Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Isadora spune:

Stau cam prost la capitolul limbi straine...
ma-s putea lauda cu engleza, franceza, germana si chiar rusa, dar n-as bifa excelent in dreptul niciuneia.
va scriu pe acest topic din alt motiv. Care ar fi cea mai buna metoda de studiu al unei limbi straine pentru copii?
Fetita mea a reusit sa dezvolte intr-un an de studiu aversiune pentru germana. A trebuit sa iau eu un manual de germana din alea fara profesor sa ma pun la curent cu putina gramatica si lexic ca sa-mi pot ajuta copilul sa se descurce cat de cat. Anul acesta trebuie s-o luam de la capat, pentru ca a uitat aproape tot ce a invatat anul trecut.
Citeste oribil, fiecare cuvant gresit, nu-si da interesul absolut deloc. Am incercat ieri sa invatam cateva cuvinte si m-am ciocnit de o rezistenta de genul "nici de-al dracului n-o sa invat nimic". Bocete, scatoalce, urlete, discursuri pe tema importantei studiului, metode de convingere, jocuri-concurs timp de 3 ore, in care am reusit pana la urma sa invatam 10 cuvinte! cand am crezut ca am realizat o performanta nu mi-a dat prilejul de a ma bucura de succesele "metodicii" mele - cand sa revenim la lectura din manualul scolar, nu a recunoscut cuvintele invatate... mi le-a citit iarasi gresit, cu dificultate.
care este cea mai buna metoda de studiu al limbii germane pentru copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Browneyes spune:

Engleza - fluent
Franceza - fluent
Spaniola - mediu
Germana - incepator

www.laurastoica.uv.ro -Site in memoria Laurei! (inca mai lucrez la el)

www.celinedion.myforum.ro - Forum Celine Dion-

http://360.yahoo.com/alex_andra0507 - My yahoo blog; you can read and comment

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARILLA spune:

Engleza-fluent
Franceza-avansat
Italiana-mediu
Spaniola-incepator
Aromana-avansat :))) nu se pune,nu? Stiam eu...

SARILLA si RAZVAN, bebe perfect

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Engleza - fluent
Germana - incepatoare
Daneza - incepatoare (deocamdata)



*****BEBE*****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

engleza -fluent
franceza - incepator
germana - ceva notiuni, putin-putin

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

engleza -fluent
ebraica- mai putin decat engleza, dar ma descurc si cu ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

quote:
Originally posted by Isadora

Stau cam prost la capitolul limbi straine...
ma-s putea lauda cu engleza, franceza, germana si chiar rusa, dar n-as bifa excelent in dreptul niciuneia.
va scriu pe acest topic din alt motiv. Care ar fi cea mai buna metoda de studiu al unei limbi straine pentru copii?
Fetita mea a reusit sa dezvolte intr-un an de studiu aversiune pentru germana. A trebuit sa iau eu un manual de germana din alea fara profesor sa ma pun la curent cu putina gramatica si lexic ca sa-mi pot ajuta copilul sa se descurce cat de cat. Anul acesta trebuie s-o luam de la capat, pentru ca a uitat aproape tot ce a invatat anul trecut.
Citeste oribil, fiecare cuvant gresit, nu-si da interesul absolut deloc. Am incercat ieri sa invatam cateva cuvinte si m-am ciocnit de o rezistenta de genul "nici de-al dracului n-o sa invat nimic". Bocete, scatoalce, urlete, discursuri pe tema importantei studiului, metode de convingere, jocuri-concurs timp de 3 ore, in care am reusit pana la urma sa invatam 10 cuvinte! cand am crezut ca am realizat o performanta nu mi-a dat prilejul de a ma bucura de succesele "metodicii" mele - cand sa revenim la lectura din manualul scolar, nu a recunoscut cuvintele invatate... mi le-a citit iarasi gresit, cu dificultate.
care este cea mai buna metoda de studiu al limbii germane pentru copii?



E obligatoriu ca fetita ta sa invete germana?Daca a facut o aversiune pentru aceasta limba mai greu o scoti la capat deoarece gramatica nu e prea usoara(dar nici prea grea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Engleza-fluent
Spaniola-fluent
Franceza-incepator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

ENGLEZA- fluent
maghiara-fluent
italiana-fluent
franceza-incepator, in liceu ma descurcam binisor, dar fara exercitiu, se uita

carla

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadat cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Bueechner)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Franceza
Engleza
Spaniola

Mergi la inceput