Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadira spune:

Eu am nascut super usor pe prima fetita cu epidurala, la 3,5 kg(am fost felicitata de medic pentru ca m-am comporta exemplar) si infiorator de greu pe cea de a doua fiind pelviana (adica nu s-a intors)la 3,2 kg. Nu stiu ce as sfatui pe cele care au sarcina pelviana, dar de cate ori imi aduc aminte ma infior. Tin minte ca la nastere am urlat de durere atat de tare incat a lesinat una din garvidele aflate in travaliu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Am nascut prin operatie cezariana.A fost alegerea medicului care mi-a urmarit sarcina,pe ultima suta de metri.


Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Am nascut normal cu epidurala, de ambele dati. Prima data a fost mai bine, a prins perfect epidurala. A doua oara a prins greu, dar si dupa ce a prins in 5 minute m-am dilatat 5 cm si am si nascut.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene06 spune:

da se pare ca a cresut nr cezarienelor la cerere...desi am probleme cu inima am ales sa nasc normal.am primit injectii pt dilatare dar in rest totul a decurs ok.sunt foarte multe femei care cred ca a naste prin cezariana este mult mai convenabil dar nu stiu ce le asteapta...atunci cand am nascut am avut foarte multe mamici care alesesera sa nasca prin cezariana...si dupa nastere le-a fost foarte greu.e foarte greu sa vrei sa-ti ti puiul in brate si sa nu poti din cauza operatiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:

Cezariana, dar nu pentru ca mi-a fost teama de nasterea naturala ci pentru ca mi-a fost teama sa nu pateasca copilul ceva la nastere( forceps, circulara de cordon etc.).Oricum, a fost foarte bine.

POZE , www.onetruemedia.com/my_shared?z=2ea770fc03cbe39a34ff7d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Ioana, minunea mea...
M-am facut mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

natural fara nici un fel de anestezie si nu-mi pare rau. am avut un travaliu suportabil iar expulzia a fost un pic dureroasa dar destul de rapida.

cu ajutor de la Dumnezeu si optimism se poate!



GABRIELA de IRINA PAULA (02.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Cezariana si nu am avut nicio problema . Am umblat repede adica nu am zacut doua zile in pat, am tinut copilul repede in brate, operatia nu se vede ( dunga de la chiloti este mai mare) si intr-o saptamana eram acasa cu aspiratorul in mana. Cred ca fiecare nastere este unica asa cum fiecare femeie este unica. Pt unele mama nasterea naturala este usoara pt altele f grea. Am avut cu mine in salon o dna preoteasa care la 4 cm dilatatie s-a oprit si gata. chin, chin pana cand au decis cezariana ( copilu era marisor)Am intrebat-o acuma ca a trecut aproape prin ambele situatii cum le compara si ea a spus: travaliul pt ea a fost ca si cum cineva i-ar smulge vreo 5 maselute pe viu si cezariana inclusiv refacerea cam ca si o reparatie de carie. Vedeti ca sunt pareri impartite fiindca femeile sunt diferite. Mama a nascut trei copii si toti f.f. greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Am nascut prin cezariana.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=22" target="_blank">Votati-ma
IAR POZE
tiker
Mami de ursulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Cezariana! M-am trezit cu o hemoragie de toata frumusetea in dimineata zilei de 17 noiembrie 2007. Stiam ca am placenta praevia si ca oricum ajung la cezariana dar m-am speriat groaznic! In final a fost bine datorita doctoritei de nota 10 pe care am avut-o! la ora 11:50 m-am internat si la 12 fix am nascut un baietel perfect sanatos!



O mamica in al-!!!

Biby
Bogdan Alexandru - 17.11.2007

http://good-times.webshots.com/album/568225860ZOMkHE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Am ales varianta 1, adica natural, dar cu epidurala (cum se poate citi si la semnatura, la povestea nasterii).



abramburika nazdravana

Mergi la inceput