Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cezariana cu anestezie epidurala ca sa-l vad pe bebe si ma felicit tot timpul ca am ales varianta asta, fiindca bebe a fost marisor (4,200 kg) si capatinos ca atare cred ca ma "exploda" daca as fi nascut pe cale vajinala...e o chestie si feelingu' asta








"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu cel bun si blind si dulce si frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Si eu tot prin cezariana. Emi a avut capusorul foarte mare (a trebuit sa largeasca doctorul taietura) si, in plus, era aproape osificat, fontanelele erau foarte mici. Seamana cu taica-su la faza asta si e unul dintre motivele pentru care mi s-a facut cezariana.
Eu voiam sa nasc natural, venisem foarte hotarata. Am nascut la Elias, unde soacra-mea e moasa, si ma bucur ca i-am ascultat pe doctor si pe ea, ca se intampla vreo nenorocire, Doamne-fereste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Am nascut natural dar dupa aproape 2 zile de contractii...insa m-am refacut extrem de rapid, in a cincea zi eram cu bebe si sot in supermarket la cumparaturi

Lena si Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Eu l-am nascut pe Vladimir prin cezariana, stiam de la 3-4 luni ca am placenta praevia, dar dupa nastere am aflat si ca avea cordonul infasurat de 2 ori si colac peste pupaza si un ditai nodul pe cordon...As alege aceeasi metoda, nu e traumatizanta nici ptr mama nici ptr BB, eu am trecut f usor peste operatie, la nici 24 ore m-am ridicat si mi-am primit puiul alaturi.

mami si vladut(15 nov.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Eu consider ca decizia de a cum naste ar trebui sa apartina fiecarei femei.Traim in vremuri in care civilizatia isi spune cuvantul.Eu am adus pe lume un BB de 4050g si 54cm prin cezariana.Pot spune ca nu mi-au fost rapite clipele de a realiza ca am devenit mamica.Nu am simtit nici o durere,la 10 ore dupa operatie m-am dat jos din pat sa ma duc la alaptat.BB are 4 luni si este sanatos si voinicel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Bebe 4 kg, circulara de cordon, apa rupta nici o durere/contractie -> cezariana. A fost OK, desi am tinu-o sus si tare toata sarcina ca eu nasc normal; pe principiul daca pisicile pot, pot si eu...

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns candy24 spune:

Eu am nascut prin cezariana .M-am dus la spital dimineata la ora 9 si am stat cu perfuzii pana la ora 6 seara .m-au bagat in sala de operatii si la 6:45 s-a nascut Cristian.Dar chestia este ca nu imi place cum mi-a facut operatia nici nu am avut timp sa-i spun doctorei cum sa-mi faca operatia.Cand m-am trezit era deja prea tarziu.Asta este la al doilea o sa fiu mai atenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:


Normal si usor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Normal, contractii direct la 5 min, in 3 ore am nascut, epiziotomie, criza hemoroizi dupa, a trecut REPEDE SI USOR! Tot normal voi naste, e o bucurie imensa....

Andreea & Gogo (DN 10.10.2004)
<http://www.andora.bravehost.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Normal cu epidurala cu intarziere de 2 saptamani si totusi cu sacul de apa intepat de ei, desi eram in contractii, cu colul deschis la 4.

Oana si Seb
(10.01.2005)
"Si maine mai este o zi..."


Mergi la inceput