Cum ati nascut?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Mi s-au rupt membranele si au inceput contractiile in ziua in care faceam 40 de saptamani de sarcina (bebe punctual ).Am nascut vaginal, dupa travaliu de 19 ore si o perfuzie cu oxitocina, ca nu ma mai dilatam, o bebelusa de 3700 g si 52 cm.
Am avut si epiziotomie, totul a decurs normal.
Pe viitor tot calea naturala o voi alege, fara sa-mi para rau.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miura daniela spune:

salut.eu pa baiat l-am nascut in ,travaliul a fost crunt am crezut ca mor le-am injurat pe asistente bineinteles ca in romaneste,nu ma ajutat cu nimic injecti ceva absolut nimic,si dupa 19 ore de chin in sfirsit a venit ingerasul meu prin cezariana,prima oara nici nu l-am vazut bine parca eram drogata.iar pe fata am nascut-o in tara tot prin cezariana si a fost mult mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Baietelul-nascut normal, usor, fara dureri de cap. Pe Maria am ales s-o nasc cu cezariana, ca era in pozitie pelvina, lichid putin, am zis sa nu risc, medicul asa a fost si el de parere...Iar la Ioana n-am mai avut de ales, ca era tot in pelvina, iar uterul avea cicatrice, asa ca am facut iar cezariana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu am nascut normal, cu peridurala, pe care mi-au pus-o dupa vreo 2 ore de dureri suportabile. A durat cam 6 ore pana am nascut, dar atunci parca a trecut mai repede timpul! Tot asa voi proceda si la urmatorul bb, cand o fi sa fie!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Am nascut prin nastere vaginala cu anestezie peridurala. Daca ar fi a treia nastere tot asa as alege! Am nascut super usor de ambele dati, sau poate io ma asteptam la mai greu... cine stie?!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camel1976 spune:

Desi aveam ideea fixa de a naste cu cezariana ( de frica durerilor bineinteles), pe timpul sarcinii, medicul ginecolog nici nu a vrut sa auda de cezariana, numai natural..desi la fiecare ecograf se confirma ca va fi un bebe urias, iar temerile mele cresteau de la luna la luna. Am ajuns si la 40 de saptamini si 3 zile, iar bebe lenevea in burtica, m-au internat, mi-au dat doze de calciu (dublu, cred) fara sa apara vreun efect, nici dureri, nici dilatatie, nici nu s-au rupt membranele. A doua zi m-au dus in sala de nasteri, dar va spun, eu nu aveam chiar nici un semn ca ar trebui sa nasc. Abia dupa ce mi-au pus perfuzia cu restul medicamentelor, dupa vreo ora au inceput durerile. Lucrurile s-au precipitat si in doua ore am nascut natural un baiat de 4600g, 56 cm, scor Apgar 9/10. Fiind asa mare, cordonul ombilical nu a avut loc, asa ca avea dubla circulara de cordon (una din problemele care m-au obsedat, stiti cum se zice de ce te temi nu scapi), dar cum a iesit in viteza, fara blocaje "pe drum", nu au aparut probleme. Desi la inceput nu am vazut rostul nasterii provocate, poate a fost mai bine asa, caci daca aveam un travaliu prelungit si ma apuca noaptea, pina venea dr. poate apareau alte necazuri cu bebe. M-am refacut foarte repede si chiar de la inceput pina acum m-am ocupat exclusiv de bebe si m-am descurcat. Un ultim amanunt: fiind asa mare, a facut ravagii pe drumul spre lumina, iar ca sa ma poata coase au trebuit sa ma aneztezieze, pentru mine fiind mai mari si mai de nesuportat durerile din timpul zecilor de cusaturi, decit nasterea propriu-zisa.
Cum va fi a doua oara? Inca nu stiu! Oricum tot ce am citit 9 luni despre anestezie epidurala si alte tehnici de usurare a nasterii m-au ajutat doar sa-mi imbogatesc cultura generala, caci in orasul nostru la maternitate nu te intreaba nimeni de asa ceva! Pe timpul sarcinii se mirau "ca la urs" cind intrebam de diverse analize si ceream informatii cum "stiam eu ca e nevoie in timpul sarcinii "din cele citite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali_o spune:

Eu am adus-o pe lume pe "ingerasul" meu Ioana natural.Ma programasem la cezariana,dar fetita a venit pe lume mai repede,a vrut sa fie prima care sa-mi spuna "LA MULTI ANI MAMICO".Am nascut-o pe 26.01.2005,iar pe 30 este ziua mea.Am avut noroc,travaliul a fost destul de scurt 3-4 h,dificil,greu...dar a trecut.Am fost constienta tot timpul nasterii,mi-am vazut fetita,am sarutat-o cu multa iubire,am vazut chiar cum mi-a scos si placenta.....Sotul meu mi-a fost alaturi..si chiar de afara..de pe hol..a auzit primul tipat..al fetitei noastre...
A fost dureros,dar uiti imediat de toate....Cel mai frumos lucru, ce te implineste este sa aduci pe lume un ingeras....
As sfatui pe toate mamicile sa nasca cum vor ele...Fiecare nastere e diferita,fiecare femeie percepe altfel durerea...deci este alegerea voastra.
Nastere usoara viitoarelor maimici...si celorlalte crestere usoara sa va bucurati de copii vostri...si sa nu uitati ca viata e frumoasa!!
Mami Ali si bebelusa mea Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sevi spune:

eu am tinut toata sarcina cu tratament,deoarece fetita mea vroia sa iasa de la 6 luni iar cand a fost sa nasc ea nu vroia sa mai iasa.a fost greu,insa atunci cand am vazut-o am uitat tot chinul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adnana1979 spune:

Nastere normala (vaginala). La ora 16.30 mi s-a rupt apa , bantuiam prin oras cu sotul meu. Am ajuns la spital la 17.30 pe picioarele mele si am urcat singura trei etaje de s-au mirat si doctorii. Dureri nu am avut decat tarziu dupa ce mi-au facut injectii si mi-au bagat perfuzii. La 22.30 m-au apucat niste dureri si la 00.00 am nascut. Dar nu a fost rau deloc.
Am avut o sarcina usoara si o nastere la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

nasterea s-a declansat la 35 de sapt.,bebe cu prezentatie pelvina si circulara de cordon,verdict cezariana.si cat am promovat in timpul sarcinii nasterea naturala(vaginala)....daca ar mai fi o noua nastere acum mi-ar fi frica sa ma inham la o nastere naturala pe un uter cicatriceal...cel putin nu la noi in tara.
virginia si ioana alexia

Mergi la inceput