Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Eu voi naste prin cezariana. De ce? De frica durerilor. Toata viata am fost prin spitale cu crize renale, eliminat de pietre "natural", macar acum sa nu sufar, cand am numai motive sa fiu fericita.
Asa ca..fiecare cu decizia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumuklii spune:

Am ales cezariana si ma felicit pentru asta fiindca m-am scutit de durerile chinuitoare ale unui travaliu de cine stie cate ore( io fiind la prima nastere). Recuperarea a fost foarte usoara, contrar vorbelor din popor si chiar mi-am vazut Puiutul la o ora dupa ce am nascut.
Daca voi mai face un copil, voi alege cu siguranta aceeasi metoda.
Cu drag, Luminita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jany spune:

si eu tot prin cezariana dar la mine nu a fost la alegere a fost de urgenta cu toate ca eu vroiam natural dar asta a fost sa fie bine ca suntem sanatoase amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonica spune:

Excluzand cazurile in care practica medicala o impune aleg si recomand tuturor :NASTEREA NATURALA.

Este de neconceput din cauza fricii sa alegi cezariana.

Cineva foarte drag mie mi-a spus cu cateva saptamani inainte de a naste: Esti constienta ca in timpul travaliului copilul sufera ca sa vada lumina zilei.Sufera sa iasa si sa treaca prin acest tunel care este corpul tau si sa ajunga in bratele tale?

OK, si tu suferi, si pe tine te doare, poate mai mult decat pe el.(de fapt nu mai mult, doar tu constientizezi durerea!!)

Dar o cezariana ii va face mai mult rau lui decat bine tie. Vrei pentru o clipa sa te scutesti inutil dpdv medical de aceasta durere doar pt ca asa ti se pare tie ca este bine sau vrei sa fii alaturi la bine si la greu de copilul tau inca din prima clipa a nasterii?

Puneti-va aceasta intrebare ori de cate ori aveti ocazia si veti gasi singure raspunsul !!

[url=http://www.baby-gaga.com/][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



As alege cu siguranta nasterea normala mai ales ca acum exista si epidurala.
Motivul: te recuperezi mult mai bine si mai repede dupa nastere.

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Cezariana!!! Pentru ca mi-e frica de epiziotomie (care reprezinta pentru mine ceva muuuult mai crud si urat decat o taietura pe burta!!!).

nunta mea

Maria si Razvan Mihai in burtica (29 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:


Aici fetele lauda de zor epiziotomia!


http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=55999



Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Cezariana am facut cu anestezie totala (din anumite probleme de sanatate si din comoditate si de frica de durere)....si-mi pare tare rau ca nu eram treeazasa-mi vad fetita in primele clipe de viata. Am vazut-o a doua zi....si era asa de frumoasa....


Pupici
... ingerasa mea creata aici SI aici din trecut.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Eu mi-am dorit natural, dar am nascut prin cezariana (anestezie totala) ca asa a vrut bb (mare si gras si neintors). Si eu am oarecare regret ca nu l-am auzit live prima data, dar noroc cu tehinca moderna ca ii pot auzi primul tipat de cate ori vreau . Si zau ca mi-as fi dorit sa am si eu macar o contractie, sa simt ca nasc... Si cezariana doare tare, la mom respectiv mi s-a parut cumplit, dar acum deja am uitat.... Pe puiut l-am vazut cam la jumatate de h dupa ce m-am trezit si l-am alaptat a doua zi (colostrul).

Treaba cu cicatricea mica tine de "materialul clientului". A mea e cheloida, adica s-a facut deja cat un siret de pantof si am sanse mari sa se lateasca (si nu creste par pe ea ), dar oricum nu umblu dezbracata sa se vada ....


Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ifa spune:

Am avut de ales si am nascut normal si as face-o dinou.A fost o experienta extraordinara nu se poate compara cu nimic altceva pe lumea asta.As recomanda asta oricarei femei care poate alege.Nu cred ca este prea frumos sa-ti poti tine copilul in brate dupa cateva ore cand iti revi din anestezie.Cred ca medici recomanda prea usor cezariana.In ultimul timp parca ar fi o moda.

Mergi la inceput