Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu am vrut cezariana.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NADYA spune:

As alege NATURALA...pentru ca ceea ce simti prin nastere naturala nu vei simtii prin nastere cezariana. Cezariana fac numai daca imi fa fii recomandata in caz de probleme sau mai stiu eu ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

quote:
Originally posted by NADYA

As alege NATURALA...pentru ca ceea ce simti prin nastere naturala nu vei simtii prin nastere cezariana.



ce nu simti maica? durerile? nu le simtzi la cezariana ...ce-i drept... altceva ce nu mai simtzi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Intr-adevar, si eu cred ca depinde de la caz la caz. Eu am nascut normal acum un an si sapte luni si intentionez sa fac la fel si peste inca vreo 3 luni, asta daca bineinteles totul va fi OK. Prima data a fost destul de bine, nu am avut dureri imposibile, copilul a fost foarte bine si am putut sa am grija de el foarte repede.Dar, repet, situatiile difera de la caz la caz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crykett spune:

depinde de la caz la caz eu am nascut de doua ori natural fara mari probleme

cristina de Antonio 20-11-2006 Andrei 31-08-2004 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Eu am nascut prin cezariana pentru ca am avut placenta previa.




O primavara fumoasa tuturor!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cezariana, fara nici un regret, si cu hotararea ca data urmatoare tot asa sa nasc.

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Cezariana !
Am nascut primul copil prin cezariana, mi-a fost foarte usor dupa si m-am refacut foarte repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

Natural.
De ce?
Pentru ca asa e normal, din 2 mari motive cu colaterale:
1.Copilul nu este supus stress-ului unei operatii, copilul iese natural, oasele bazinului mamei sunt special facute sa-i preseze plamanii ca sa elimine lichidul amniotic, mama ii transmite prin sange hormoni si enzime pentru a-l pregati pentru viata terestra, nu bagi in el medicamente si anestezice, etc.
2. Mamica se reface mai repede, ii da laptele mai repede, nu are o taietura urata pe burta, uterul e OK si se retrage mai repede, cand iti vezi copilul (este f.important sa il vezi imediat si sa intri in contact cu el imediat) se secreta hormonul fericirii care-ti prelungeste viata,
legatura mama-bebe este mai puternica (tine de mirositul reciproc in prima jumatate de ora dupa nastere-ca doar suntem mamifere)
Sunt alte mii de motive pro nastere naturala, cel mai important tine de stress-ul copilului, bebelusul nascut natural paseste in viata cu dreptul, asa ca eu cred ca cele pro-cezariana ar trebui sa se gandeasca intai la copil....

Asa ca fetelor care ati ales cezariana pentru ca meritati, v-ati gandit, copilul merita?

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================



Am citit doar primele 2-3 pagini si nu m-am putut opri sa nu raspund la mesajul asta ...

Fara a vrea sa creez vreo polemica, nu asta e intentia mea, am sa comentez strict cateva puncte, cu scuzele de rigoare, daca au mai fost comentate:

1. Taietura de pe burta a fost ultimul lucru la care m-am gandit cand am ALES sa fac cezariana; nici prin cap nu mi-a trecut sa ma gandesc la motive estetice in momentul nasterii; oricum totul era varza, vergeturi la greu pe burta si pe sani, sanii lasati si in timpul sarcinii, dar mai ales dupa ... Daca ma loveam de considerente estetice n-as mai fi alaptat, nu ? Oricum, la nici un an de la operatie, taietura este aproape invizibila, numai sa o cauti cu lupa ...

2. Nu stiu ce hormon de fericire am secretat cand am vazut bb-le, pt ca desi eram anesteziata rahi, tot aveam niste senzatii de imi doream sa se termine cat mai repede totul ! nici vorba de senzatii de beatitudine ! Copilul l-am vazut imediat, am auzit si primul tipat si l-am alaptat in 3 ore de la nastere, ca si mamele care nasc normal.

3. Legatura mama-copil nu cred ca se stabileste in primele cateva ore, ci intr-o viata de om ! Ar fi ca si cand ai spune ca mamele cu copii adoptati nu beneficiaza de o astfel de legatura ! Mi se pare cam simplist sa reduci totul la miros ...

4. Am ales cezariana pt ca o merit eu, dar si copilul ! Nu merita sa riste sa se sufoce cu cordonul in jurul gatului in timp ce niste asistente indiferente te trateaza cu fundul ! Poate in alta tara, unde as fi avut siguranta ca personalul medical isi face datoria si supravegheaza nasterea de la cap la coada, m-as fi incumetat sa nasc natural, dar in Romania, unde sunt atatea cazuri de indiferenta crasa si incompetenta in maternitati, mi se pare ca m-as fi supus, pe mine si pe copil, unor riscuri inacceptabile !



Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

F bine spus bogdanai.
Desi nu am nascut niciodata prin cezariana iti dau dreptate.

Robert s-a nascut natural fara epidurala - o nastere pe care as vrea sa o uit.
Anastasia s-a nascut tot natural cu epidurala - o nastere de care imi aduc aminte cu placere toata viata.

Poate ca sunt eu mai insensibila, dar imediat dupa nastere eu nu am simtit decat o mare usurare, nici vorba de o stare de beatitudine, descrisa in carti.
Cu toate ca am nascut natural, laptele mi-a venit a treia zi dupa nastere, la ambele nasteri. Asa ca mitul cum ca daca nasti natural, vine mai repede laptele, la mine s-a destramat.
Pentru ca copii mei au stat prea mult pe canal, pana la expulzie, au primit note apgar 8 si 9. Nu au respirat singuri, decat dupa ce li s-a administrat oxigenul de rigoare si dupa ce i-au curatat cu tubul de secretii. Multumesc lui Dzeu ca au respirat.
Cat priveste refacerea dupa o nastere naturala, la mine a durat 2 luni. Chinuri zilnice: nu puteam sa stau in fund dupa prima nastere, usturimi, dureri, creme de 10 ori pe zi. Si toate astea adunate cu alaptatul, m-au facut sa imi pierd laptele dupa o luna.

Asadar totul tine de organism.
La mine nasterea naturala nu a fost o fericire.
Copii mei in schimb da.

Paste Fericit!
Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput