Nastere normala sau cezariana?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Eu am ales nasterea normala de ambele dat, dar cred ca a doua oara ar fi trebuit sa-mi faca cezariana. Bebe a fost mare (4500g) nu cobora, a durat 20 ore, pana la urma l-au scos cu ventuza, care are si ea riscuri.
Daca, prin absurd, as mai avea un copil, as alege cezariana (doar daca n-o fi vreun pisoi pana in 3 kg).

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda2000 spune:

daca nu vor fi motive medicale , optez pt nastere naturala .
Oricum am uterul usor retrovers , si-mi va fi mai greu natural dar daca doctorita imi va recomanda calea naturala , merg pe mana ei .Si vreau si 2-3 copii .
mirinda(15 +)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Eu am dorit nastere naturala, inimioara lui bebe a decis cezariana.

mami de Aschiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory_k spune:

La mine n-a fost cazul de cezariana si-am nascut normal si fara nici un fel de complicatii! A durat 10 ore dar,a meritat!Daca ar fi sa mai nasc o data tot normal as vrea. Lory_kluiALIN CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

nastere normala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Pe Alexa am nascut-o normal desi sunt bolnava de inima , am bronsita astmatiforma inca de la nastere si probleme cu ochii ( abstigmatism ) si daca nu ar fi nici o problema medicala as alege sa il nasc si pe urmatorul copil tot in mod normal .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Nu cred ca se poate inlocui cu nimic,acele clipe de bucurie cand iti vezi bebelusul inca ud si <<sifonat>>,e ceva ce nu se poate spune cu cuvinte,oricit de greu este se merita sa nastem normal,binenteles,daca sanatatea ne permite si bebele nu e in pericol.Nu asi schimba nasterea naturala pe o cezariana.Curaj fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Am nascut prin cezariana. Sunt AB IV cu Rh negativ...A fost OK!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bqb spune:

Am ales initial sa nasc natural, desi "ebeneficiez de un RH negativ si sotul de unul pozitiv". Cu alte cuvinte cam suntem pe invers.
Acum astept cel de al doilea baietel, care va veni in martie.
Sincer nu as mai alege nasterea naturala nici pentru greutatea mea in aur.
Suferi ca un caine...
Nu exista nimeni si nimic intr-un spital care sa te pregateasca psihologic pentru o nastere indiferent ca ea are loc pe cale narurala sau prin cezariana.
Avand in vedere varsta, RH-ul, placenta previa si experienta unei nasteri naturale, aleg CEZARIANA.
De ce sa ma chinui 18-20 ore cand in maxim 40 minute totul e gata iar a doua zi sunt pe picioare?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canceuadriana spune:

As alege nasterea normala, de fapt am ales nasterea normala. Am o fetita nascuta pe 11 iulie 2005. Cred ca nasterea este un lucru foarte natural si firesc pentru orice femeie, mai mult, revenirea dupa o nastere normala se face mult mai repede, este incredibil sa vezi ca dupa o asemenea trauma si dupa un asemenea efort poti sa mergi pe picioarele tale la mai putin de jumatate de ora. Poate pentru cine nu a nascut niciodata nasterea normala e subiect de cosmar si ie mi-a fost teama dar daca ar fi sa mai nasc o data tot asta as alege.

Mergi la inceput