Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Subscriu la ceea ce a spus Adela! Si nu numai pentru ca merit, ci pentru ca AM DREPTUL SI POSIBILITATEA DE A ALEGE! Eu am ales sa nasc prin cezariana, cu anestezie rahi+epidurala asa ca am fost treaza aproape tot timpul.
Consider ca fiecare femeie isi cunoaste limitele suportabilitatii, stie cat poate duce vorba aceea, si poate sa ia singurica hotararea in consecintza. Isi asuma durerile de "n" ore (cine poate sti cate?!?!?!) ale unui travaliu corespunzator nasterii naturale sau isi asuma durerile de dupa operatie ale unei cezariene. Daca este sa luam pe numar de ore, este adevarat ca la o nastere naturala te doare mai putine ore, dar ce intensitate este in orele alea....nici nu vreau sa ma gandesc! La cezariana poti simti durere in prima zi, dar dupa aceea simti o jena si ti-e un pic teama ca-ti "fuge" burta . Pe mine m-au speriat mereu incertitudinile, teama de necunoscut, asa ca nu am putut sa fiu in stare sa aleg varianta nasterii naturale caci nu stiam ce ma asteapta, cate ore de chin. Ma bazam pe faptul ca mama avusese cu mine un travaliu luuuung de 13 ore, eu seman cu ea in general la problemele femeiesti, asa ca am zis sa nu risc.In plus, toate ecografiile din ultimul trimestru de sarcina imi spuneau ca bb e marisor si mai era un feeling, stiam ca e mai bine asa... Mai e si varsta aveam 34 si ceva la data aceea. Dar nu e cazul tau Infofun
Eu l-am ridicat in bratze pe bebe la 10 ore dupa operatie si am stat cu el in camera, asa ca a trebuit imediat sa-mi intru in atributiunile de mamica. Mult mai grea mi s-a parut lipsa somnului, decat durerea operatiei. A treia zi am plecat acasa.A! Si avusesem dreptate, pina la urma m-am felicitat ca am ales cezariana: bebe a avut 4,200 kg si 53 cm la nastere si este un capatzanos, cred ca ma facea

Oricum ti-ai alege sa nasti, gandeste-te ca nimeni nu te va judeca in functie de cum ai nascut si nu vei fi o mama mai buna sau mai putin buna, indiferent de metoda aleasa! In fond, pentru copiii nostri, indiferent de cum i-am adus pe lume, toate suntem MAMA...

danat si bb Radu Stefan

http://community.webshots.com/user/danateu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Si eu am nascut natural, nu am ales, mi s-a parut normal. Nu mi-a trecut prin cap nici o clipa sa nasc prin cezariana. In plus, aici nu prea ai de ales. Oricum, a fost o nastere usoara.....abia astept sa o fac din nou. Mi-a placut la nebunie, desi dureri am avut, nu am avut anestezie, dar a fost o experienta unica. Am nascut la ora 14.40, iar la 17, cand au terminat cu mine si cu bebe si au plecat toti vizitatorii, am fost sa fac dus. Si nu a fost deloc greu.

Nu as alege sa nasc prin cezariana, atata timp cat nu sunt probleme. Si asta mai ales pt ca cezariana implica maxim 2 copii..iar eu vreau sa pot oricand sa mai am. Nu zic ca vreau 10, dar oricum, nu vreau sa mi se impuna.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Un vot pentru CEZARIANA.
Pe bb Kenta l-am naskut natural,a durat vro 14 ore si a durut mai
mult decat am crezut.Fara anestezice,fara nimik.Pe bb 2(cand o sa vina) o sa-l nasc cu cezariana.
Sa nu ne gandim doar la durerea mamei,ci si la riscurile pentru bebe.
Eu cred ca bebe risca mult mai mult la o nastere normala,unde daca ceva nu merge bine,Doamne fereste ce se poate intampla.

Samurai-lady si bb Ken

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady

http://community.webshots.com/album/131524971hYaAPU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Si eu am nascut natural, cu durerile de rigoare si toate cele, naturale si ele, nu? Am coborat singura de pe masa, am mers singura in salon si-spre disperarea doctorului-am facut un dus la doua ore dupa nastere (cand am ramas singura)! Cred cu tarie ca cezariana este o solutie de rezerva pentru o nastere care nu poate avea loc pe cale naturala! Durerile post-operatorii sunt cel putin mai lungi ca perioada, ca intensitate nu poate aprecia decat o femeie care a trecut atat printr-o nastere naturala cat si printr-o operatie. Si-apoi...fiecare organism trece in mod diferit prin situatii similare. Cezariana, in afara neajunsurilor imediate, lasa in urma o taietura pe uter care oricand poate deveni fibromatoasa...In orice caz, optiunea este a fiecareia dintre noi si oricare ar fi ea, fie sa se termine totul cu bine!

Laura, mama lui Catamic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariagi spune:

nascut normal in 2000.internata de o saptamana in spital,bebe Cosmin nu vroia cu nici un chip sa iasa.s-a pus la un moment data problema sa nasc prin cezariana,daca se ivesc complicatii.intr-un final fericit am nascut la 41 de saptamani si jumatate,rupt membranele dimineata de catre doctor,calciu injectabil,nascut normal- am intrat in sala la 12:50 si am nascut la 17:50.a meritat tot efortul!si in aceea seara ma plimbam pe holuri cu vizitatorii.

Maria & Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wellness spune:

Nastere naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Voi deschide un sondaj pe aceasta tema, va invit sa participati.
Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Nastere naturala, pe cat posibil fara anestezie.Cezariana, doar daca viata copilului ar fi in pericol.
Ramona15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu am ales naturala, dar daca mai fac un bebe, cezariana fara sa clipesc. consider ca e mai bine pentru copil, David a avut cordonul in jurul gatului, lucru care nu s-a vazut la echo, si care i-a pus viata in primejdie, si fractura de clavicula...iar eu ditamai cusatura si o hemoragie de toata frumusetea!!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Natural.
De ce?
Pentru ca asa e normal, din 2 mari motive cu colaterale:
1.Copilul nu este supus stress-ului unei operatii, copilul iese natural, oasele bazinului mamei sunt special facute sa-i preseze plamanii ca sa elimine lichidul amniotic, mama ii transmite prin sange hormoni si enzime pentru a-l pregati pentru viata terestra, nu bagi in el medicamente si anestezice, etc.
2. Mamica se reface mai repede, ii da laptele mai repede, nu are o taietura urata pe burta, uterul e OK si se retrage mai repede, cand iti vezi copilul (este f.important sa il vezi imediat si sa intri in contact cu el imediat) se secreta hormonul fericirii care-ti prelungeste viata,
legatura mama-bebe este mai puternica (tine de mirositul reciproc in prima jumatate de ora dupa nastere-ca doar suntem mamifere)
Sunt alte mii de motive pro nastere naturala, cel mai important tine de stress-ul copilului, bebelusul nascut natural paseste in viata cu dreptul, asa ca eu cred ca cele pro-cezariana ar trebui sa se gandeasca intai la copil....

Asa ca fetelor care ati ales cezariana pentru ca meritati, v-ati gandit, copilul merita?

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput