Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns peti spune:

quote:
Originally posted by mildi

As alege la orice ora nastere normala. Am si nascut normal primul meu copil in 4 ore de travaliu. E si mult mai sanatos si pentru mama si pentru copil.
Ildi si Daria



Subscriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

quote:
Originally posted by Dandush
Dupa o nastere naturala ai dureri cateva zile dar dupa o cezariana, pot sa spun ca toata viata.(ex. la schimbarea vremii).
Le compatimesc pe mamele care trec prin cezariana ; nu pot sa se bucure la fel de mult ca cele care nasc normal ,de primul zambet sau primul planset al bebicului.




fals!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

din foarte mare frica nu as alege niciodata naturala....am stat cu sora mea la maternitate cand a nascut natural si am zis ca nu voi trece niciodata prin asa ceva a trebuit sa o taie...s-a refacut relativ repede dar...cunosc multe persoane cu cezariene si nu au nimic nu le doare taietura la schimbarea vremii sau ce se mai zicea pe aici

Nushulica si finutza Ingrid(11.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

quote:
Originally posted by celsi
...pt ca daca faceam cezariana nu mai traiam clipele fericite de la nastere...


Uite io p-asta nu pot s-o pricep!Adica cum nu traiesti clipele fericite?Eu am doua cezariene la activ (nu la cerere,e drept!) si de fiecare data am fost perfect constienta (ba la a doua eram atat de fericita,ca ma ruga dr.sa ma opresc din ras ca misc masa si nu-si poate face treaba),mi-am tinut bebelusu-n brate de cum a vazut lumina zilei,mi l-au adus la alaptat imediat,de a doua zi l-am avut cu mine-n salon zi si noapte si-n a 3-a am plecat acasa.Dureri au fost,ca la orice interventie chirurgicala majora,nu stiu daca mai mari sau mai mici decat la nastere naturala dar suportabile,insa asta nu m-a impiedicat sa ma misc,sa ma bucur si sa am grija de copilul meu.
Cred c-ar fi timpul sa ne dam seama ca ambele variante au avantaje si dezavantaje si sa nu ne mai lansam in afirmatii nefondate despre situatii neexperimentate!

PS Ar trebui sa simt ceva special la schimbarile de temperatura??sau alea de presiune atmosferica?cre'ca am un defect,dom'le!uitara astia sa-mi monteze barometru'



www.danasoft.com/sig/airise.jpg" target="_blank">Irina,veve & croko
poze1,2,3,4,5,www.dotphoto.com/go.asp?l=airise&p=veve" target="_blank">6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

quote:
Originally posted by comanmilena

mie imi era foarte frica sa nasc normal si iata ca am ajuns sa fac cezariana ptr ca copilul nu se intorsese cu capul in jos. nu imi pare rau acum daca as da timpul inapoi as alege cezariana.




si eu la fel... tot cezariana as alege daca as da timpul inapoi...

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100
si
NOUTATI 2006
http://community.webshots.com/album/547409738gamZWG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaana spune:

Am si eu o intrebare. De ce la sarcinile obtinute prin fiv si nu numai se face cezariana sub motivul de 'copil pretios'. Da ce al meu nu e pretios, adica lasa daca nu-i sa fie acum mai pot sa fac unul? Asta mie imi dovedeste ca pentru copil cea mai sigura nastere este cezariana. Pentru fiecare mama copilul ei e pretios si admir pe cele care au luat decizia de a naste prin cezariana.
Eu am nascut natural, fara epidurala, copilul a avut probleme cu care a luptati in primii 2 ani de viata, probleme ce ar fi fost evitate la nasterea prin cezariana.
Felicit pe cele care aleg sa nasca natural, nu avem drepul sa judecam deciziile altora.

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmona spune:

Eu le-am facut pe amandoua! Prima natural, travaliu 10 ore din care contractii dureroase 2 ore. A doua cezariana, eram mai "batrana", copilul pozitionat cam aiurea, si inca ceva probleme, in fine, eu vroiam tot natural, a iesit asa.

Comparatie: copilul a iesit repede la cezariana, s-a cam inecat cu lichid amniotic (la natuala inteleg ca nu se intampla) dar medicii erau acolo, si a fost OK. La scoatere s-a vazut ca avea si o circulara, dar s-au mai vazut si nasteri naturale cu succes cu circulara. Eu: am aflat a doua zi dupa o noapte de dureri ca mamicile la a doua nastere au contractiile uterine mai puternice, asa ca pt. mine a fost o noapte de dureri continue (noroc cu calmantele) nu ca la travaliu unde contractiile tin minte ca te apuca, dar te mai si lasa sa rasufli. Si dupa aceea, grija pt. operatie, mai greu cu ridicatul din pat, a trebuit sa am ajutor acasa vreo saptamana ca nu ma descurcam. La naturala am fost activa imediat.

In fine, a fost experienta mea, erau fete care s-au chinuit f mult la naturala si tot la operatie au ajuns, si mamici cu cezariana care nu aveau asa dureri dupa. Cred ca deciziile sunt in functie de particularitatile fiecarui caz, in final bebe sa fie sanatos, dar si mama lui ca sa-l poata creste, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_78 spune:

Fetita mea a fost mai lenesa si nu a vrut sa iasa decat la o saptamana dupa termen.. am vrut sa nasc normal dar dupa 12 de ore de contractii si dilatare de 3 cm am decis sa fac cezariana. Am discutat si cu medicul meu aceasta decizie, care din fericire pt. mine a fost cea mai buna decizie pt. ca dupa operatie am aflat ca orcium nu as-i fi putut sa nastc normal din cauza unor complicatii. Durerile de dupa operatie se compenseaza si ajungi sa nu le mai simti in momentul in care iti vezi copilasul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

cezariana, fara doar si poate, pentru ca e dreptul meu de a alege, si pentru ca nu suport nici un fel de durere, nici chiar in acest caz...

Deea si bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Eu am ales nasterea naturala, dar dupa 18 ore de travaliu din cauza ca fata mea era tare capoasa si nu vroia sa se nasca natural, chiar daca aveam dilatare suficienta : am ajuns la cezariana.
Eu dupa cezariana m-am ridicat a doua zi din pat si m-am ocupat de fata mea: schimbat , alaptat, facut baita. In a doua zi mi-a spus ca pot sa fac si dus. Ceea ce am si facut. Aveam un pansament invizibil.

La a doua nastere oscilez daca sa mai incerc natural sau sa fac cezariana.

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput