Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Cezariana, cu anestezie rahi, si daca aveam vreun dubiu, mi-a trecut citind threadul asta.

Mi-am auzit copilul tipand pe masa de operatie, l-am sarutat imediat ce l-au sters si infasat, m-am ridicat din pat a doua zi, mergeam fara probleme cu el in brate in 4 zile, l-am (re)cunoscut iar in sensul biblic al cuvantului pe sotul meu la vreo 3 sapt dupa. acum, la 2 luni dupa, m-am refacut complet, nu am pb cu operatia si totul e chiar mult mai bine ca inainte.




Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Eu am nascut pe 26 mai 2010, un baiat de 3000 g,am nascut normal, foarte greu, un travaliu de 14 ore...n-as mai repeta niciodata experienta, mai ales ca Iustin era sa moara...Daca as mai naste as alege cezariana...a fost cea mai nasoala experienta din viata mea,organismul nu a raspuns la medicamente asa ca am nascut cu dilatatie 8...de fapt asistentele au nascut pt mine pt ca eu eram epuizata si nu mai faceam nimik....bebe a luat Apgar 7 la nastere si la 5 min a luat 8....nu faceti prostia sa alegeti nastere normala....



Pt. ca la tine a mers mai greu sfatuiesti femeile sa nu nasca natural?
Nu ai nascut cu dilatatie 8, ti-a fost dat colul peste cap si ai nascut ca orice alta femeie.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu, din fericire, am amintiri extraordinare din ziua nasterii. Am avut un travaliu de 13 ore, pana la dilatatia de 4-5 cm necesara anesteziei epidurale, a fost ok, dureros, dar nu sa mor de durere. Dupa anestezie eram ca o floricica. Totul a decurs perfect in ziua aceea si rezultatul a fost la fel de perfect! Asa ca eu sfatuiesc femeile ca, pe cat posibil, sa se foloseasca de inventia asta extraordinara care se numeste anestezie epidurala.

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Cezariana, cu anestezie rahi, si daca aveam vreun dubiu, mi-a trecut citind threadul asta.

Mi-am auzit copilul tipand pe masa de operatie, l-am sarutat imediat ce l-au sters si infasat, m-am ridicat din pat a doua zi, mergeam fara probleme cu el in brate in 4 zile, l-am (re)cunoscut iar in sensul biblic al cuvantului pe sotul meu la vreo 3 sapt dupa. acum, la 2 luni dupa, m-am refacut complet, nu am pb cu operatia si totul e chiar mult mai bine ca inainte.


Daca te referi la , nu a fost cam repede ? Eu stiam ca dupa cezariana (nu stiu daca si dupa nasterea naturala) ai interdictie minim 6 saptamani ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

well...oops?

suntem ok insa, cu totii.



Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Nastere naturala, am stat in fund la cateva ore,m-am miscat f bine.
La cateva ore dupa nastere bantuiam holurile spitalului.
Reintalnirea biblica a fost dupa 3 luni, fara probleme, dureri.
Poate ca ar fi fost si mai devreme daca as fi fost fizic, in stare, dar,avand in vedere ca al meu copil nu prea avea chef de somn, eram mai mult zombi, abia reuseam sa ma spal, numai de dragaleli nu-mi ardea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_deiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Eu am nascut pe 26 mai 2010, un baiat de 3000 g,am nascut normal, foarte greu, un travaliu de 14 ore...n-as mai repeta niciodata experienta, mai ales ca Iustin era sa moara...Daca as mai naste as alege cezariana...a fost cea mai nasoala experienta din viata mea,organismul nu a raspuns la medicamente asa ca am nascut cu dilatatie 8...de fapt asistentele au nascut pt mine pt ca eu eram epuizata si nu mai faceam nimik....bebe a luat Apgar 7 la nastere si la 5 min a luat 8....nu faceti prostia sa alegeti nastere normala....



Pt. ca la tine a mers mai greu sfatuiesti femeile sa nu nasca natural?
Nu ai nascut cu dilatatie 8, ti-a fost dat colul peste cap si ai nascut ca orice alta femeie.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Si eu am nascut la fel de greu. Nasterea naturala e cea mai indicata de toata lumea. Fiecare femeie e diferita, si nici nasterile nu seamana intre ele. Am vazut femei care s-au urcat pe masa, au tipat de 2 ori si gata. Asta este:) Eu sunt inca traumatizata de nastere, materninate etc. Aleg sa nu mai fac un copil, am deja 3 anestezii in coloana. Peste ani le simti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu conteaza, nu poti sfatui femeile sa nu nsaca natural doar pt. ca tu, X sau Y ati avut o nastere grea, asa cum nu poti sfatui pe cineva sa nu nasca prin cezariana pt. ca tie ti-a fost greu dupa.
Sunt niste decizii care nu se iau bazandu-te pe cum a nascut vecina sau cumnata, se iau dupa ce ai citit pro si contra (medical) la cele 2 moduri, si alegi cum vrei (la privat sau daca ai un dr care iti propune alternativa).


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka_loves spune:

Eu am nascut prin cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bine ai venit, Anka !

Eu am nascut de 3 ori natural, cu peridurala si fara aventuri.
(numai ca aveam 2 zile dupa tensiunea prea mica)


Mergi la inceput