Nastere normala sau cezariana?

Nastere normala sau cezariana? | Autor: infofun

Link direct la acest mesaj

Aveti de ales intre nastere normala si cezariana! Ce alegeti? Si de ce?

Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danis spune:

daca este vorba numai despre alegere, nu de vreo urgenta medicala, am ales deja: nasterea naturala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorneliaG.T. spune:

Pt ca sunt o curajoasa,am ales nasterea normala(chiar daca a durat 18 ore epuizante si pentru mine si pt sot).Daca viata bebe-lui ar fi in pericol as alege cezariana.Cezariana este o operatie complexa ,pe cand nasterea e ceva NORMAL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nasterea normala! Am vrut sa nasc eu, nu sa fiu operata. De ce sa ajung aiurea la cutit? Si pentru ca, statistic vorbind, cezariana e mai riscanta decat nasterea naturala. Daca doctorul mi-ar fi recomandat cezariana cu siguranta ca l-as fi ascultat. Dar nu a fost cazul, mi-a spus ca totul e sub control si ca pot sa nasc natural. Si am nascut!



Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Eu am ales nasterea normala..dar bebe a ales cezariana.. Dupa 14 ore de travaliu - bebe nu a venit cum trebuie (a venit cu diametru cel mai mare al capului), astfel incat am fst operata de urgenta (mai ales ca incepuse sa scada pulsul bebelusului).
Dupa operatie nu am avut durei ptr ca mi-au mentinut inca 24ore peridurala, si imi faceau perfuzii cu calmante. Dar am fst buimaca de la atatea "droguri"..si nu m-am putut bucura din plin de bebe.
Am inteles ca la urmatoru snt obligata sa fac tot cezariana..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai daca-i pe alese, aleg si eu nastere normala, cu travaliu de maxim doua ore, dimineata si inainte de weekend :)

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

am ales deja, de doua ori, cezariana; pentru ca am putut alege si "pentru ca merit"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CM spune:

CEZARIANA.DE CE?
Pentru ca cred ca voi avea indicatie(dupa 35 de ani), iar riscul anestezic in ziua de azi este foarte mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FlorentinaE spune:

Am ales cezariana (aveam peste 30 ani) si la nastere s-a constata ca era placenta previa.Probabil tot aici ajungeam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Cum aici nu poti alege, am nascut normal, dupa 15 ore de dureri insuportabile, bineinteles ca fara calmante, ca doar aici se spune ca trebuie sa suferi, sa simti durerile facerii, daca vrei sa devii mama;daca ar fi sa aleg sigur as alege cezariana.Varsta aici nu conteaza pt a ti se propune cezariana;cumnata mea a nascut la 39 ani , normal si ii iesise uterul afara.Pt urmatoarele sarcini nu i s-a atras atentia ca poate avea probleme si deci le-a pierdut pe la 4 luni (2 la numar);acum i s-a spus sa nu mai incerce ca nu are sanse sa tina sarcina.Avea 41 si respectiv 42 cand a pierdut sarcinile.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

nastere naturala. De ce?
pentru ca sunt norocoasa si am nascut rapid si usor, fara taieturi, cusaturi sau dureri prea mari, pentru ca a doua zi am fost ca noua.

Mergi la inceput