Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Primul copil l-am nascut natural.
A fost o nastere usoara, eram cam adormita ca imi facusera un mialgin, nici nu stiu cand am nascut, practic dar stiu ca m-a durut rau atunci cand se apropia momentul nasterii, contractiile au fost dureroase...

A doua nastere a fost prin cezariana, bebe nu s-a intors, doctorul nici nu s-a gandit o secunda macar sa incerc nastere naturala desi prin alte tari se mai practica.

Concluzie...e mai bine natural! insa daca sunt probleme....


_

Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

PRIN CEZARIANA DIN MOTIVE MEDICALE, INSA CREDC CA MI-AR FI FOST F FRICA NATURAL.
Scz caps-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


am nascut natural (relativ usor) iar la a doua nastere voi opta la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Amandoua.

Prima a fost nastere chirurgica, iar a doua nastere naturala (i.e. fara epidurala, fara oxitocina sintetica, fara ruperea membranelor, fara forceps, ventuza etc etc).

Sunt ceea ce se cheama un VBAC (vaginal birth after cesarean).

Mi se pare foarte trist ca in Ro se poate face cezariana electiva (alegerea mamei sau a medicului) si nu reusesc sa inteleg femeile care spun ca au preferat cezariana caci le era frica de durere.

Recomand o carte foarte utila, Michel Odent, The cesarean, ori oricare alta de acelasi autor.

Medicul asta spunea: Inainte de a schimba lumea, ar trebui sa schimbam forma de a naste, referindu-se la chirurgizarea unei trairi atat de intime cum e nasterea, fenomen ce are loc la scara masificata in tari ca Brazilia, Ro, multe altele din America Latina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Eu sunt adepta nasterii naturale , dar din cate am vorbit cu Doctorita mea , se pare ca din cauza asezarii uneia din printzese in pozitie transversa , voi naste prin cezariana . Doamne ajuta .

Karina 29+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dflory spune:

eu am ales nasterea normala fara nimic(adica fara epidurala)dar dupa 4 ore si jumatate ma bagat la cezariana ca erau probleme,dar totul a fost bine pt. amandoi dupaia
de a doua zi eu ma plimbam pe hol,miam revenit repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

nastere naturala, asa am si nascut iar la al doilea sa dea D-zeu sa nu am complicatii si sa pot naste la fel

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Dupa un travaliu si incapatanare de vreo 8 -9 ore in care nu m-am dilatat decat vreo 2-3 cm, am ales sa nasc prin cezariana!
Si, Doamne, ce bine am ales! A fost numai mana divina ca avea cordonul infasurat strasnic dupa gat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

sunt ptr nasterea naturala ,asa am si nascut baietelul meu numai ca bebe nu a respirat si am avut probleme care au lasat urmari,in rest nu a fost un travaliu asa lung,aproximativ 6 ore,nu a fost f dureros,nici macar nu am avut dilatatie maxima,am nascut cu dilatatie 7-8 si nici nu a fost nevoie sa imi faca epiziotomie{nu m-a taiat},iar nasterea a fost provocata la 39 de saptamani fiindca asa a hotarat medicul nu ptr ca as fi avut probleme,iar sarcina a fost una super usoara cu toate analizele posibile ,urmarita de medicul ginecolog in fiecare luna,numai ca s-a produs si inevitabilul si copilul a avut de suferit,dar daca ar fi ,as mai naste tot natural,desi poate ca daca mi-ar fi facut cezariana nu s-ar fi intamplat asta cu bebe .

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

cezariana :) usor, fara complicatii, revenire rapida...fiecare cu puterea ei.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput