Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Prima nastere am avut-o naturala, normal cu injectie de dilatare rapida, nerupta, ci taiata frumos de medic intre contractii(am fost perfect de lucida cand s-a petrecut totul), asa incat in doua ore de cand am ajuns la spital cu dilatatie de 5-6cm am nascut fetitaFetita s-a angajat perfect ptr. o nastere naturala; de fapt medicul este cel care decide de la bun inceput cum vei naste, ci nici decum ca aleg eu nasterea naturala sau cezariana; aici ptr. a face cezariana medicul se consulta cu sotul si bineanteles cu viitoarea mamica, avand nevoie de semnatura sotului.La a doua nastere cum va fi vom mai vedea; momentan bebe se afla cu capul in jos;eu as prefera tot nasterea naturala, caci dupa prima m-am refacut fff. repede(la 5 ore dupa nastere m-am ridicat din pat sa-mi vad odorul, iar a doua zi coboram si urcam scarile de zor, de toata lumea s-a crucit)

roxana
http://photos.yahoo.com/arisalaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Toata sarcina am mers pe ideea nasterii naturale, fara epidurala (asa imi recomanda dr. mea).

In final s-a hotarat cezariana pt. ca bb nu vroia sa mai iasa din burtica si fusesem diagnosticata cu oligoamnios, adica mai aveam f. putin lichid amniotic.

Nu am regretat deloc, dimpotriva mi-am dorit sa se intervina si m-am refacut f.f. repede dupa operatie, fara sa zac cu dureri ingrozitoare.
Singurul dezavantaj (daca o fi din cauza asta): lapticul s-a instalat cu greutate.

Adriana - mamica lui Rares (13.02.2004)

Album Rares
Bebelusi ian.-febr. 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Prima nastere a fost naturala, cu un travaliu de peste 30 de ore, a durat foarte putin sa nu ajung la cezariana(mi se rupsese apa si a fost indusa artificial); a doua oara tot indusa si am ajuns la cezariana de urgenta. Daca ne vom hotari pentru bb 3 voi alege din start cezariana. Doua incercari mi-au ajuns, si n-a fost deloc usor.

narcisa x Patrick 29.06.2002 Vivien 27.01.2004
http://community.webshots.com/user/dohmann101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Nastere naturala
Explicatia: desi am fost adepta cezarienei inainte de a naste, nu am putut cu nici un chip sa-i conving pe medicii de aici sa-mi faca cezariana. Fetelor care vreti cezariana in Romania, nu se stie cat timp mai puteti opta. Simt ca in curand se va face o campanie pro nastere naturala & alaptat la san, ca si aici.
Vroiam cezariana ptr ca am avut probleme, operatie pe vagin si uter chiar inainte de a ramane gravida (malformatii si alte chestii naspa). Nici nu as fi visat sa nasc un copil la termen pe cale naturala.
Bebe insa a ales, exact in ziua DPN-ului s-a rupt apa si bebe era deja cu capul spre iesire (angajat). Nu am avut de ales. Nu am avut nici o contractie, asa ca m-au indus, si dintr-odata am avut dureri groaznice, iar inima lui bebe incetinea. Mi-au facut o interventie de urgentza: taietura (am avut 7 copci, deci taiata de sus pana jos si asta pe viu, ca anestezia nu apucase sa-si faca efectul) + ventuza.
VA spun cu toata sinceritatea ca dupa ce i-a iesit capul copilului m-am simtzit cea mai fericita femeie din lume. Stiam ca si corpul o sa iasa foarte curand. Cand i-am auzit glasciorul m-am topit, nici nu am mai simtzit nimik. Mi l-au dat imediat in bratze, asa murdarel, si am avut acel sentiment (pe care nu-l ai de multe ori in viatza) al implinirii si fericirii depline. Nu stiu daca as fi simtzit la fel dupa o cezariana.
M-am refacut extrem de repede, am nascut la 4 pm si a doua zi dimineatza am iesit cu bebe in bratze pe usa maternitatii.
Imediat dupa nastere as fi putut sa jur ca nu mai vreau sa nasc, akum imi doresc o surioara ptr bebelul meu scump.

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Aleg nasterea normala: refacere mai rapida si mai putine complicatii dupa nastere.

Magda si bb Alex puisor

http://community.webshots.com/user/edyalex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

nastere naturala, daca nu sunt probleme, pentru ca sunt o curajoasa!!!

am nascut natural bebele unic, dar regret ca nu am ascultat doctorul sa fac cezariana. Bebele era mare, a facut un efort fff mare sa ajunga afara. bebele a fost epuizat dupa nastere, a facut si o circulara de cordon, dar eu desteapta-inconstienta ii spuneam doctorului ca nu,nu, nu vreau cezariana...Probabil am fost teribilista, acum m-am maturizat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

Daca ar fi sa aleg, as opta pentru nasterea naturala... dar sortii au vrut altfel. O operatie de rinichi ma recomanda pentru cezariana, si daca asa este mai bine pentru BB si pentru mine - m-am consolat cu ideea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

Cezariana - am avut un travaliu greu, si mi s-a parut mult mai usoara operatia chiar si cu revenirea de dupa.

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Am ales cezariana, pt. ca mi-a fost frica. Acum suntem bine, m-am refacut destul de repede si nu regret alegerea facuta.

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Eu am nascut prin cezariana.
De la inceput mi-am dorit asta, dar nu am putut sa-l conving pe medic, asa ca stabilisem ca o sa nasc normal, cu peridurala. Dar bebe,Stefan,nu a vrut sa vina,asa ca a intervenit cezariana de urgenta.
Nu regret deloc ca s-a intamplat asa, cu atat mai mult, cu cat anestezia a fost cu peridurala si am stiut tot ce se petrece in jurul meu. Mi-am revenit foarte repede: dupa 4 zile am ajuns acasa, iar la o saptamana nu mai aveam nimic.
Motivele pe care le-am avut sa-mi doresc cezariana nu pot sa vi le expun deoarece sunt mult prea personale. Scuze.
mariana tache.

Mergi la inceput