Unde preferati sa nasteti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

In spital,pentru ca am o malformatie la inima si s-ar putea sa o primeasca si copilul meu(nu este o problema mare doar ca in loc de trei valve am doar doua-bicuspidie aortica).De aia nu as dori sa pun in pericol viata mea sau a copilului meu.Dar si daca nu as avea aceasta problema tot pentru spital as opta,pentru orice eventualitate.

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Eu trebuia sa nasc acasa....ca ziceau ca sunt tanara, si ca e totul ok, etc...mi-era frica rau. Dar, cum bebe a venit mai devreme, iar noi tocmai ne mutasem si nu aveam ce ne trebuia, m-au trimis la spital. Si ce m-am mai bucurat! A doua oara as naste acasa, dar mi-e cam frica....in cazul in care ar fi ceva in neregula cu bebe, sau cu mine....aici oricum e ceva normal, nascutul acasa.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Eu am optat deja pentru nasterea in spital. Asta pentru ca simt eu ca ma voi simti mai in siguranta acolo si ca acolo exista medici in caz de nevoie si nu as avea de ce sa ma stresez. Aici oricum femeia se intoarce acasa in aceeasi zi in care naste (in caz ca are cezariana ramane cateva zile, dar nu asa mult ca in Ro). Dar, aici mai vine un ajutor specializat care face totul pt. bebe si mamica acasa in prima saptamana dupa nastere.Asa ca eu o sa fiu rasfatata dupa nastere. Pupici,

Daniela Veuger si bebe mic din burtic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

categoric la spital. Eu n-am fost deloc o gravida cooperanta si daca as fi fost pe teritioriul meu cu toate chinurile facerii cred caar fi zburat pe scari si asistente si doctori la catzi draci am avut pe mine. Si apoi vecinii ce ar fi zis?!!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

mi e imsdiferent unde , atat timp cat io sau bebe o sa fim ok.
pupi, vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

mi e imsdiferent unde , atat timp cat io sau bebe o sa fim ok.
pupi, vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Trebuie sa ai mult curaj ca sa nasti acasa! (zic eu). daca se intampla ceva imediat dupa nastere sau in timpul nasterii si moasa nu are tot ce-i trebuie la indemana?
Este adevarat, am fost norocoasa sa nasc in Anglia, totul a fost super desi nasterea a fost foarte grea si a necesitat interventie de urgentza. Am simtzit pe pielea mea ce biene este sa nu trebuiasca sa dai nici macar 1 leu spaga ca sa-ti vorbeasca toata lumea frumos si sa fii tratata ca o "doamna".

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Prima nastere la Polizu dar la cel da al 2 lea vreau la Elias.

paula2003 & alexandra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alexa13tinta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Mi-as dori, sincer, sa pot naste acasa.
Intotdeauna mi-au creat frica spitalele si hainele albe. Poate nu ar fi nici o problema daca ar fi numai atat, dar chestia e ca medicii si asistentele sunt destul de necomunicativi si te ajuta numai daca ii "ajuti" si tu....E foarte urat, avand in vedere ca aspiram la Uniunea Europeana, dar asta e.....
Sincer, as vrea sa nasc acasa cu mama si proaspatul viitor tatic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Sa nasc acasa? Unde? In camera copiilor, pe paturile lor sau in camera de zi pe canapeaua cea noua? Alta camera nu am... Si dupa ce nasc, cine face curatenie?
Sa nu mai vorbim de siguranta oferita de spital, care mai lasa de dorit...
Oricum e riscant sa nasti acasa. Stiu ca asa e natural, ca multe femei au nascut in trecut acasa, dar si mortalitatea a fost mult mai mare! Nici o femeie nu ar trebui sa nasca acasa, pentru ca nu numai viata ei este in joc, ci si a copilului. Asta este parerea mea, fiecare face cum vrea, dar eu sunt genul de om care nu risca.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput