa ea cand citeste si o ajut sa inteleaga. Alfel se umple de spaime si ajunge la 'toti barbatii sunt porci' :)) Oricum primul impuls a fost sa dea cu cartea de pereti dupa primele pagini :)

Trebuie invatate ca nu e drama ireparabila sa se desparta de un baiat. Ca se poate trece destul de usor peste. Sa nu idealizeze. Si mai trebuie invatate sa isi gaseasca micilele lor bucurii. Sa invete sa se simta bine cu ele insele.

Cred ca la un moment dat apare si presiunea din partea grupului. Fetele din jur au prieten, se dau 'mature'. Nimeni nu vorbeste despre ce implica asta, felete se lauda, pluseaza.

Ma mai gandesc ca fetele care cauta cu disperare sa aiba prieten si care cedeaza presiunilor acestuia sunt si cele care nu primesc destula afectiune acasa. Cauta subsitut tatalui. Asta cred ca o explica mai bine Karmen :)

quote:

Iar baietilor sa nu santajeze niciodata iar daca se intampla sa fie refuzati sa stie sa accepte fara sa condamne.


Sunt invatati baietii asta? In general invatam copiii cum sa se protejeze. Mai putin cum sa ii respecte pe ceilalti. Nimeni nu se gandeste la propriul copil ca la un posibil agresor. Nu cred ca ar trebui scapat din vedere aspectul. Un baiat trebuie sa constientizeze ca atunci cand cere insistent, cand santajaza o fata devine agresor.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Julie


Nu cred ca ccc copiii s-au schimbat sau ca sunt altfel decat am fost noi. S-a schimbat poate peisajul, s-a usurat accesul la informatie, la mijloacele contraceptive etc; curiozitatile, instinctele si impulsurile eu cred ca sunt aceleasi ca pe ... "vremea noastra".
Ah, poate ca s-au schimbat parintii, in sensul ca sunt mai lipsiti de prejudecati vizavi de educatia sexuala :))))


nu s-au schimbat, de acord. Tot ca pe vremea noastra :)
quote:

Copiii sunt copii, unii se dezvolta fizic mai repede, unii mai incet. Noi, parintii, trebuie sa ii observam si sa le observam interesele si sa comunicam cu puii nostri cat mai deschis si sa ii facem sa inteleaga (sau sa nu uite) ca, daca cineva le vrea binele pe lumea asta, atunci acel cineva suntem in primul rand noi.
J.



Principala problema, tot ca pe vremea noastra, e ca fizic se maturizeaza mult mai repede decat emotional. Si trebuie invatati sa constientizeze si sa se descurce cu asta.
Da ultima fraza, hmmm, cand mi-o servea mama nu faceam decat sa imi dau ochii peste cap. Mi se rupea mie de ce credea ea ca e 'binele meu'. Nu facea decat sa ma inchida imi mine, sa ma ascund in asa fel incat sa-mi pot hotara singura 'binele'.

E deja un cliseu asta cu sa ii asculti, sa ii observi, sa comunici. E greu de pus in practica, e chestie de nuante, de intuitie. Limbajul lor, capacitatea de a exprima ce simt, de a constientiza sunt limitate.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

quote:
Originally posted by descintec

quote:
Originally posted by Adela99

[quote]
Iar baietilor sa nu santajeze niciodata iar daca se intampla sa fie refuzati sa stie sa accepte fara sa condamne.


Sunt invatati baietii asta? In general invatam copiii cum sa se protejeze. Mai putin cum sa ii respecte pe ceilalti. Nimeni nu se gandeste la propriul copil ca la un posibil agresor. Nu cred ca ar trebui scapat din vedere aspectul. Un baiat trebuie sa constientizeze ca atunci cand cere insistent, cand santajaza o fata devine agresor.

D.



Da, li se spune si nu pentru ca ii vezi ca posibili agresori ci pentru ca stii ca sunt curiosi si vor sa experimenteze. Li se vorbeste si despre respect -si nu numai lor- atat in scoala cat si un familie.

P.S. Am sters mesajul trecut cu acelasi continut pentru ca m-am imbarligat in intrebare si raspuns (guote)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Adela99


Da, li se spune si nu pentru ca ii vezi ca posibili agresori ci pentru ca stii ca sunt curiosi si vor sa experimenteze. Li se vorbeste si despre respect -si nu numai lor- atat in scoala cat si un familie.

P.S. Am sters mesajul trecut cu acelasi continut pentru ca m-am imbarligat in intrebare si raspuns (guote)



Uh, dupa ton se pare ca am atins un punct sensibil. Nu asta doream Si eu am un baiat, deci baietii nu sunt inamicii :) Cred ca fiul tau e privilegiat fiindca invata asta la scoala, chiar daca familia nu surprinde aspectul. Aici, educatie sexuala la scoala putin sau sub forma unor seminarii ad-hoc. Nu stiu daca iti amintesti un topic vechi unde parintii protestau ca se incearca introducerea in programa scolara a educatiei sexuale. Multi dintre ei doreau sa fie profesorii propriilor copii la subiectul asta.

Cum fac educatie sexuala parintii in general? Din cat am avut ocazia sa observ daca parintii le vorbesc despre menstruatie, erectie, sarcina, BTS si alte cateva chestii tehnice se considera ca a facut educatia in domeniu. Parintii isi inving greu propriile inhibitii. Copilului mic i se vorbeste despre samanta din burta mamei. Copiii se nasc prin burta taiata. Uitati-va la taticii de pe forum: ce oroare au despre subiectele in care femeile vorbesc despre ciclu, scurgeri, dau amanunte despre afectiunile si suferintele lor. Maturi? :))))))

Cred ca am cam luat-o prin balarii :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cera spune:

cat de mult ni se permite sa ne bagam in relatiile dintre copii
radu (7) a avut o "iubita" cu care nu eram de loc de acord si va asigur ca din motive intemeiate in plus se si pupaceau toata ziua de nu mai puteam de nervi da nu puteam sa-i interzic relatia asa ca am inceput sa-i atrag atentia asupra altei fetite - ai vazut ce frumoasa e andreiuta, andreiuta e tare delicata, ~ e o dulcica. acum o iubeste pe andreiuta

atata l-am "batut la cap" pe radu pana a inteles ca fetele au intotdeauna intaietate, ca li se cuvine bucatica cea mai buna, ca este ABSOLUT interzis sa agresezi o fata nu numai fizic dar in orice alt fel

sper ca asta va fi comportamentul lui in viata si mai sper ca fata de langa el imi va multumi in sufletelul ei

Mergi la inceput