Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Inca nu am fost pusa in situatia de a alege (sper sa fiu in urmatorul an!) dar.. acum daca ma intrebati as alege nasterea prin cezariana! De ce? Pentru ca imi este groaza de durerile acelea ale nasterii despre care am auzit de la numeroase persoane! Dar.. pana la urma ma voi decide impreuna cu doctorul meu! Sper sa am noroc de un medic bun care sa puna pe primul loc sanatatea pacientei si abia apoi buzunarul lui!

Kisss

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

http://photos.yahoo.com/bibyroxx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

cand va fi sa fie, cu siguranta ca as alege nasterea prin cezariana. si eu am fost nascuta prin cezariana si sunt perfect sanatoasa, iar mama mea imi povestea ca s-a refacut repede si frumos. m-a alaptat pana la 11 luni si in maternitate imi povestea ca avea atata lapte incat se mulgea si dadea si altor mamici pt copiii lor. adevarul este ca mi-e teama de nasterea naturala, si aici vorbesc atat de durere, dar si de complicatii, eu avand bazinul destul de stramt. poate ca sunt eu fricoasa sau poate ca asa am crescut, pe langa femei care au nascut fara nici o problema cu cezariana. prietena mea a nascut in germania, in februarie, si a avut travaliu 23 de ore. apoi a nascut natural.sunteti de admirat toate cele care puteti trece prin asa ceva. sunteti brave! mie mi-e teama ca as intra in panica, in criza de astm si as face mai rau. in plus, de felul meu aleg solutiile mai usoare atunci cand exista alternative.

"Trebuie sa traim si sa cream. Sa traim pana la lacrimi." (A.Camus)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

cezariana ,de ce pentru ca asa mi s-a recomandat de catre medic, am tinut cont de parerea lui si a fost foarte bine .
eu de fel sunt fricoasa ,eram cu moralul la pamant asa ca ....medicul a considerat ca e cel mai bine sa recurgem la cezariana .

ramona si patricia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Dupa doua nasteri grele aleg cu toata convingerea cezariana .

Lidia ,Tiara si David D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

normala cu epidurala.

Carmen si bb Maya Alexia
http://www.community.webshots.com/user/carmenmaya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

eu am nascut normal,nu sa pus problema de a alege.
am nascut destul de´´usor´´,am avut dureri de la 10 dimineatza si abia la 10.32noaptea am nascut!
dc ar fi sa aleg tot nastere normala as vrea....cred ca mai bine dc se poate safacem cum ne zice mama natura:natural!

bafta info,cum o fi cum nu o fi sa ai parte de bb foarte sanatos,tu la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RELY27 spune:

CEZARIANA fara discutie.Oricum dupa ce am nascut prima data cu cezariana si a adoua tot asa se va face.DE CE CEZARIANA? Pt ca am avut o nastere f grea, dupa 13 ore epuizante cu contractii la 3 minute am ajuns dimineata tot la cutit... si atunci de ce a meritat sa ma chinui? In plus daca nu interveneau chirurgical medicii am fi pierdut copilul care credeti-ma se incapatana sa mai vina.Oricum avand in vedere ca am vazut sau mai bine zis simtit durerile pentru ambele nasterii mi s-a parut mult mai usoara cezariana.Dupa cezariana nu poti sa te ridici din pat o zi, dar apoi iti revii usor.Parerea mea umila.
rely.

RELY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Am vrut nastere naturala ,desi am dioptrii cam mari ,fiindca ma tem pana si de ideea de operatie.Oricum,am nascut cu dr.Suciu Nicolae,care este pentru nastere naturala.Am nascut usor,dar m-am refacut mai greu.Ma gandesc si ca e mai bine sa nasti natural,fiindca ,Doamne fereste! se intampla ceva cu copilul ,nu trebuie sa astepti 2 ani ca sa faci altul.Dar fiecare isi are propriile temeri... Irina si bb Ilinca"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Eu am avut doua nasteri naturale , amindoua au fost grele insa le-am suportat destul de bine.In una din ele durerile au inceput la 9.00 dimineata si am nascut a doua zi la 6.35 dimineata.Doua lesinuri si alte multe intimplari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dena spune:

Eu optez pt nasterea vaginala cu epidurala. Ramane de vazut daca si bebe va avea aceeasi optiune.
Initial as fi vrut cezariana, desi imi e tare teama de operatie (dupa operatia de apendicita eu m-am refacut tare greu, e singurul meu termen de comparatie)... dar la lectiile de nastere mi-am dat seama exact ce mi s-ar potrivi mai bine.
Nasteri usoare pt viitoarele mamici!

Denisa si bebica din burtica - 32 sapt.
"Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi

Mergi la inceput