Ce limbi straine vorbiti?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Achamot spune:

Engleza si neo-greaca -nivel profesionist.

O,Tempora!O,mores!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iga spune:

Germana si japoneza,iar engleza ma descurc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by liviujuristul

am repetat raspunsul.de ce ? multi ma intraba la ce iti foloseste limba rusa ? nu le dau un raspuns.las imaginatia lor sa le raspunda.
cat despre limba romana,rar intalnesti pe cineva doritor,in general am intalnit arabii,africanii si italienii.



Oh, daca ati sti cat m-a ajutat rusa. A fost proba eliminatorie cand m-am angajat. Asa ca - foloseste! Si chiar sunt bucuroasa ca o stiu! Or am la servici inca 2 tipi care o cunosc - destul de bine as spune.


pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

engleza -fluent
mariana tache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Engleza si spaniola foarte bine; franceza bine (dar nu-mi place); catalana si galiciana (asa-zise dialecte) - bine; inteleg germana, italiana si portugheza (nu vorbesc nici una, decat cu mari poceli).

Limba in care ma simt cel mai bine e spaniola - castiliana, nu sud-americana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

engleza-foarte bine (sunt prof de engl)
italiana-bine, ma descurc si scris si citit si vorbit
franceza- binisor, ma descurc in conversatii, nu mai stiu gramatica, am facut in generala
spaniola-ca orice roman, vrand-nevrand, de la tv
japoneza-am studiat un an, stiu primul alfabet, sunt la al doilea, stiu sa ma descurc de exemplu intr-un aeroport, conversatie minima
Andra

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Italiana - ca a 3-a limba materna
Engleza - bine
Spaniola - bine
Franceza - binisor
Portugheza - la inceput de drum ...
Si as vrea eu greaca ... dar mai este muuult pana atunci

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaburg spune:

Sa ma laud si eu? Nu. Consider ca eu, ca romanca, nu imi cunosc inca bine propria limba. Daca iau DEX-ul sau dictionarul de neologisme, nu stiu cati ar fi buni cunoscatori ai majoritatzii termenilor mentzionati in aceste tomuri. Desi am o slabiciune pt. limbi, cred totusi ca trebuie sa fii un adevarat fenomen (si recunosc ca sunt invidioasa)daca stii sa vorbesti fluent mai mult de 2-3 limbi straine. Referitor la alt subiect discutat de voi, eu personal cred ca Galaxi este romanca, eventual are ochi de tataroaica si se crede sau se vrea a fi mongola pt. ca ii este rusine de originea sa romana. Poate ma insel, dar nu cred ca imi poate dovedi cineva contrariul. Oricat ti-ai iubi sotul este cale lunga pana sa ii vorbesti limba asa de bine gramatical ba si cu variante ce nu apar in nici un DEX (de exemplu 'io'care este varianta orala a lui 'eu' sau titlul 'io'atasat de Stefan cel Mare inaintea numelui sau, care potrivit Istoriei Romanilor, il atasau regii bulgari ani buni inaintea lui Stefan). Daca era mongola,nu reusea in 5 ani sa invete limba. Apropos, Merhaba Alyssa. In sfarsit cineva care stie turca. Eu sunt traducator autorizat de limba turca, am copilarit printre turci,am inceput sa o invat cu profesori si manuale in anul 1993 si tot mi se pare ca habar n-am si cum de am luat 9 la ex. de autorizare ca nu eram sigura decat de numele meu pe care l-am scris in coltul paginii. O limba, daca nu este materna sau nativa, este invatata in ani buni de munca.sa raspund totusi si la sondaj pt. ca am ales varianta altele si cere explicatii:
romana - aproape F.B.
turca _ aproape B.
engleza - B.pt. ca ma folosesc de ia pt. traducerile din turca
rusa, italiana - satisfacator.
Sa fiti iubite si sa va bucurati de viata.Simona si puiutii Andrei si Ruxandra (Andra)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by iselin

bine ai venit Jes!

Eu nu va spun ce limbi straine stiu pentru ca nu am inteles: cand cineva enumara 6,7 limbi straine inseamna ca jongleaza cu ele sau se pot descurca intr-om excursie?

Daca sunteti fluenti in atat de multe limbi straine: Jos palaria, eu o sa ma apuc de studiat...Si-asa doream sa ma inscriu la Universitate si nu stiam ce as putea alege pe placul meu. Asta chiar mi-ar place.



Sint de acord cu tine. Am ramas uimita de ceea ce am citit si putin intrigata .De fapt ma costa sa cred tot ceea ce au zis unii.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

Engleza si spaniola foarte bine; franceza bine (dar nu-mi place); catalana si galiciana (asa-zise dialecte) - bine; inteleg germana, italiana si portugheza (nu vorbesc nici una, decat cu mari poceli).

Limba in care ma simt cel mai bine e spaniola - castiliana, nu sud-americana.



Hahaha, vroiai sa zici catalan si gallego-nu asa zise ,sint dialecte in Spania se vorbesc doua limbi castellano si euskera-Pais Vasco.Portugheza se aseamana mult cu gallego, deci...

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput